Lista obostrzeń obowiązujących od soboty

Polska
Lista obostrzeń obowiązujących od soboty
PAP/Piotr Nowak
Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia

W czwartek rząd ogłosił nowe nowe obostrzenia na Wielkanoc. Restrykcje mają wejść w życie w sobotę i obowiązywać przez dwa tygodnie. Co konkretnie się zmieni?

- Polska dziś znajduje się na najgroźniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. 

 

Poinformował o wprowadzeniu nowych ograniczeń, które będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia. - Są one konieczne, żeby zahamować trzecia falę. Walczymy o zdrowie i życie obywateli - stwierdził szef rządu. 

 

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte;
  • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

 

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

 

Kościoły

 

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

 

 

Żłobki i przedszkola

 

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

 

Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 

Sport

 

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

 

Święta Wielkanocne

Na rządowych stronach opublikowano również zalecenia dotyczące Wielkanocy. "Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej - także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych" - poinformowano.

 

"Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas" - dodano. 

Praca zdalna

W całym kraju zalecana jest także praca on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. "Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną" - poinformowano.

 

Pozostałe ograniczenia - bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie