Joanna Lichocka apeluje o zaszczepienie dziennikarzy: powinniśmy także ich chronić

Polska
Joanna Lichocka apeluje o zaszczepienie dziennikarzy: powinniśmy także ich chronić
Polsat News
Wśród zaszczepionych powinni według posłanki znaleźć się nie tylko dziennikarze, ale również fotoreporterzy i redaktorzy

Posłanka Joanna Lichocka zaapelowała do ministra Michała Dworczyka o rozszerzenie programu szczepień. Jej zdaniem przeciwko koronawirusowi powinni zostać zaszczepieni dziennikarze. "Teraz apeluję o to oficjalnie: przeprowadźmy szczepienia dziennikarzy pracujących na pierwszej linii" - napisała posłanka. W rozmowie z Interią dodała: "upubliczniłam sprawę i wierzę w dobrą wolę moich kolegów".

"Teraz apeluję o to oficjalnie: przeprowadźmy szczepienia dziennikarzy pracujących na pierwszej linii! Niech redaktorzy naczelni wyznaczą tych, którzy są najbardziej narażeni na kontakty społeczne podczas swojej pracy." - napisała posłanka Joanna Lichocka na portalu niezależna.pl

 

Wśród zaszczepionych powinni według posłanki znaleźć się nie tylko dziennikarze, ale również fotoreporterzy i redaktorzy. Jak stwierdziła grupa ta będzie liczyć kilkaset osób.

 

"Powinniśmy także ich chronić"

 

"To oczywista oczywistość, że dziennikarze, fotoreporterzy, redaktorzy opierają się w pracy na kontaktach międzyludzkich, zbierają informacje, muszą być na miejscu wydarzeń, by je rzetelnie relacjonować – i powinniśmy także ich chronić." - dodała 

 

ZOBACZ: Odporność na koronawirusa. Kiedy szczepionka zaczyna działać?

 

"Dlatego raz jeszcze zwracam się do Rady Medycznej przy premierze, do ministra zdrowia, niech rozważą Państwo, czy nie można tych kilkaset osób, które codziennie pracują z narażeniem zdrowia po to, byśmy wiedzieli, co się dzieje, otoczyć taką opieką polskiego państwa." - podsumowała.

"Choroba wyłącza prace całych redakcji"

Posłanka przedstawiła szczegóły swojej propozycji w rozmowie z Interią.

 

- Dziennikarze sprawują funkcję zawodu zaufania publicznego, który jest nam wszystkim potrzebny. Na dodatek ta grupa osób nie jest bardzo liczna. Wydaje mi się, że redaktorzy naczelni mogliby wyznaczyć po kilku, kilkunastu dziennikarzy niezbędnych do pracy frontowej i skierować ich na takie szczepienia. Gdyby zgodziły się rząd i Rada Medyczna - mówiła.

 

Lichocka przekazała, że usłyszała od szefa KPRM, że "Rada Medyczna jest bardzo restrykcyjna, jeśli chodzi o te rozszerzenia". - W styczniu nie dawał mi wielkiej nadziei, że uda się szczepić dziennikarzy. Ale teraz szczepionek ma być więcej. Ciągle dochodzą też do nas kolejne informacje o zarażonych reporterach i trzeba to jasno powiedzieć: ta choroba wyłącza niekiedy prace całych redakcji - dodawała.


Dworczyk: rozważamy uruchomienie rejestracji dla wszystkich

 

- Przygotowujemy szereg zmian organizacyjnych w Narodowym Programie Szczepień, a także pewne zmiany merytoryczne; zapewne te nowe rozwiązania przedstawimy na początku przyszłego tygodnia - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Dworczyk mówił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że do końca drugiego kwartału zostaną zaszczepieni wszyscy ci, którzy byli ujęci w pierwszym etapie szczepień, a więc m.in. osoby powyżej 60 roku życia.

 

ZOBACZ: Rejestracja dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem? Dworczyk: będzie szereg zmian

 

- Mamy na drugi kwartał bardzo optymistyczne zapowiedzi producentów szczepionek, natomiast jesteśmy cały czas ostrożni z tymi obliczeniami, bo na maj, na czerwiec nie mamy jeszcze dokładnych harmonogramów dostaw, opieramy się na pewnych deklaracjach. Ale wiele wskazuje na to, że w trzecim kwartale będą już wszyscy zainteresowani szczepieniem Polacy zaszczepieni - oświadczył szef KRPM.

 

Dodał, że "bardzo duże przyspieszenie" nastąpi w drugim kwartale, a jeszcze w kwietniu rozpocznie się rejestracja 50-latków. - Mam nadzieję, że dojdziemy już w kwietniu do rejestracji 49- i 48-latków. Przygotowujemy się w tej chwili na zwiększenie tempa - dodał.

 

dsk/bas/ niezależna.pl, PAP, Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie