Japonia zamyka granice w związku z wariantem Omikron

Świat
Japonia zamyka granice w związku z wariantem Omikron
PAP/EPA/NIC BOTHMA
Nowe zarządzenie wchodzi w życie kilka tygodni po złagodzeniu zasad kwarantanny.

Rząd Japonii ogłosił w poniedziałek, że od wtorku granice będą zamknięte dla zagranicznych przyjezdnych w związku z rozprzestrzenianiem się na świecie nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze Izraela.

- To środek ostrożności w celu uniknięcia w Japonii najgorszego scenariusza - przekazał premier Fumio Kishida.

 

ZOBACZ: USA. Anthony Fauci spotkał się z prezydentem Joe Bidenem. Rozmawiali o wariancie Omikron

 

Dodał, że Japończycy powracający z kilku określonych przez rząd krajów będą musieli poddać się kwarantannie w wyznaczonych ośrodkach.

Kilka tygodni po złagodzeniu zasad kwarantanny

Nowe zarządzenie wchodzi w życie kilka tygodni po złagodzeniu zasad kwarantanny dla osób z zagranicy podróżujących służbowo, co miało na celu ożywienie gospodarki.

 

ZOBACZ: Lekarka z RPA: poziom zaraźliwości wariantu Omikron zbliżony do Delty

 

Kishida wezwał obywateli do kontynuowania noszenia maseczek i stosowania się do innych podstawowych zasad ochrony przed koronawirusem do czasu poznania dalszych szczegółów na temat wariantu Omikron.

 

Do tej pory w Japonii nie wykryto żadnego przypadku zakażenia tym szczepem. Minister zdrowia Shigeyuki Goto przekazał na konferencji prasowej, że jedna osoba podróżująca z Namibii otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i przeprowadzane są dalsze testy, aby ustalić, czy jest to Omikron.

Zakaz przylotów z Afryki

Wiele krajów zakazało dotąd przylotów z krajów południa Afryki, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek nowego wariantu, mimo że naukowcy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy Omikron jest bardziej niebezpieczny niż inne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do pozostawienia granic otwartych, wskazując, że ich zamykanie ma ograniczoną skuteczność. W oświadczeniu WHO opowiedziała się za solidarnością z krajami afrykańskimi.

 

Zauważyła, że ograniczenia w podróżowaniu mogą odgrywać nieznaczną rolę w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się Covid-19, ale stanowią "duże obciążenie dla codziennego życia i źródeł utrzymania".

 

Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych, ocenił, że potrzeba około dwóch tygodni, aby podać jednoznaczne informacje o zdolności do przenoszenia się i innych cechach nowego wariantu

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie