50 euro za dwie dawki. Szczepienia dla turystów w San Marino

Świat
50 euro za dwie dawki. Szczepienia dla turystów w San Marino
PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
San Marino prowadzi szczepienia dwoma preparatami. To przede wszystkim rosyjski Sputnik V, a także szczepionka firmy Pfizer, którego dawek jest znacznie mniej.

Władze San Marino oferują turystom płatne szczepienia przeciw Covid-19 w cenie 50 euro za dwie dawki - poinformowały media we Włoszech, na terenie których leży ta enklawa, jedno z najmniejszych i najstarszych państw świata. Warunkiem jest pobyt w tamtejszym hotelu.

Decyzję o wprowadzeniu odpłatnych szczepień podjęły władze San Marino. W przyjętym rozporządzeniu zapisano, że prawo do szczepień będą mieli turyści, którzy nie są rezydentami we Włoszech.

 

Co zrobić, aby je otrzymać?

 

Aby zagraniczni turyści mogli skorzystać z tej oferty, muszą dwukrotnie, przy okazji zaszczepienia dwiema dawkami, zatrzymać się w hotelach na terenie San Marino przez co najmniej trzy noce za każdym razem.

 

ZOBACZ: Paszporty szczepionkowe od czerwca? Testy w Hiszpanii

 

Państwo to prowadzi szczepienia dwoma preparatami. To przede wszystkim rosyjski Sputnik V, a także szczepionka firmy Pfizer, którego dawek jest znacznie mniej.

 

Minister turystyki San Marino Federico Pedini Amati zapytany przez dziennik "Corriere della Sera" o powody wykluczenia Włochów z tej oferty, wyjaśnił, że obecnie rozpoczęto rozmowy w sprawie obywateli Italii. - Wszystko zależy od tego, jak zostanie to rozwiązane - zaznaczył.

 

Podstawą kwestią jest rosyjska szczepionka, która nie ma aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA).

 

Pfizer nie na sprzedaż

 

Włoski dziennik podkreśla zarazem, że na sprzedaż nie będzie raczej przeznaczony Pfizer, bo jego dawki zostaną podane osobom starszym i chorym.

 

ZOBACZ: USA: w pełni zaszczepieni nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu

 

Zwraca się zarazem uwagę na paradoks, że zaszczepieni Sputnikiem V obywatele małej republiki nie zyskali wcale swobody podróżowania po Włoszech, na przykład na wakacje na Sardynię, i to mimo że San Marino wkrótce stanie się pierwszym w Europie "wolnym od Covid-19" ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień i niewielką liczbę mieszkańców. Wymogiem podróży po Włoszech jest świadectwo szczepienia, ale preparatem zaaprobowanym przez EMA.

 

- Liczymy na to, że EMA uzna szybko szczepionkę Sputnik V - oświadczył minister zdrowia państwa-enklawy Roberto Ciavatta.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie