Świat żegna księcia Filipa. "Zasłużył na sympatię pokoleń Brytyjczyków"

Świat
Świat żegna księcia Filipa. "Zasłużył na sympatię pokoleń Brytyjczyków"
Twitter.com / Royal Family
Książę Filip zmarł w wieku 99 lat

Rodzina królewska, brytyjski premier Boris Johnson, głowy państw i instytucji międzynarodowych oraz szefowie rządów oddaje hołd zmarłemu w piątek księciu Filipowi, mężowi królowej Elżbiety II.

W związku ze śmiercią księcia oficjalna strona internetowa rodziny królewskiej została zdjęta z sieci do czasu naniesienia "stosownych zmian". Pod adresem royal.uk wyświetla się jedynie klepsydra królewskiego małżonka.

Boris Johnson: Filip zasłużył na sympatię pokoleń

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że "z wielkim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci księcia Filipa. Składając hołd, Johnson powiedział, że książę Edynburga zasłużył na sympatię pokoleń w Wielkiej Brytanii, w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie.

- Był najdłużej żyjącym współmałżonkiem w historii (monarchii), jednym z ostatnich żyjących ludzi w tym kraju, którzy służyli w II wojnie światowej, gdzie został wymieniony w depeszach za odwagę - przypomniał Johnson. Na jego profilu na Twitterze zdjęcie księcia ustawiono jako tło.

 

ZOBACZ: Urodziny w cieniu koronawirusa. Królowa Elżbieta II kończy 94 lata

 

Także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożyła kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej i Brytyjczykom.

 

"Ze smutkiem odbieram wiadomość o śmierci Jego Królewskiej Mości, księcia Filipa. Chciałbym przekazać szczere wyrazy współczucia Jej Królewskiej Mości, rodzinie królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii w tym smutnym dniu" - napisała szefowa KE na Twitterze.

 

"Jestem zasmucony wiadomością o śmierci Księcia Edynburga. Przesyłam Jej Wysokości Królowej i jej rodzinie moje osobiste najgłębsze kondolencje - oraz kondolencje w imieniu rządu Szkocji i mieszkańców Szkocji" - napisała z kolei szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

 

Kondolencje złożył także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Odszedł książę Filip. Uosobienie klasy, powagi, a jednocześnie dystansu do samego siebie. Wychowywał dzieci, modernizował monarchię i zawsze miał dla każdego ciepłe słowo. Kondolencje dla wszystkich poddanych Królowej Elżbiety" - napisał.

William i Kate przyłączają się do rodziny. A co z Harrym?

Książę i Księżna Cambridge opublikowali w mediach społecznościowych krótką wzmiankę o śmierci dziadka. "Jego Królewska Wysokość odszedł łagodnie dziś rano na zamku Windsor" – napisano. Jeśli chodzi o informacje, książęta Cambridge przyłączają się do reszty rodziny królewskiej we wspólnym oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Wywiad Harry'ego i Meghan. Pałac Buckingham odpowiada

 

Milczy natomiast oficjalny profil Księcia i Księżnej Sussexu, czyli Harry'ego i Meghan. Para mieszka obecnie w Kalifornii, gdzie w chwili śmierci księcia Filipa trwała noc. Informacja została podana do publicznej wiadomości ok. 14 polskiego czasu, czyli o 5 rano czasu kalifornijskiego.

 

Choć zmarły w piątek książę Filip postrzegany bywał często poprzez pryzmat nieco bezceremonialnego zachowania i niezbyt poprawnych politycznie żartów, jego rola we wspieraniu brytyjskiej królowej Elżbiety II jest nie co przecenienia. Pełnił ją przez ponad 73 lata.

pdb/zdr/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie