"Śniadanie Rymanowskiego". Piotr Zgorzelski: Rada Medyczna miała coraz bardziej jałowy charakter

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego". Piotr Zgorzelski: Rada Medyczna miała coraz bardziej jałowy charakter
Polsat News
Goście "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii" komentują najważniejsze bieżące wydarzenia w kraju i na świecie

Piotr Zgorzelski w "Śniadaniu Rymanowskiego" zarzucił rządowi, że nie ma strategii walki z pandemią, przez co - według wicemarszałka - "codziennie z mapy Polski ginie jedna wieś, a co tydzień jedna gmina". - Jako ludzkość przegrywamy walkę z Covidem i tu jest problem. Bardzo wielu ludzi umiera i to są fakty, ale nie róbmy z tego polityki - powiedział Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii, m.in. z z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy". Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 
 
W sobotę szef KPRM Michał Dworczyk nie zgodził się z naukowcami mówiąc, że "współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna, a 80 proc. jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie". O tym przeczytasz tutaj.

Kto ma rację? Dworczyk, czy Rada Medyczna

Bogdan Rymanowski w swoim programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" zapytał swoich gości, kto ma rację, a kto mija się z prawdą. Pierwszy odpowiedział Radosław Fogiel (PiS): - Nie mam dodatkowej wiedzy na ten temat, bo na posiedzeniach Rady Medycznej mnie nie było, ale też nie mam powodów, żeby nie wierzyć słowom szefa kancelarii premiera, pod którą ta rada funkcjonowała.
 
 
Na pytanie, czy jest zszokowany decyzją, odpowiedział, że "musimy pamiętać, że to było ciało doradcze. Rząd w procesie podejmowania decyzji konsultował się z bardzo wieloma środowiskami Rady Medycznej, edukacji czy gospodarczymi, a koniec końców to politycy podejmują decyzje. Wicerzecznik PiS dopytywany o to, kto - jego zdaniem - powinien w takim przypadku podejmować decyzję, czy politycy, czy lekarze specjaliści, odpowiedział, że "lekarze specjaliści podejmują decyzje w szpitalu, a jednak jeśli chodzi o kwestie prawa i decyzji rządowych, to decydyją wybrani w demokratycznych wyborach przedstawiciele obywateli".

Zgorzelski: Rada Medyczna miała coraz bardziej jałowy charakter

Według wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL) "jeżeli dowody naukowców są sprzeczne z postawą rządu, to tym gorzej dla tych dowodów". Ludowiec stwierdził, że "to dlatego profesorowie zrezygnowali z udziału w tej radzie, która ich zdaniem miała coraz bardziej jałowy charakter".
 
 
- Coś takiego jak strategia rządu do walki z pandemią nie istnieje - stwierdził Zgorzelski, dodając, że "ona bardziej przypomina linoskoczka, który balansuje pomiędzy poparciem społecznym a liczbą zgonów". - Za ten brak strategii - przede wszystkim - oskarżam rząd, bo codziennie z mapy Polski ginie jedna wieś, co tydzień jedna gmina, a od samego początku zginęło miasto wielkości Płocka - stwierdził.
 
Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta zareagował na wypowiedź Zgorzelskiego słowami "przejrzyj na oczy". - Zdejmij te okulary opozycyjne - dodał.

Dera: ludzkość przegrywa z pandemią, nie róbmy z tego polityki

Na koniec Piotr Zgorzelski opowiedział o swoim pomyśle "aby na prezydium Sejmu złożyć projekt uchwały o tym, że w sprawie życia i śmierci w walce z pandemią nie ma dyscypliny partyjnej". - Każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem i wtedy zobaczymy, jaka jest tak naprawdę sytuacja, jeśli chodzi o zdolność parlamentu do walki o zdrowie i życie Polaków - zakończył.
 
Andrzej Dera zaznaczył, że stanowczo nie zgadza się z przedmówcą". - Po pierwsze jest strategia walki z COVID-19 i ona od początku w Polsce funkcjonuje. Proszę zwrócić uwagę na cały system szczepień, na funkcjonowanie szpitali czy zwiększanie liczby łóżek - dodał.
 
 
Członek Kancelarii Prezydenta stwierdził w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii, że "my - jako ludzkość - przegrywamy walkę z Covidem i tu jest problem". - Bardzo wielu ludzi umiera i to są fakty, ale nie róbmy z tego polityki tylko starajmy się tak działać, alby tych zgonów było jak najmniej i żeby jak najwięcej ludzi się szczepiło - przyznał.
 
Odnosząc się do Rady Medycznej, Andrzej Dera stwierdził, iż "te osoby, które były w tej Radzie doradzają w sensie medycznym, natomiast podejmowanie decyzji, to jest szereg aspektów i nie można tego widzieć tylko przez pryzmat tylko i wyłącznie medyczny, bo państwo musi funkcjonować".

Kierwiński (PO): członkowie Rady Medycznej i tak bardzo długo wytrzymali

W opozycji do Andrzeja Dery, na ten temat wypowiedział się Marcin Kierwiński (PO). - Państwo powinno dbać o zdrowie i życie Polaków, a nie dba. Prawda jest taka, że mamy jeden z najwyższych współczynników śmiertelności na COVID-19. Coś z tą strategią, jeśli nawet Pan mówi, że jest, to jest coś nie tak - odpowiedział poseł PO.
 
 
- Jeżeli chodzi o członków Rady Medycznej, to myślę, że i tak oni bardzo długo wytrzymali to, że byli lekceważeni, że ich rady nie były uwzględnione. Muszę powiedzieć, że to jest jakaś skrajna głupota rządzących, że nie są w stanie słuchać ludzi mądrych - dodał. - W zestawieniu nauka i cywilizacja kontra płaskoziemstwo i zabobon, w rządzie wygrywa zabobon - zakończył.

Bosak: dla mnie rezygnacja członków Rady Medycznej była dobrą wiadomością

Włodzimierz Czarzasty z Lewicy przypomniał, że jakiś czas temu "premier poinformował, że zaprosił do współpracy najwybitniejszych fachowców jeżeli chodzi o tę chorobę w Polsce". - No to mamy problem, bo teraz oni odeszli. Może to i prawda, że w 80 proc. zalecenia Rady Medycznej były wprowadzane, ale nie realizowano tego, co najważniejsze - dodał.
 
 
- Dla mnie rezygnacja większości członków Rady Medycznej była dobrą wiadomością - zaczął swą wypowiedź Krzysztof Bosak z Konfederacji.
 
- Uważam, że to oni odpowiadają za dotychczas realizowaną politykę przez państwo i większość ich rekomendacji została spełniona, np. lockdowny, które oni popierali. Odpowiadają też za częściowy paraliż funkcjonowania ochrony zdrowia, który wygenerował część zgonów nadmiarowych. Ci ludzie się ośmieszyli - zakończył.
 
Na zakończenie sporu o Radę Medyczną Włodzimierz Czarzasty zapytał Radosława Fogla o to, czy to prawda, że nową szefową Rady Medycznej zostanie poseł Anna Siarkowska. Wicerzecznik PiS odparł: "Pan kpi, a ja odpowiem poważnie. Nie ma żadnych takich planów".
 
Wszystkie odcinki programu Bogdana Rymanowskiego można obejrzeć tutaj.
aml/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie