Konflikt izraelsko-palestyński. Zbrojne ugrupowanie chce walczyć z Izraelem

Świat
Konflikt izraelsko-palestyński. Zbrojne ugrupowanie chce walczyć z Izraelem
PAP/EPA/HAITHAM IMAD

W poniedziałek w nocy na ulicach palestyńskiego Ramallah, zauważono oddziały milicji Brygady Męczenników al Aqsa. Jest to zbrojne ramię partii Fatah rządzącej na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jego członkowie ogłosili reaktywację ugrupowania i zapowiedzieli, że Izrael "zasmakuje piekła".

O oddziałach Brygady Męczenników al Aqsa w Ramallah poinformował dr Wojciech Szewko z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Zginął dowódca Islamskiego Dżihadu w izraelskim nalocie

 

Zachodni Brzeg Jordanu nie wspierał zbrojnie Hamasu w walce z Izraelem. Do tej pory poza licznymi wystąpieniami Palestyńczyków i starć z policją, były to oddolne inicjatywy. Jeżeli groźby Brygady Męczenników al Aqsa, są prawdziwe oznaczało by to gwałtowną eskalację konfliktu na Zachodnim Brzegu.

 

Konflikt eskaluje

Na ulicach słychać okrzyki wzywające do poparcia Muhammada Diefa, dowódcy milicji Hamasu w Gazie. Jest to o tyle kluczowe, że Fatah i Hamas raczej ze sobą rywalizują.

 

 

Media izraelskie podały też informacje o ostrzelaniu kibucu. Pociski miały spaść od strony Libanu. Izrael odpowiedział ostrzałem.

 

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotyka się jutro na nadzwyczajnej zamkniętej sesji w sprawie sytuacji w Strefie Gazy i na Bliskim Wschodzie.

wys/bas/Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie