Borys Budka: rezygnacja członków Rady Medycznej pokazuje brak strategii walki z pandemią

Polska
Borys Budka: rezygnacja członków Rady Medycznej pokazuje brak strategii walki z pandemią
PAP/Zbigniew Meissner
Borys Budka - szef klubu KO

Rezygnacja większości członków Rady Medycznej pokazuje, że brak strategii rządu na walkę z pandemią jest czymś ciągłym i może się okazać, że już niedługo będziemy bardzo mocno odczuwać tego koszty – uważa szef klubu KO Borys Budka.

- Jeżeli wybitni eksperci nie są słuchani, jeżeli rząd podejmuje decyzje w sprawach pandemii tylko na podstawie rekomendacji PR-owców, to trudno się dziwić, żeby ktoś chciał to dalej firmować – powiedział Budka w sobotę w Jaworznie.

 

ZOBACZ: Donald Tusk do rządu po rezygnacji członków Rady Medycznej: nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom

 

- Szkoda, bo w sytuacjach kryzysowych bardzo dobrze jest, jeżeli politycy opierają się na ludziach, którzy znają się na rzeczy, a nie na ekspertach od tego, jak mamić opinię publiczną. To bardzo smutne dla nas wszystkich, bo to pokazuje, że ten brak strategii na walkę z pandemią jest czymś ciągłym i może się okazać, że już niedługo będziemy bardzo mocno odczuwać tego koszty – dodał szef klubu KO.

 

W piątek, tuż po rezygnacji ekspertów Borys Budka napisał na Twitterze: "Nie dziwi mnie decyzja ekspertów z rządowej Rady Medycznej o złożeniu rezygnacji, skoro premier Morawiecki zamiast realnych działań w walce z pandemią kieruje się wyłącznie tym, by nie podpaść małej acz krzykliwej grupce antyszczepionkowców. Władza tchórzy..."

Budka: trzeba mieć zaufanie do ekspertów

Polityk podkreślił, że jeśli powołuje się zespół ekspertów, trzeba mieć do nich zaufanie i słuchać rekomendacji. - Od samego początku mówiliśmy, że jesteśmy gotowi wspierać rząd, który będzie wypełniać rekomendacje ekspertów. Dla nas nie jest problemem to, by stanąć murem za ministrem zdrowia, jeżeli będzie chciał rozwiązać problem pandemii, ale jeżeli będzie to decyzja podyktowana względami merytorycznymi, a nie podpowiadana w mailach Dworczyka przez PR-owców – dodał Budka.

 

ZOBACZ: "Przykre, popieram Radę Medyczną". Piecha o rezygnacji większości członków

 

Zarzucił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że kiedy trzeba było działać „kierował się tylko tym, by wygrać wybory prezydenckie, ogłaszał koniec pandemii, mówił, że maseczki nie są potrzebne, tymczasem nawet sami PR-owcy mówili, że należy pokazać chociażby raz, że państwo działa, a państwo pod rządami PiS po prostu nie działa".

 

ZOBACZ: "Autorytetem tej władzy są antyszczepionkowcy". Komentarze po rezygnacjach w Radzie Medycznej

 

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało w piątek z doradzania rządowi ws. epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

aml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie