Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentami Rosji i Ukrainy: kontynuowano konstruktywny dialog

Świat
Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentami Rosji i Ukrainy: kontynuowano konstruktywny dialog
PAP/EPA/YOAN VALAT
Prezydent Francji rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził w czwartek rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by uczynić krok w sprawie statusu Donbasu w ramach wysiłków zmierzających de deeskalacji napięć - przekazał Pałac Elizejski.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego zaznaczono, że Emmanuel Macron podkreślił w rozmowach z obu przywódcami wagę dyskusji nad warunkami osiągnięcia równowagi strategicznej w Europie, która pozwoliłaby na zmniejszenie napięć i zagwarantowałaby bezpieczeństwo kontynentu.

 

Podczas rozmowy Putina z Macronem "kontynuowano konstruktywny dialog na temat Ukrainy i rosyjskiej inicjatywy ustanowienia długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji dotyczących bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - podano w komunikacie Kremla. Jak zauważa agencja AFP, po raz kolejny mówiono w nim o "prowokacjach" strony ukraińskiej wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: Rosja wysłała na Białoruś około 30 tys. żołnierzy. Przerzucany jest nowoczesny sprzęt

 

"Pozostaję z prezydentem Macronem w dialogu na temat walki z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i przyspieszenia procesu pokojowego w ramach formatu normandzkiego. Uzgodniliśmy dalsze wspólne działania, których celem jest utrzymanie stabilności Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy finansowej i gospodarczej" - napisał na Twitterze Zełenski.

Aktywność francuskiego prezydenta

To trzecia rozmowa telefoniczna Macrona z Putinem w ostatnich dniach. W zeszły piątek francuski prezydent rozmawiał również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, w środę wieczorem odbył rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem, a w czwartek - z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

 

ZOBACZ: Ukraińcy będą strzelali do Rosjan polskimi Piorunami

 

W poprzednich rozmowach Macron i Putin mieli się zgodzić, że zamierzają kontynuować prowadzony w formacie normandzkim (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) dialog na rzecz realizacji porozumień mińskich dotyczących konfliktu w Donbasie. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Paryżu 26 stycznia, kolejne zaplanowane jest na luty w Berlinie.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie