Omikron - nowy wariant Koronawirusa obecny w kolejnych krajach. RELACJA LIVE

Świat
Omikron - nowy wariant Koronawirusa obecny w kolejnych krajach. RELACJA LIVE
PAP/EPA/JEROEN JUMELET
Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron pojawił się w poniedziałek kolejnych europejskich krajach - m.in. w Portugalii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach". Śledź naszą relację na żywo.

ac/PAP/Polsat News
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za uwagę. Kończymy dzisiejszą relację. 

Zapraszamy do czytania Raportu Dnia 

Nowy wariant koronawirusa Omikron dowodzi, że pandemia nie zniknie, mimo zamykania granic, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek. Mutujący w państwach o niskim wyszczepieniu wirus będzie zagrożeniem dla całego świata - pisze w poniedziałek Associated Press.

Zamożne kraje gromadzą wielkie rezerwy szczepionek, tworząc "pustynie szczepionkowe" w uboższych państwach, a to nie oznacza tylko zwiększonego ryzyka na pewnych obszarach, ale większe zagrożenie globalne - podkreśla agencja.

Im dłużej wirus rozprzestrzenia się w regionach, gdzie znakomita większość populacji nie jest zaszczepiona, tym większe jest ryzyko, że będzie się stawał, w miarę mutacji, coraz groźniejszy i nadal będzie przedłużał pandemię.

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w poniedziałek pierwsze zakażenie wariantem Omikron. Wyjaśniły, że zainfekowana osoba znajduje się na terenie Madrytu.

W poniedziałkowym komunikacie służby medyczne Hiszpanii sprecyzowały, że pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia Omikronem dotyczy pacjenta madryckiego szpitala im. Gregorio Maranon.

Stołeczna placówka medyczna podała, że chodzi o 51-letniego pasażera, który w niedzielę odbył lot z RPA do Madrytu z międzylądowaniem w Amsterdamie.

Ze względu na pojawienie się wariantu koronawirusa Omikron, który wykryto w Wielkiej Brytanii już u 11 osób, trzecia, przypominająca dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich Brytyjczyków powyżej 18 roku życia - podaje w poniedziałek BBC.

Skrócona zostanie też przerwa między podaniem drugiej a trzeciej dawki szczepionki z sześciu do trzech miesięcy.

Osobom, które znajdują się w grupach szczególnie zagrożonych z powodu obniżonej odporności zaoferowana zostanie czwarta dawka szczepionki, a dzieci w wieku 12-15 lat będą mogły otrzymać drugą dawkę - pisze BBC.

Nie ma nadal dowodów na to, że wariant Omikron powoduje cięższy przebieg choroby niż inne odmiany koronawirusa - ogłosił w poniedziałek włoski Instytut Służby Zdrowia w komunikacie. "Nie jest jeszcze jasne, czy odmiana ta jest bardziej zakaźna niż poprzednie, w tym Delta" - podkreślono.

Instytut w związku z pojawieniem się nowego wariantu zalecił oprócz szczepień, stosowanie tych samych kroków prewencyjnych, co w przypadku wcześniejszych wariantów. To, jak przypomniano, zachowanie dystansu co najmniej jednego metra, noszenie maseczki w miejscach zamkniętych oraz zatłoczonych, częste mycie rąk.

O podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia obowiązku szczepień ochronnych przeciw COVID-19, przynajmniej wobec niektórych grup zawodowych, zaapelował do władz państwowych w przyjętym w poniedziałek stanowisku Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Więcej: Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Jeden z sejmików przyjął postanowienie

Prezydent Biden: na razie nie planujemy nowych restrykcji w związku z Omikronem.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że jego administracja nie planuje na razie wprowadzenia nowych restrykcji w związku z wariantem Omikron koronawirusa. Dodał, że pojawienie się nowej odmiany wirusa w kraju jest "właściwie nieuniknione".

Podczas poniedziałkowego wystąpienia w Białym Domu, Biden stwierdził, że pojawienie się nowego wariantu jest "powodem do niepokoju, ale nie paniki" i zapowiedział, że głównym punktem strategii walki z wirusem pozostaną szczepienia.

Rząd Czech przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19 dla niektórych grup zawodowych. Decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu - zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, minister finansów Alena Schillerova. Obowiązek szczepień popiera prezydent Milosz Zeman.

Nie został jeszcze ustalony katalog zawodów, których przedstawiciele będą musieli obowiązkowo przechodzić szczepienia. Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego mówił o żołnierzach, policjantach, pracownikach służb specjalnych i strażakach. Obowiązek ma dotyczyć również wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

Ludzie ustawiają się w kolejce przed centrum szczepień na berlińskich terenach targowych „Messe Berlin”.

Autor: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Pierwszy w Szwecji przypadek wersji koronawirusa Omikron potwierdzono u osoby mieszkającej w Skanii, która powróciła z południowej Afryki - poinformował w poniedziałek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

Jak przekazała dyrektor tego urzędu Karin Tegmark Wisell, próbkę pobrano od podróżnego nieco ponad tydzień temu. "To było do przewidzenia, że wariant Omikron pojawi się również w Szwecji, gdyż jest on obecny w innych krajach w Europie" - podkreśliła Tegmark Wisell.

Tak naprawdę od czerwca nie podejmowano żadnych decyzji restrykcyjnych, które ratują życie. Mam wrażenie, że w naszym kraju niezaszczepieni mogą prawie wszystko, a władza na to przyzwala – ocenił w poniedziałek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

Stan klęski żywiołowej z powodu Covid-19 potrwa co najmniej do 20 marca 2022 roku

Wchodzący w życie w środę stan klęski żywiołowej potrwa co najmniej do 20 marca - powiadomił w poniedziałek rząd Portugalii. Stan klęski żywiołowej, który ogranicza m.in. możliwość wjazdu do kraju został ogłoszony z powodu nasilenia się epidemii Covid-19.

Zgodnie z nowymi przepisami wjazd na terytorium Portugalii możliwy będzie jedynie po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż.

Firma farmaceutyczna BioNTech, która wraz z koncernem Pfizer opracowała szczepionkę na koronawirusa, poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu wirusa Omikron.

"Pierwsze kroki w pracy nad potencjalnie nowym preparatem zbiegają się w czasie z badaniami, które mają wykazać, czy nowa szczepionka będzie konieczna" - głosi komunikat.

Po wykryciu koronawirusa w 26 placówkach oświatowych w Opolu na kwarantannę skierowano ponad 1,8 tys. uczniów. W jednej szkole podstawowej całkowicie zawieszono zajęcia – poinformował opolski ratusz.

Brak szczepień i szalejąca pandemia kończą się powstawaniem nowych, groźnych wariantów – ocenił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć i zauważył, że w Polsce śmiertelność z powodu covidu jest nadal wysoka w porównaniu ze śmiertelnością w większości krajów Europy Zachodniej.

"Brak szczepień, szalejąca pandemia kończy się powstawaniem nowych, groźnych wariantów" – ocenił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć w rozmowie przeprowadzonej i opublikowanej przez Uniwersytet Jagielloński.

Naukowiec zaznaczył, że "szczepienie pierwszą dawką powinno być w tym momencie absolutnym priorytetem".

"Wciąż mamy dużo niezaszczepionych osób z grup ryzyka. O te osoby należałoby powalczyć. Jednak warto też przy

Od poniedziałku na Słowacji obowiązują testy dla pracowników, którzy nie mają zaświadczenia o szczepieniach lub przebytej chorobie Covid-19. Zakłady pracy skarżą się na brak testów i zbyt późno wydane instrukcje władz dotyczące nowego obowiązku.

Pracodawcy na Słowacji od poniedziałku mogą dopuścić na stanowisko pracy osoby zaszczepione i po przebytej chorobie Covid-19. Wszystkich innych obowiązuje przedstawienie negatywnego wyniku testu, który nie jest starszy niż tydzień. Jeżeli pracownik nie ma takiego testu, zakład pracy jest zobowiązany do jego wykonania na własny koszt. Odmowa poddania się testom zakłada zakaz wejścia do firmy i bezpłatny urlop.

Liczba pacjentów z koronawirusem w holenderskich szpitalach wzrosła w poniedziałek o 130 osób i wynosi 2772. To największy wzrost od 4 stycznia.

Krajowe Centrum Koordynacji Rozmieszczania Pacjentów (LCPS) nie ma dobrych wieści i przewiduje, że szczyt zachorowań dopiero nastąpi.

94,7 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 78,9 proc. szkół podstawowych i 83,5 proc. ponadpodstawowych pracowało w poniedziałek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Hiszpania wstrzymała loty z RPA, ze względu na nowy wariant koronawirusa Omikron, który może być odporny na szczepionki. Od poniedziałku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich podróżujących bezpośrednio lub z przesiadkami z kilku krajów afrykańskich.

Około 150 obywateli Hiszpanii utknęło w RPA. Kwarantanna obowiązuje osoby przybywające z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Od środy oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostanie po raz kolejny przekształcony na oddział covidowy - powiedziała w poniedziałek dyrektor do spraw lecznictwa szpitala Małgorzata Czaplińska.

"Na dotychczasowym oddziale ginekologiczno-położniczym będzie od środy mieścił się oddział covidowy, gdzie znajdzie się 12 łóżek respiratorowych. W poniedziałek otrzymaliśmy decyzję wojewody w tej sprawie. Mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo, być może tylko do końca grudnia, a od stycznia już porodówka w Zakopanem wróci do normalnego działania” - powiedziała dr Czaplińska.

W powiecie tatrzańskim obserwowany jest wzrost zakażeń. Zajętych jest ponad 40 tzw. Łóżek covidowych w tutejszej lecznicy.

Od środy w Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia. Szef MZ zapowiedział, że ​zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. - Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj więcej na interia.pl

Wykrycie wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce to tylko kwestia czasu – uważa zajmująca się projektem sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu dr Emilia Morawiec.

W woj. śląskim w najbliższych dniach liczba szpitalnych łóżek covidowych I i II poziomu wzrośnie z obecnych ponad 2200 do ponad 2800. Równocześnie zwiększana będzie liczba miejsc respiratorowych. Obecnie w regionie zajętych jest aż 93 proc. tych urządzeń.

W poniedziałek na ponad 2200 łóżek covidowych w regionie zajętych było 1670 - poinformowała dziennikarzy w Pyrzowicach rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Około 6 mln osób zaszczepiono dotąd we Włoszech trzecią dawką preparatu przeciwko Covid-19 - poinformował rząd, przedstawiając w poniedziałek najnowsze dane. Liczba szczepień stale rośnie.

Po trzeciej dawce jest jedna dziesiąta całej populacji kraju.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

- Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował, by podejść do sprawy "jak najrozsądniej" i ze szczepienia skorzystać.

W poniedziałek Andrzej Duda w Budapeszcie spotkał się z przywódcami państw V4 - prezydentem Węgier Janoszem Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny był prezydent Czech Milosz Zeman.

Niedzielski: osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie. 

WIĘCEJ: Alertowy pakiet obostrzeń. Nowe restrykcje w odpowiedzi na wariant Omikron [OGLĄDAJ]

Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia; dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. - dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych,

Szef MZ: wydłużamy do 14 dni kwarantannę dla podróżujących ze strefy non-Schengen. Możliwość zwolnienia po 8 dniu po teście PCR.

Niedzielski: w związku z mutacją omikron przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń; wydamy zakaz lotów do 7 krajów z Afryki m.in. RPA; wydłużona kwarantanna do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem. 

OGLĄDAJ KONFERENCJĘ ADAMA NIEDZIELSKIEGO

- Nie wiemy, czy konieczne jest dostosowanie szczepionki do wariantu Omikron - powiedziała w Mediolanie węgierska biochemiczka Katalin Kariko, wiceszefowa koncernu BioNTech, który we współpracy z Pfizerem opracował szczepionkę przeciw COVID-19, opartą między innymi na jej odkryciu.

- Niektóre kraje, np. Wielka Brytania, Niemcy, Francja tworzą przepisy, które mają ochronić przed nową odmianą wirusa pod nazwą omikron. Dlatego my także dzisiaj przedstawimy pewne dodatkowe ograniczenia, przedstawi je pan minister Adam Niedzielski - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wietnamska prasa o nowym wariancie koronawirusa.

PAP/EPA/LUONG THAI LINH

W Szkocji zidentyfikowano pierwszych sześć przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze. Część zakażonych nie miała związku z zagranicznymi podróżami.

Władze Australii zakomunikowały w poniedziałek, że planowane wcześniej na początek grudnia otwarcie granic kraju zostanie odroczone ze względu na obawy, dotyczące pojawienia się nowego wariantu koronawirusa - podaje australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Zdjęcie: podróżny na australijskim lotnisku w specjalnym kombinezonie ochronnym

PAP/EPA/JAMES GOURLEY

- Niewiele wiemy o nowym wariancie koronawirusa. Dlatego nie lekceważmy omikronu, nowego południowoafrykańskiego wariantu SARS-CoV-2 - powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

Zakażenie wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono we Włoszech także u żony i dwojga dzieci "pacjenta zero", czyli pracownika koncernu energetycznego, który wrócił z Afryki. Wszyscy mają lekkie objawy, co w przypadku dorosłych potwierdza działanie szczepionki przeciw COVID-19 - ogłosiły w poniedziałek władze medyczne regionu Kampania, gdzie mieszkają.

Podróżna na lotnisku Fiumicino, niedaleko Rzymu.

PAP/EPA/TELENEWS

- Nowy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy, ale nie ma żadnego dowodu na to, że może wywołać ciężki przebieg COVID-19 albo w istotny sposób zablokować pozytywny efekt istniejących szczepionek - powiedział szef włoskiej Rady Służby Zdrowia Franco Locatelli.

- W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęło się zaplanowane na godz. 11:00 zebranie specjalnego sztabu kryzysowego dotyczącego m.in. kwestii wariantu Omikron. Omawiane są na nim również możliwe obostrzenia graniczne - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo zdrowia Austrii oficjalnie potwierdziło w poniedziałek pierwsze w kraju zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Władze podały też informację o wykryciu 8526 nowych infekcji, co stanowi spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

- Omicron wydaje się bardziej zakaźny - nawet o 500 proc. - i wymykający się odpowiedzi układu odpornościowego, niż poprzednie mutacje - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. - Ilość mutacji spowodowała, że nazywany jest superwariantem - dodała.

- Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu Omicron - powiedział w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że szczepionki, które posiadamy, będą chroniły przed tym wariantem. Dodał, że Omicron jest już w Europie, więc zamykanie granic nie ma sensu.

- Szczepmy się trzecią dawką i nie popadajmy w histerię związaną z wariantem Omicron - powiedział w rozmowie z prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi. Dodał, że ostatnią rzeczą, którą trzeba robić, to wywoływać w ludziach - mający katastrofalne skutki - strach.

Doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przekazał Joe Bidenowi, że za dwa tygodnie będzie więcej wiadomo o zdolnościach przenoszenia i innych cechach wariantu COVID-19, Omikron.

W Kanadzie potwierdzono dwa pierwsze przypadki zakażenia nowy wariantem koronawirusa Omikron. Jak poinformował w niedzielę rząd prowincji Ontario, oba przypadki wykryto w Ottawie.

- Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron. Pracujemy nad pełną listą takich państw - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Czytaj więcej: Adam Niedzielski: kwarantanna dla podróżnych z każdego kraju, w którym wykryto wariant Omikron

 - Poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty - stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę koronawirusa. Jej zdaniem nie ma powodu do alarmu z powodu tej mutacji.

Rząd Japonii ogłosił w poniedziałek, że od wtorku granice będą zamknięte dla zagranicznych przyjezdnych w związku z rozprzestrzenianiem się na świecie nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze Izraela.

Czytaj więcej: Japonia zamyka granice w związku z wariantem Omikron

Holenderska żandarmeria wojskowa aresztowała małżeństwo, które uciekło z hotelu dla objętych kwarantanną podróżnych z Afryki Południowej, a następnie próbowało opuścić kraj przez lotnisko Schiphol w Amsterdamie - podaje w poniedziałek agencja Reutera.

Czytaj więcej: Holandia. Małżeństwo z koronawirusem aresztowane. Próbowało uciec z kraju

O podejrzeniu pierwszego przypadku infekcji nowym wariantem koronawirusa noszącym nazwę Omikron poinformowały w niedzielę wieczorem władze Szwajcarii. Wcześniej rząd m.in. zaostrzył zasady wjazdu dla podróżnych z 19 krajów.

- Nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek nowego wariantu wirusa SARS-COV-2 o nazwie Omicron - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - na pewno będziemy natychmiast działać - zapewnił.

Czytaj więcej: Wariant Omikron. W poniedziałek zebranie sztabu kryzysowego

Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał w miniony weekend dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski. W kraju nie potwierdzono dotąd zakażenia nowym wariantem Omikron, ale władze nie wykluczają, że przedostał się on już na terytorium Francji.

O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia - powiedział w poniedziałek wiceszef resortu Waldemar Kraska, pytany o mutację Omikron. Z kolei o godz. 11 odbędzie się zebranie specjalnego sztabu kryzysowego.

Czytaj więcej: Wariant Omikron. W poniedziałek zebranie sztabu kryzysowego

13 przypadków wariantu Omikron w portugalskim klubie piłkarskim. Tylko jeden gracz niedawno podróżował do RPA. Wszyscy zakażeni są członkami lizbońskiego klubu sportowego Belenenses

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie