USA. McDonald's w Oregonie zatrudnia 14-latków. Nie ma komu pracować

Biznes
USA. McDonald's w Oregonie zatrudnia 14-latków. Nie ma komu pracować
Pixabay/Pexels
Od czasu złożenia oferty, która jest zgodna z prawem pracy, McDonald's odnotował gwałtowny wzrost liczby CV

Oddział McDonald's w Oregonie w USA zaprasza 14- i 15-latków do podjęcie pracy w swoich restauracjach. Placówki rozwieszają bilbordy przed lokalami. To nie pierwsza sieć fast foodów, która zatrudnia niepełnoletnich, by uzupełnić braki kadrowe.

Sieci fast-food i inne punkty sprzedaży w całych Stanach Zjednoczonych walczą o wypełnienie wakatów, które powstały w wyniku pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Węgry. Wycierali ser o podeszwę buta. McDonald’s zwolnił pracowników

 

Lokal w Medford przy ul. Biddle Road umieścił przed swoim sklepem baner zachęcając nieletnich do składania CV.

"Niespotykane" braki kadrowe

Według ustaleń BBC, od czasu złożenia oferty, która jest zgodna z prawem pracy, McDonald's odnotował gwałtowny wzrost liczby CV.

 

Heather Kennedy, właścicielka restauracji w Medford, powiedziała dziennikarzom Business Insider, że braki kadrowe, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, były "niespotykane" w czasie 40-letniej historii prowadzenia lokalu McDonald's przez jej rodzinę.

 

 


Kennedy początkowo próbowała przyciągnąć pracowników podnosząc minimalną płacę do 15 dolarów (około 57 złotych), ale nie wzbudziła wystarczającego zainteresowania.

 

ZOBACZ: USA. McDonald's oferuje szczepionki przeciwko COVID-19 i bezpłatną żywność w wybranych lokalizacjach


Pani Kennedy przyznała, że otrzymała ponad 25 nowych aplikacji, odkąd "otworzyła swoje drzwi" dla czternastolatków.


Koncern McDonald's odmówił komentarza w tej sprawie, ale powiedział BBC, że "dzieli się najlepszymi praktykami zatrudniania ze wszystkimi swoimi franczyzobiorcami".

To nie pierwsza sieć, która zatrudnia 14-latków

Przedstawiciel koncernu dodał, że franczyzobiorcy mają szereg środków w celu rozwiązania braków kadrowych, w tym lepsze wynagrodzenia, premie i dodatkowe świadczenia - np. opieka nad dziećmi.


McDonald's zapowiedział również, że podniesie stawkę godzinową do średnio 15 dolarów za godzinę w restauracjach należących do firmy w całym kraju.

 

ZOBACZ: USA. Krowa - pasażerka została gwiazdą internetu. Jechała do McDrive


To nie pierwsza sieć fast foodów, która zatrudnia osoby poniżej 16 roku życia. Podobne oferty pojawiły się ostatnio w Burger Kingu i Wendy's. Według doniesień, teksańska sieć Layne's Chicken Fingers promuje pracowników nastoletnich i dwudziestoparolatków na stanowiska kierownicze.

 

ZOBACZ: USA. Policyjny pościg za skradzionym autem zakończył się na... McDrive

 

Amerykańskie przepisy prawa pracy różnią się w zależności od stanu. W Oregonie osoby w wieku 14 lat i starsze mogą pracować w zawodach, pod warunkiem, że nie należą one do niebezpiecznych. Kategoria ta obejmuje m.in. usługi gastronomiczne, o ile godziny pracy są dostosowane do nauki małoletnich i mają oni zapewnione przerwy na odpoczynek.


Według badań portalu Zippa, średni wiek zatrudnionych pracowników McDonald's w USA to 27 lat.


Według danych Departamentu Pracy na początku sierpnia liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w USA o 590 tys. (do 10,1 miliona). 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie