Konflikt izraelsko-palestyński. Kontynuacja wzajemnych ataków

Świat
Konflikt izraelsko-palestyński. Kontynuacja wzajemnych ataków
zdjęcie ilustracyjne/ PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Palestyńczycy dokonują inspekcji budynków zniszczonych przez izraelskie naloty

Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ustał w ciągu nocy ze środy na czwartek i rozpoczął się ponownie przed południem czasu polskiego. Izrael wznowił naloty w Strefie Gazy po świcie; według źródeł wojskowych zniszczono m.in. centrum dowodzenia Hamasu i podziemne wyrzutnie rakiet.

Siły Obronne Izraela twierdzą, że zniszczyły kilka celów Hamasu w Strefie Gazy, w tym tunel podziemny znajdujący się w pobliżu miasta Bejt Hanun w północnej części Strefy Gazy oraz dwie podziemne wyrzutnie w Dżabaliji na północ od miasta Gaza, które miały być używane do wystrzeliwania rakiet w kierunku Tel Awiwu na początku tego tygodnia.

 

ZOBACZ: Hamas oczekuje rozejmu z Izraelem "w ciągu dnia lub dwóch"

 

Ponadto wojsko podało, że izraelskie myśliwce zniszczyły centrum dowodzenia Hamasu, z którego organizacja kierowała walką od 10 maja, kiedy na nowo rozgorzał konflikt.

 

Po prawie ośmiogodzinnej przerwie w miejscowościach w pobliżu terytorium palestyńskiego rozległy się rano syreny, ostrzegające przed atakiem rakietowym. Po południu czasu polskiego syreny informowały o niebezpieczeństwie również mieszkańców oddalonego o 13 km od Strefy Gazy Aszkelonu i beduińskich osad na pustyni Negew.

"Widzimy znaczącą presję międzynarodową..."

Zapytany w izraelskim radiu publicznym Kan, czy w piątek rozpocznie się zawieszenie broni - co miało być możliwe zgodnie z czwartkową wypowiedzią wysokiego rangą przedstawiciela Hamasu dla libańskiej telewizji al-Majadin - minister wywiadu Eli Kohen zaprzeczył. - Zdecydowanie widzimy znaczącą presję międzynarodową, jednak zakończymy operację, gdy uznamy, że osiągnęliśmy nasze cele - powiedział.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Izraelskie naloty zniszczyły jedyne laboratorium testowe Covid-19

 

Od czasu rozpoczęcia walk w bombardowaniach z powietrza zginęło 230 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci, a ponad 1700 osób zostało rannych, co pogorszyły i tak już tragiczną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.

Protesty w wielu krajach 

Tysiące ludzi demonstrowały na przełomie tygodnia solidarność z Palestyńczykami w miastach europejskich: Londynie, Madrycie, Berlinie czy Atenach, jak również w Dosze w Katarze, Bagdadzie i Kuwejcie.

 

 

ZOBACZ: Propalestyńskie demonstracje w wielu miastach Europy. Starcia z policją w Paryżu

 

Wojsko izraelskie utrzymuje, że co najmniej 160 osób zabitych było członkami grup terrorystycznych, głównie Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

 

Z kolei władze izraelskie oszacowały liczbę ofiar śmiertelnych po swojej stronie na 12.

Apel Światowej Organizacji Zdrowia

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wezwali w czwartek do wprowadzenia przerwy humanitarnej w bombardowaniu Strefy Gazy przez Izrael, która umożliwiłaby dotarcie tam z pomocą. Oznajmili, że system opieki zdrowotnej w palestyńskiej enklawie "boryka się z krytycznymi niedoborami".

 

ZOBACZ: Konflikt izraelsko-palestyński. Zbrojne ugrupowanie chce walczyć z Izraelem

 

- Zamknięcie punktów wejścia i wyjścia dla pacjentów i zespołów zajmujących się opieką humanitarną oraz surowe ograniczenia w dostawie materiałów medycznych pogłębiają ten kryzys zdrowia publicznego - powiedział dyrektor regionalny WHO Ahmed Al-Mandhari podczas briefingu dla mediów.

 

Dodał, że w wyniku "ciężkich urazów" obciążony jest "i tak już przytłoczony system opieki zdrowotnej, który boryka się z krytycznymi niedoborami podstawowych leków i zapasów, jednocześnie walcząc z pandemią Covid-19".

"Muszą zgodzić się na przerwę humanitarną"

Szef WHO na Zachodni Brzeg i Strefę Gazy Rik Peeperkorn poinformował, że konwój ONZ, który ma do enklawy dotrzeć z pomocą humanitarną, w tym 10 tys. szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Sinopharm, jest gotowy, by wejść do Strefy Gazy, gdy tylko będzie to możliwe.

 

- Dopóki nie zostanie uzgodnione zawieszenie broni, wszystkie strony konfliktu muszą zgodzić się na przerwę humanitarną w celu zapewnienia dostępu do Gazy i jej opuszczenia - powiedział Peeperkorn.

 

ZOBACZ: Walki w Strefie Gazy. Międzynarodowe apele

 

Według urzędników służby zdrowia od czasu rozpoczęcia walk 10 maja w Strefie Gazy 230 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, zostało zabitych, a ponad 1700 osób odniosło obrażenia.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie