GIS zapowiada kontrole w czasie majówki. "Apeluję o przestrzeganie przepisów"

Polska
GIS zapowiada kontrole w czasie majówki. "Apeluję o przestrzeganie przepisów"
Polsat News
Szef GIS zapowiedział, że w czasie weekendu majowego będą przeprowadzane kontrole przez Państwową Inspekcję Sanitarą, policję i inne służby.

"Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wygaszania epidemii" – podkreśla główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, który wystosował w środę apel o rozwagę i respektowanie przepisów prawa. Zapowiedział też kontrole.

"Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje, bliskich, a także wszystkich obywateli" – przekazał szef GIS w opublikowanym komunikacie.

 

Zapowiedź kontroli

 

Krzysztof Saczka zapowiedział, że w czasie nadchodzącego weekendu majowego wszelkie miejsca użyteczności publicznej, w tym również punkty prowadzące usługi hotelarskie, będą skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wspólnie z policją i innymi służbami.

 

ZOBACZ: Koronawirus w supermarketach. Są wyniki kontroli

 

"Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych – będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia – nie będą akceptowane" – podkreślił szef GIS.

 

 

Zaznaczył, że przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli.

 

Luzowanie obostrzeń

 

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w środę kalendarz luzowania w maju obostrzeń epidemicznych.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Sprawdź harmonogram na maj

 

Podano m.in., że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe.

 

Od 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie, ale na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie