Stanisław Żaryn: służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują granicę i polskie patrole

Polska
Stanisław Żaryn: służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują granicę i polskie patrole
Staraż Graniczna/Twitter
Na odcinku granicy ochranianym przez placówki SG Czeremcha i Michałowo, służby białoruskie uszkadzały concertinę, rzucały szklanymi butelkami, kamieniami i kłodami drewna w polskie patrole

Operacja hybrydowa wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania Polski trwa - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują polską granicę i polskie patrole.

"Te działania wpisują się w agresywną wobec NATO politykę Kremla. Wroga operacja będzie kontynuowana" - ocenił w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

ZOBACZ: Żaryn: Emil C. wykorzystywany przez Białoruś. Coraz absurdalniejsze pomówienia wobec Polski

 

Żaryn odniósł się w ten sposób do informacji Straży Granicznej, która w porannym wpisie na Twitterze przekazała, że minionej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 54 osoby.

Atak białoruskich służb

SG informowała również, że na odcinku granicy ochranianym przez placówki SG Czeremcha i Michałowo, służby białoruskie uszkadzały concertinę, rzucały szklanymi butelkami, kamieniami i kłodami drewna w polskie patrole.

 

 

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Straż Graniczna: zatrzymana Syryjka chciała wrócić na Białoruś

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie