Donald Tusk do rządu po rezygnacji członków Rady Medycznej: nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom

Polska
Donald Tusk do rządu po rezygnacji członków Rady Medycznej: nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom
PAP/Wojciech Olkuśnik
"Morawiecki, Kaczyński przedkładali własny polityczny interes ponad zdrowie i życie obywateli"

Nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom i odpowiecie za niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi tylko dlatego, że nie mieliście odwagi lub interesu respektować rad powołanej przez siebie Rady Medycznej - oświadczył lider PO Donald Tusk, komentując rezygnację Rady Medycznej przy premierze.

Przewodniczący PO Donald Tusk wygłosił w piątek oświadczenie, zamieszczone na portalach społecznościowych PO. Skomentował w nim fakt rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze.

 

- Rozpadła się Rada Medyczna, która doradzała, albo raczej miała doradzać polskiemu rządowi w walce z pandemią - powiedział Tusk.

 

Zwrócił uwagę, że członkowie rady w uzasadnieniu napisali, iż z narastającą frustracją przyjmowali brak politycznych możliwości wprowadzania sprawdzonych w świecie metod w walce z pandemią.

 

- Proszę państwa, od początku pandemii ten rząd, Morawiecki, Kaczyński przedkładali własny polityczny interes, a niektórzy także własne brudne polityczne interesy ponad zdrowie i życie obywateli - podkreślił.

 

 

Zwrócił uwagę, że umarło już ponad 100 tysięcy Polek i Polaków, umiera najwięcej Polek i Polaków od czasów II wojny i jest to największa polska tragedia od końca wojny.

 

- Odpowiadają za to politycy, którzy nie słuchali rekomendacji przez siebie powołanej Rady Medycznej, swoich lekarzy, swoich ekspertów, bo ważniejszy dla nich był PR-owski, a czasami finansowy interes - oświadczył Tusk.

 

- Jeszcze przez jakiś czas będziecie rządzić, ale już dziś nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom. Odpowiecie za to, za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi, tylko dlatego, że nie mieliście odwagi albo nie mieliście interesu w tym, by respektować rady powołanej przez siebie Rady Medycznej, wszyscy będziemy o tym pamiętać - mówił lider PO.

Rezygnacja

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało w piątek z doradzania rządowi w sprawie epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 roku zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu.

 

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.

 

ZOBACZ: Niedzielski: dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację

 

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

 

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie