Koronawirus w restauracji McDonald's. Sanepid poszukuje klientów

Polska
Koronawirus w restauracji McDonald's. Sanepid poszukuje klientów
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com/Pexels
Sanepid poszukuje klientów jednej z restauracji McDonald's

Sanepid w Dąbrowie Górniczej prosi o kontakt osoby, które w dniach 27 lipca - 2 sierpnia 2020 r. były klientami restauracji McDonald's w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Katowickiej i obserwują u siebie objawy zakażenia Covid-19. Biuro prasowe McDonald’s Polska wydało oświadczenie. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce.

"W związku z  prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym, związanym z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej prosi o kontakt osoby, które w dniach 27 lipca - 2 sierpnia 2020 r. były klientami Restauracji McDonald w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Katowickiej i obserwują u siebie objawy zakażenia COVID-19." - czytamy w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Koronawirus nad morzem. Sanepid szuka klientów restauracji

 

Do sanepidu można zgłaszać się pod numerami telefonów stacjonarnych (32) 727-58-71; (32) 727-58-72 oraz komórkowego 536-746-412, a także za pomocą e-maila: sekretariat@pssedg.pl.

 

Sieć wydała oświadczenie 

 

"W dniu 2 sierpnia pracownik restauracji McDonald’s w Dąbrowie Górniczej (ul. Katowicka 1C), poinformował przełożonych o pozytywnym wyniku badania na obecność koronawirusa. Decyzją stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pracownicy, którzy mieli z nim kontakt w restauracji, zostali poddani kwarantannie, a w najbliższych dniach przejdą testy na obecność koronawirusa" - czytamy w oświadczeniu McDonald’s Polska.

 

Sieć zapewnia, że "prewencyjnie, zgodnie z procedurą wewnętrzną, odsunęliśmy od pracy również osoby mające kontakt z zakażonym we wcześniejszych dniach".

 

ZOBACZ: Szumowski: będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

 

Zakażony pracownik czuje się dobrze i znajduje się pod nadzorem służb medycznych. 

 

"Dezynfekcja została przeprowadzona przez profesjonalną firmę, a po otrzymaniu informacji z Sanepidu o braku przeciwwskazań, restauracja została ponownie otwarta przy udziale załogi, która nie miała kontaktu z osobą zakażoną" - brzmi komunikat.

 

Kolejny rekord

 

"Mamy 809 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Resort dodał, że na Covid-19 zmarło kolejnych 13 pacjentów. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach śląskim (259) i małopolskim (144). Bilans wszystkich zakażeń przekroczył 50 tysięcy.

 

ZOBACZ: 809 nowych przypadków koronawirusa. Padł rekord

 

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (259), małopolskiego (144), mazowieckiego (104), łódzkiego (46), wielkopolskiego (46), pomorskiego (41), podkarpackiego (35), opolskiego (26), dolnośląskiego (22), lubuskiego (21), warmińsko-mazurskiego (17), lubelskiego (14), zachodniopomorskiego (14), świętokrzyskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8) i podlaskiego (1).

 

MZ poinformowało również o śmierci z powodu COVID-19 kolejnych 13 osób w wieku od 56 do 92 lat. Do zgonów doszło m.in. w Tychach, Gliwicach, Zduńskiej Woli, Łodzi i we Wrocławiu. "Większość osób miała choroby współistniejące" - podało MZ.

 

"Większość osób miała choroby współistniejące" - uściśliło ministerstwo.

 

 

 

Dane z piątkowego raportu wskazują, że łączna liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Polsce sięgnęła 50 324, z czego zmarło 1 787 osób.

 

Ponad 100 tys. osób na kwarantannie

 

Resort zdrowia poinformował również, że aktualnie pacjenci z Covid-19 zajmują 1 928 łóżek szpitalnych. Wśród nich, 73 podpiętych jest do respiratora. 

 

Na kwarantannie przebywają 104 923 osoby, a kolejnych 9 237 objęto nadzorem epidemiologicznym. 

 

Ministerstwo przekazało też, że z zakażenia SARS-CoV-2 wyzdrowiało 36 041 osób. 

 

 

Ponadto w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 32,6 tys. testów na koronawirusa. Łącznie przebadano 2 436 012 próbek u 2 074 473 osób.

 

 

Trzy kolory powiatów. Wracają obostrzenia

 

W czwartek resort zdrowia zapowiedział, że od weekendu zacznie obowiązywać podział powiatów na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.

 

W dwóch ostatnich zaostrzone zostaną restrykcje. W "czerwonych" powiatach wracają surowsze ograniczenia m.in. w kościołach i transporcie zbiorowym oraz obowiązkowe noszenie maseczek, także poza pomieszczeniami. Zakazana będzie tam również działalność kin, teatrów, saun, parków rozrywki i wesołych miasteczek.

 

Mieszkańcy "żółtych" regionów pójdą np. do kina lub teatru albo na stadion, lecz dostępnych będzie tam mniej miejsc.

 

"Czerwonymi" strefami Ministerstwo Zdrowia ogłosiło powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

Do "żółtej" stref należeć będą powiaty: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz miasta Jastrzębie Zdrój, Przemyśl i Żory.

 

 

Ponad 2 tys. zgonów w USA jednej doby

 

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza także na świecie. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń i 2060 zgonów chorych na Covid-19 - wynia z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

 

ZOBACZ: Koronawirus w USA. Najwyższy dzienny bilans ofiar od trzech miesięcy

 

To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy. Ostatni raz ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby zarejestrowano tam 7 maja.

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie