Kiedy "odważniejsze" luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia podał warunek

Polska
Kiedy "odważniejsze" luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia podał warunek
PAP/Wojtek Jargiło
Adam Niedzielski gościem "Punktu widzenia" Grzegorza Jankowskiego

- Nie przewidujemy wprowadzenia obowiązkowych paszportów covidowych. Dostęp np. do restauracji nie powinien być ograniczany - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem, im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym mniejsza szansa, że takie dokumenty będą potrzebne. Jak ujawnił, jeśli do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień, decyzje o łagodzeniu reżimu sanitarnego mogą być odważniejsze.

W środę premier Mateusz Morawiecki przekazał, że od 4 maja uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wrócą do stacjonarnej nauki, a od 29 maja uczniowie wszystkich klas - również szkół średnich - będą uczyć się stacjonarnie.

 

Ponadto od 8 maja na nowo ruszą hotele i inne miejsca noclegowe w reżimie sanitarnym. Jak dodał premier, od 15 maja zostaną otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Z kolei od 4 maja w reżimie sanitarnym mają zostać otwarte galerie sztuki i muzea.

 

ZOBACZ: GIS zapowiada kontrole w czasie majówki. "Apeluję o przestrzeganie przepisów"

 

Działalność restauracji w lokalach rząd zamierza umożliwić od 29 lutego. Maksymalne obłożenie klientów ma wynosić 50 proc. - podobnie w kinach i teatrach. Będzie też możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób. 

 

Pełen harmonogram "odmrażania" gospodarki i życia społecznego zaproponowany przez rząd opisaliśmy tutaj.

 

Wietrzenie sal obowiązkiem w szkołach. "To nie narazi zdrowia dzieci"

 

Tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Punkt widzenia". Prowadzący Grzegorz Jankowski zapytał go, czy jest sens uruchamiania nauki stacjonarnej w szkołach, skoro pozostało jedynie kilka tygodni do wakacji.

 

- Z raportów i sprawozdań o problemach psychologicznych wynika, że powrót do normalnego rytmu dnia powinien mieć zbawienny wpływ na psychikę dzieci. Ponadto ryzyko związane z pójściem dzieci do szkoły obecnie nie jest tak duże - odparł Niedzielski.

 

ZOBACZ: Powrót do szkół. Od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą się uczyć stacjonarnie

 

Zauważył, że obecnie można m.in. wietrzyć sale lekcyjne podczas przerw, ponieważ nastały cieplejsze miesiące. - To nie narazi zdrowia dzieci na szwank - stwierdził.

 

Jak przypomniał Adam Niedzielski, "mamy zaszczepionych nauczycieli", a poziom populacyjnego zaszczepienia rośnie. Przyznał jednak, że obecne "odmrażanie" edukacji jest ostrożne. 

WIDEO: Minister zdrowia w "Punkcie widzenia"

  

 

Maj bez klubów i dyskotek, ale z kameralnymi koncertami

 

Szef MZ poinformował także, kiedy mogą zwiększyć się limity osób korzystających naraz z hoteli. - Zależy to od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz dynamiki Narodowego Programu Szczepień. Jeśli te dwie główne zmienne będą wyglądały dobrze, na pewno zwiększymy te limity - zapowiedział.

 

Dodał, że premier przedstawił przed jego resortem założenie: 20 mln szczepień wykonanych do końca czerwca. - To parametr, którego spełnienie będzie pozwalało podjąć odważniejsze decyzje ws. restrykcji - stwierdził.

 

ZOBACZ: 50 euro za dwie dawki. Szczepienia dla turystów w San Marino

 

Zastrzegł, że w maju nie zostaną uruchomione kluby i dyskoteki. Poinformował jednak, że w ramach majowych obostrzeń będzie możliwa organizacja koncertów - na świeżym powietrzu i maksymalnie z 50 uczestnikami, przy zachowaniu sanitarnych warunków.

 

Szczepienia niepełnosprawnych. "Proszę o chwilę cierpliwości"

 

W opinii Niedzielskiego, na razie nie ma planów wprowadzenia paszportów covidowych - dokumentów umożliwiających zaszczepionym i ozdrowieńcom po Covid-19 korzystanie np. z restauracji.

 

- Powszechnie dostępne usługi nie powinny być ograniczane ze względu na zaszczepienie się (lub jego brak - red.) - uznał.

 

Jak dodał, na poziomie europejskim toczą się "różne dyskusje" na ten temat. - Musimy zagwarantować Polakom, że jeśli inne kraje wprowadzą taką zasadę, dostarczymy im odpowiedni certyfikat (by swobodnie funkcjonowali w obcych państwach - red.) - zapewnił szef MZ.

 

Minister został zapytany również o szczepienia niepełnosprawnych. - Postawiliśmy na model szczepienia rocznikami. Ostatni z nich, czyli 18-latkowie, będzie zapisywał się 9 maja. Mówimy więc o perspektywie dwóch tygodni - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Incydent w Sejmie. Posłanka KO Iwona Hartwich zablokowała drogę premierowi

 

Dodał, że doświadczenia z definiowaniem grup uprzywilejowanych do szczepień pokazały, iż prostszym rozwiązaniem jest szczepienie według roku urodzenia. - Proszę o chwilę cierpliwości - zaapelował Niedzielski.

 

Polsatnews.pl: komunikacja miejska nadal w lockdownie. Niedzielski komentuje

 

W ujawnionym harmonogramie luzowania restrykcji nie ujęto złagodzenia lub zniesienia limitów pasażerów w naziemnej komunikacji zbiorowej: autobusach, tramwajach, metrze czy pociągach.

 

Polsatnews.pl jako pierwszy poinformował, że Ministerstwo Zdrowia na razie nie ma takich planów.

 

W "Punkcie widzenia" potwierdził to Adam Niedzielski. - Te limity chcieliśmy utrzymać, jednak dyskutujemy z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, czy ewentualnie nie wprowadzić zmian - powiedział.

 

Według niego, mogłoby się to stać, gdy do szkół zaczną wracać uczniowie. Uznał, iż najszybciej podwyższenie limitów w transporcie zbiorowym nastąpiłoby 8 maja.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie