Łódzkie. Sejmik województwa pośmiertnie wyróżnił Krzysztofa Krawczyka. Odznaka za zasługi

Polska
Łódzkie. Sejmik województwa pośmiertnie wyróżnił Krzysztofa Krawczyka. Odznaka za zasługi
Wikimedia Commons/Januarybratek
Z wnioskiem o odznaczenie wystąpiły władze samorządowe powiatu zgierskiego

Radni sejmiku województwa łódzkiego postanowili nadać w czwartek wieczorem pośmiertnie piosenkarzowi Krzysztofowi Krawczykowi Odznakę za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Wyróżnienie zmarłemu artyście przyznano jednogłośnie.

Artysta zmarł 5 kwietnia w Łodzi, w wieku 74 lat. Pochowano go na leśnym cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie wokalista od lat mieszkał z żoną.

 

Z wnioskiem o odznaczenie wystąpiły władze samorządowe powiatu zgierskiego. Wniosek o uhonorowanie Krzysztofa Krawczyka został przyjęty przez radnych sejmiku jednogłośnie. Odznaka za Zasługi dla Województwa Łódzkiego jest przyznawana wybitnym obywatelom regionu - postaciom, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego województwa. Dotychczas odznakę przyznano 28 osobom i instytucjom.

Legendarny artysta

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy, a 10 lat później rozpoczął karierę solową. W latach 70. wylansował m.in. przeboje "Jak minął dzień", "Parostatek" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

 

Na początku lat 80. Krawczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z życia artystycznego. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. wrócił na stałe do Polski.

 

ZOBACZ: Ostatnie życzenie Krzysztofa Krawczyka. W trumnie piosenkarza dwa przedmioty

 

W 2000 r. wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregowiczem, z którym nagrał płytę "Daj mi drugie życie". W 2002 r. ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", a w kolejnych latach - m.in. "To, co w życiu ważne", "Tacy samotni" i "Nigdy nie jest za późno".

 

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie