Urodziny w cieniu koronawirusa. Królowa Elżbieta II kończy 94 lata

Świat
Urodziny w cieniu koronawirusa. Królowa Elżbieta II kończy 94 lata
Twitter/The Royal Family
Brytyjska królowa Elżbieta II skończyła we wtorek 94 lata

Wyjątkowo skromnie obchodzone były przypadające we wtorek 94. urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II. Z powodu epidemii koronawirusa publiczne obchody ograniczyły się do zamieszczenia w mediach społecznościowych okolicznościowych zdjęć i nagrań wideo.

Królowa obchodzi urodziny dwa razy w roku - 21 kwietnia, czyli w dniu, w którym faktycznie przyszła na świat - prywatnie, zaś w drugą sobotę czerwca - podobnie jak jej poprzednicy - oficjalnie. Prywatne urodziny Elżbiety II są z zasady skromniejsze, a monarchini zwykle spędzała je z rodziną, niemniej zawsze bywały w nich też pewne publiczne elementy jak wywieszanie flag na budynkach publicznych czy salut armatni.

 

W tym roku jednak, po raz pierwszy w jej 68-letnim panowaniu, takiego salutu nie było - królowa zdecydowała, że wobec trwającej epidemii byłby to niestosowne. Również zmieniono wytyczne w kwestii flag i nie wszędzie zostały one wywieszone.

 

PAP/EPA/WILL OLIVER

 

Królowa spędziła urodziny za zamku w Windsorze pod Londynem, do którego przeniosła się w połowie marca z Pałacu Buckingham, jedynie w towarzystwie męża, księcia Filipa. Z powodu ograniczeń związanych z przemieszczaniem się oraz ze względów bezpieczeństwa pozostali członkowie rodziny nie przyjechali.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

 

Jedynym oficjalnym uczczeniem urodzin monarchini były zatem okolicznościowe zdjęcia i nagrania wideo zamieszczone na Twitterze, m.in. fragmenty archiwalnych rodzinnych nagrań wideo z dzieciństwa i wczesnej młodości Elżbiety, także z młodszą siostrą, księżniczką Małgorzatą, seria zdjęć z różnych etapów jej życia, a także urodzinowe ciastka wraz z przepisami od królewskich cukierników.

 

 

 

Oficjalne obchody urodzin królowej już wcześniej zostały odwołane. Nie odbędzie się m.in. Trooping the Colour - tradycyjna parada wojskowa oraz przegląd wojsk, które zwykle gromadzą dziesiątki tysięcy widzów.

 

W Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas ponad 17 337 osób. W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o przedłużeniu ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii o kolejne trzy tygodnie.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie