Omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia, tzw. pakiet alertowy

Polska
Omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia, tzw. pakiet alertowy
Polsat News
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń w zw. z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Pakiet zawiera zarówno obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe.

- Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów - Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, nie ma możliwości zwolnienia testem - podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla krajów non-Schengen kwarantannę również wydłużono do 14 dni. Po ośmiu dniach zwolnić może z niej test PCR.

 

Osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie.

 

- Jeśli sytuacja w Europie będzie się pogarszać, przyjazdy z krajów strefy Schengen również będą podlegać takim regulacjom - zapowiedział Niedzielski.

Pakiet alertowy. Jakie ograniczenia krajowe?

Minister zdrowia ogłosił też ograniczenia krajowe.

 

- Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych - podał.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: kwarantanna dla podróżnych z każdego kraju, w którym wykryto wariant Omikron

 

W weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi - 250 osób. W siłowniach obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15 m2.

 

Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

 

Wszystkie regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Weryfikacja szczepień. "Nie ma podstawy prawnej"

Niedzielski był pytany, o to, jak weryfikować, czy klient np. w restauracji jest zaszczepiony.

 

- Nie ma podstawy prawnej, by egzekwować okazanie paszportu covidowego. Jeśli jest jakiś limit, to do niego się wpuszcza, jeśli zostaje przekroczony, domyślna jest zgoda osoby okazującej ten paszport na to, żeby wejść. Jeśli nie okaże go to nie wejdzie - tak powinny być skonstruowane regulaminy. My cały czas pracujemy nad tym, żeby do ustawy "dokleić" możliwość weryfikowania tego - wyjaśnił Niedzielski.

Gdzie jest wariant Omikron?

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron pojawił się w poniedziałek kolejnych europejskich krajach - m.in. w Portugalii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

 

Wideo: Nowe restrykcje w odpowiedzi na wariant Omikron 

 

 

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii i jeden we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. W związku z tą sytuacją brytyjski rząd ogłosił nowe restrykcje: obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen: musimy zyskać na czasie, by lepiej przygotować się na wariant Omikron

 

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Teraz podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na COVID-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni.

ac/ml/Polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie