Sejm odrzucił projekt Lewicy w sprawie projektu liberalizacji aborcji

Polska
Sejm odrzucił projekt Lewicy w sprawie projektu liberalizacji aborcji
PAP/Wojciech Olkuśnik/zdjęcie ilustracyjne
Sejm odrzucił projekt Lewicy w sprawie projektu liberalizacji aborcji

Sejm odrzucił we wtorek wniosek Lewicy o włączenie do porządku obrad projektów dopuszczających przerywanie ciąży do 12. tygodnia oraz depenalizujących taki zabieg. Nie będzie także procedowany projekt Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego.

Najpierw posłowie w głosowaniu odrzucili wniosek o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o projekt tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji przygotowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z październiku ub. roku. Za włączeniem tego projektu do porządku obrad było 183 posłów, przeciw 249, od głosu wstrzymało się 16 osób.

 

ZOBACZ: Maciej Konieczny z Razem o mieszkaniowym Polskim Ładzie. "Kompletna kapitulacja PiS-u"

 

Większości nie uzyskał również wniosek Lewicy o uzupełnienie porządku dziennego o pierwsze czytanie jej projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. (za było 177 posłów, przeciw 252, wstrzymało się od głosu 20).

Większość posłów nie zgodziła się również na rozpoczęcie prac nad projektem Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego. Za wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt było 193 posłów, przeciw - 246, od głosu wstrzymało się 10 osób.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego

27 stycznia wszedł w życie wyrok TK ws. niekonstytucyjności przesłanki embriopatologicznej dopuszczającej aborcję, który wywołał masowe protesty.

 

Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, określana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie aborcja jest możliwa wyłącznie w przypadku dwóch pierwszych przesłanek.

Wnioski o informacje w sprawie KPO

Sejmowa większość nie zgodziła się w środę na uzupełnienie porządku obrad izby o informację premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski w tej sprawie złożyły kluby: Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej-PSL oraz koło Polski 2050.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Leszek Miller: wiarygodność władzy jest marna

 

Sejm rozpatrywał w środę trzy wnioski o uzupełnienie porządku obrad o punkty dotyczące KPO. Złożyły je kluby: Koalicji Obywatelskiej (informacja "na temat stanu przygotowań oraz prowadzonych konsultacji w zakresie Krajowego Planu Odbudowy"), Koalicji Polskiej - PSL ("w sprawie uchwalenia Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego Polska uzyska 250 mld zł"). Trzeci z wniosków złożyło koło Polski 2050 (informacja "dotycząca szczegółowych zapisów Krajowego Planu Odbudowy, listy proponowanych reform i zasad podziału środków między urzędy centralne i samorządy")

 

Wszystkie trzy wnioski zostały jednak odrzucone głównie głosami klubu Prawa i Sprawiedliwości.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie