Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Kumoch: niemal w całości dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy

Polska
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Kumoch: niemal w całości dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy
PAP/Mateusz Marek
Prezydent Andrzej Duda

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie - poinformował w czwartek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Prezydenta RP na spotkanie zaprosiła również szefowa KE Ursula von der Leyen.

Andrzej Duda wylądował w Tbilisi w drodze do Pekinu; w czwartek wieczorem w stolicy Gruzji spotkał się z prezydent tego kraju.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda ma spotkać się z Macronem i Scholzem. W Pekinie rozmawiać będzie z przywódcą Chin

 

Kumoch poinformował, że rozmowa prezydentów obu krajów "niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie".

 

Sytuacja wokół Ukrainy emanuje na porządek całego świata; z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podzieliłem się wiedzą z tej "drugiej strony" Ukrainy - podkreślił w Tbilisi prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent RP na wspólnej konferencji po spotkaniu dziękował prezydent Gruzji za to, że odbyli konsultacje w sprawie sytuacji w Europie, sytuacji wokół Ukrainy. Jak podkreślił, to sytuacja, "która emanuje na porządek całego świata".

 

Prezydent dziękował Zurabiszwili za to, że mógł się z nią podzielić wiedzą i spojrzeniem "z tej drugiej strony Ukrainy". "O ile Gruzja jest po stronie wschodniej Ukrainy, to Polska jest bezpośrednio po stronie zachodniej. Ukraina to nasz sąsiad, dlatego z ogromnym niepokojem patrzymy na tę sytuację, która tam się dzieje" - podkreślił Duda.

Spotkanie Dudy w Chinach

W piątek prezydent Duda rozpocznie wizytę w Chinach, podczas której weźmie udział w otwarciu igrzysk olimpijskich. Jak wcześniej informowano nieoficjalnie, wizyta będzie również okazją do przeprowadzenia rozmów na temat sytuacji wokół Ukrainy. "Naszą intencją jest wsparcie ruchu olimpijskiego, ale również wykorzystywanie pewnych szans dyplomatycznych" - mówił we wcześniejszej rozmowie z PAP Jakub Kumoch.

 

ZOBACZ: Komentarze polityków ws. decyzji Andrzeja Dudy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

 

Potwierdził również, że podczas pobytu w Chinach zaplanowane są spotkania głowy państwa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, jak również z przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem; ma również dojść do spotkania prezydenta z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Szefowa KE zaprosiła Dudę na spotkanie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że na poniedziałek zaprosiła prezydenta Polski Andrzeja Dudę do Brukseli.

 

"Dobra rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o naszych poważnych obawach związanych z bezpieczeństwem w Europie, gdy Rosja zagraża naszemu sąsiadowi, Ukrainie. Na poniedziałek zaprosiłam prezydenta Dudę do Brukseli. Europejska solidarność i jedność są niezbędne" - napisała szefowa KE na Twitterze.

 

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie