Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 26 marca
O północy rozpoczął się ogólnopolski lockdown. Nowe obostrzenia skutkują zamknięciem m.in. sklepów budowlanych, salonów fryzjerskich oraz żłobków i przedszkoli. W piątek odnotowano kolejny rekord liczby nowych dziennych przypadków zakażeń - 35 tys. 143. "Wynik mówi sam za siebie" - skomentował minister zdrowia, wskazując trzy regiony z najgorszą sytuacją. Koronawirus - Raport Dnia.
Raport Dnia - podsumowanie najważniejszych informacji o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.
Rekord zakażeń
- Mamy 35 143 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia;
- Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarło 318 osób;
- Najwięcej zakażeń pochodzi z woj. mazowieckiego (5264), śląskiego (5095) i wielkopolskiego (4141);
- Z powodu zakażenia SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 27 779 osób na 37 084 dostępne łóżka;
- Zajętych respiratorów jest 2730 na 3554 dostępne;
- Wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - 107 713, w tym 24 914 testów antygenowych;
- Ostatniej doby wykonano 205 729 szczepień;
- Łącznie do tej pory podano 5 594 790 szczepionek.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce - 26 marca
Lista nowych obostrzeń
- W czwartek rząd ogłosił nowe nowe obostrzenia na Wielkanoc.
- Restrykcje mają wejść w życie w sobotę i obowiązywać przez dwa tygodnie.
- Co konkretnie się zmieni? Pełna lista nowych obostrzeń dostępna jest tutaj.
ZOBACZ: Lista obostrzeń obowiązujących od soboty
"Krytyczna sytuacja" w Warszawie
- - Dzisiejsze wyniki, kiedy liczba zakażeń przekroczyła 35 tys. mówią same za siebie - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
- Minister odniósł się do sytuacji w regionach. - Szczególnie źle ta sytuacja wygląda w trzech regionach w tej chwili. To jest między innymi Mazowsze, ale to jest też region śląski i region wielkopolski - poinformował.
- - Karetki mają problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów, więc tutaj w Warszawie, w stolicy kraju sytuacja jest krytyczna i ma ogromne znaczenie - powiedział Adam Niedzielski.
ZOBACZ: "Sytuacja w Warszawie krytyczna". Niedzielski: szczególnie źle jest w trzech regionach
Apel do księży i wiernych
- "Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" - napisał w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
- Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący KEP poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne.
- "Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów" - napisał.
ZOBACZ: "Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa i dystansu". Abp Gądecki apeluje do księży i wiernych
Oblężone salony fryzjerskie
- W piątek, ostatni dzień przed wprowadzeniem obostrzeń, w większości stołecznych salonów fryzjerskich i kosmetycznych brak wolnych terminów na większość zabiegów i usług.
- - Mamy bardzo duże obłożenie, kompletnie nie mamy wolnych miejsc - zaznacza studio urody na warszawskim Ursynowie. - Możemy zaproponować listę rezerwową - dodaje. - Jak tylko zwolni się miejsce, Jeśli ktoś się wypisze, będziemy dzwonić – zapewnia osoba obsługująca telefon salonu.
- Podobna sytuacja miała miejsce w innych polskich miastach.
ZOBACZ: Ostatni dzień przed lockdownem. Oblężone salony kosmetyczne i fryzjerskie
Rafał Trzaskowski wyszedł ze szpitala
- Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który zakaził się koronawirusem, opuścił po trzech dniach Szpital Praski.
- "Z moim zdrowiem jest lepiej, ale wciąż potrzebna jest rekonwalescencja, bo zapalenie płuc tak szybko nie odpuszcza. Póki co będę pracował zdalnie" - napisał.
- Jak dodał, "ta choroba jest podstępna i atakuje także psychikę". "Zaczyna się robić naprawdę źle, kiedy atakuje nas nasz własny organizm. Nie wolno się poddawać, ani mieć czarnych myśli. Trzeba bardzo uważać – bo ten wirus często atakuje, potem odpuszcza, a potem znów atakuje. Ale nie wolno wątpić, że z tego wyjdziemy" - zaleca.
ZOBACZ: Rafał Trzaskowski wyszedł ze szpitala. "Ta choroba atakuje także psychikę"
Pacjentka z udarem wieziona w bagażniku
- Z powodu pandemii koronawirusa sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna. W wielu regionach Polski brakuje karetek.
- "Jest źle - do tego stopnia że w Warszawie, strażacy i załoga HEMS dowieźli świeży udar w bagażniku prywatnego auta" - poinformował w mediach społecznościowych ratownik medyczny Jan Świtała.
- Kilka dni temu informowaliśmy, że z powodu pandemii koronawirusa, w wielu regionach Polski brakuje karetek. Do pilnych przypadków wysyłani są strażacy, a nawet Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
ZOBACZ: Kobieta z udarem w bagażniku samochodu. "Jako system jesteśmy już niewydolni"
Kolejny piłkarz zakażony?
- Prawdopodobnie drugi zawodnik reprezentacji Polski jest zakażony koronawirusem.
- Chodzi o bramkarza Łukasza Skorupskiego, którego zabrakło na piątkowym treningu reprezentacji Polski, co potwierdził Polsat Sport rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.
- Skład kadry ma uzupełnić Karol Niemczycki, bramkarz Cracovii.
ZOBACZ: Kolejny piłkarz reprezentacji Polski zakażony? Łukasz Skorupski odizolowany
Posłanka chce szczepić dziennikarzy
- Posłanka Joanna Lichocka zaapelowała do ministra Michała Dworczyka o rozszerzenie programu szczepień.
- Jej zdaniem przeciwko koronawirusowi powinni zostać zaszczepieni dziennikarze. "Teraz apeluję o to oficjalnie: przeprowadźmy szczepienia dziennikarzy pracujących na pierwszej linii" - napisała posłanka.
- W rozmowie z Interią dodała: "upubliczniłam sprawę i wierzę w dobrą wolę moich kolegów".
ZOBACZ: Joanna Lichocka apeluje o zaszczepienie dziennikarzy: powinniśmy także ich chronić
Dodatkowe pociągi na Wielkanoc
- Obecnie w pociągach dalekobieżnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących i ani jedno stojące. Tymczasem zbliża się Wielkanoc, gdy pasażerów zwyczajowo pojawia się więcej.
- Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Rzeszów - między innymi do tych miast tuż przed Wielkanocą dojadą dodatkowe pociągi PKP Intercity.
- Przewoźnik obsłuży je szybkimi składami typu Pendolino. W ten sposób spółka chce rozładować spodziewany tłok.
ZOBACZ: Dodatkowe pociągi na Wielkanoc. PKP Intercity obsłuży je Pendolino
Nowy lek na Covid-19
- Firmy GSK i Vir Biotechnology ogłosiły w piątek, że złożyły wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym leku opartego na przeciwciałach monoklonalnych do stosowania w początkowych stadiach Covid-19.
- Lek o nazwie VIR-7831 jest przeznaczony dla osób powyżej 12 lat odczuwających łagodne lub umiarkowane objawy Covid-19, których stan grozi pogorszeniem.
-
Opublikowane w marcu wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.
ZOBACZ: Nowy lek na Covid-19. "Działa przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa"
Karnet za niezaszczepienie się
- Właściciel siłowni w New Jersey (USA) Ian Smith już na początku pandemii postanowił sprzeciwić się restrykcjom i otworzył lokal mimo obostrzeń.
- Teraz postanowił wyjść z nową "promocją" - oferuje darmowy karnet osobom, które zrezygnują z zaszczepienia się przeciw COVID-19.
- "Wierzymy w zdrowie - w prawdziwy sposób - poprzez ćwiczenia, dobrą dietę, duże ilości witaminy D i cynku oraz przestrzeń do rozładowania stresu" - napisał.
ZOBACZ: Karnet na siłownię za... niezaszczepienie się. "Wierzymy w ćwiczenia i dietę"
WIDEO: Szef policji zapowiada "zdecydowane represje" wobec osób, które nie będą przestrzegały obostrzeń
Niemcy spodziewają się drastycznego wzrostu zakażeń
- Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ostrzegł w piątek, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem krajowy system opieki zdrowotnej może w kwietniu osiągnąć punkt krytyczny.
- Szef służb epidemiologicznych ocenił, że możliwy jest drastyczny wzrost nowych infekcji, do nawet 100 tys. dziennie.
- W związku z tym wezwał kraje związkowe, aby wprowadzały tzw. hamulec bezpieczeństwa zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, tj. przywracały ograniczenia, jeśli liczba nowych infekcji przekroczy wartości progowe - 100 infekcji na 100 000 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 dni.
ZOBACZ: "To może być 100 tys. dziennie". Niemcy spodziewają się drastycznego wzrostu zakażeń
Zamieszanie z testami na granicy
- Polacy, którzy nie mieszkają w Niemczech i nie są obywatelami Niemiec, będą mogli od poniedziałku korzystać z darmowych testów na polsko-niemieckiej granicy - takie informacje przekazują od wczoraj liczne media, powołując się na agencję DPA.
- Informacja o darmowych testach, jak ustalił korespondent Polsat News Tomasz Lejman, nie jest do końca precyzyjna.
- Czy i kiedy wprowadzone zostaną nowe zasady pokrywania kosztów testów dla wszystkich pracowników transgranicznych zapytaliśmy Federalne Ministerstwo Zdrowia.
- Ministerstwo odpowiedziało Polsat News jedynie ogólnie, że obecnie trwają prace nad zmianami zasad testowania, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości związane z testowaniem obywateli.
ZOBACZ: Zamieszanie z darmowymi testami na granicy polsko-niemieckiej
Przepełnione szpitale na Ukrainie
- W obwodzie lwowskim, tak jak w reszcie kraju, zaostrza się sytuacja z koronawirusem. Według danych ministerstwa zdrowia poprzedniego dnia w regionie wykryto ponad 1300 infekcji.
- W szpitalu zakaźnym we Lwowie obłożenie pacjentami z Covid-19 jest tak duże, że zdarza się, że na jednym łóżku kładzione są dwie osoby. To na przykład mąż z żoną albo matka z córką - poinformował lekarz placówki Mychajło Riczniak.
- Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto najwięcej od początku pandemii nowych przypadków zakażeń koronawirusem - ponad 18 tys. Zmarło 326 osób, a do szpitali przyjęto ponad 4,8 tys. chorych.
ZOBACZ: "Na jednym łóżku kładzione są dwie osoby". Przepełnione szpitale na Ukrainie
Czytaj więcej