AstraZeneca zapowiada dostawę szczepionek. Rozmawia o ich produkcji w Polsce

Polska
AstraZeneca zapowiada dostawę szczepionek. Rozmawia o ich produkcji w Polsce
PAP/EPA/J.J. GUILLEN
- Borykamy się z brakami w europejskim łańcuchu dostaw - przyznał przedstawiciel AstraZeneki

- Spodziewamy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni dostawy ponad 500 tysięcy szczepionek do Polski - poinformował Piotr Najbuk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych AstraZeneca. Potwierdził również, że trwają rozmowy o możliwej produkcji preparatów przeciw koronawirusowi w naszym kraju. Przyznał jednocześnie, że jego firma ma problem z "europejskim łańcuchem dostaw".

Według Piotra Najbuka, pomimo ograniczeń eksportowych, AstraZeneca dostarczyła do Polski już ponad 1,2 mln szczepionek przeciwko Covid-19.

 

- Biorąc pod uwagę, że aktualnie w naszym kraju zaszczepionych zostało 3,2 mln osób pierwszą i 1,7 mln osób drugą dawką szczepionki, nasz wkład w polski program jest wysoki - ocenił.

 

AstraZeneca: 100 mln dawek szczepionki dla UE w pierwszej połowie roku

 

Potwierdził, że w pierwszym kwartale AstraZeneca dostarczyła do Unii Europejskiej mniejszą liczbę dawek szczepionki, niż pierwotnie zakładała. - Borykamy się z brakami w europejskim łańcuchu dostaw, które skutkują niższą niż oczekiwano produkcją - wyjaśnił Najbuk.

 

ZOBACZ: Amantadyna skutecznym lekiem na COVID-19? Ruszają badania polskich naukowców

 

Jak dodał, koncern zamierzał zrekompensować część tego niedoboru, poprzez pozyskanie szczepionek z międzynarodowej sieci dostawców. - Niestety ograniczenia eksportowe na to nie pozwoliły - stwierdził.

 

Przedstawiciel AstraZeneca przekazał również, iż jego firma zamierza dostarczyć do krajów UE 100 mln dawek w pierwszej połowie 2021 r., z czego 30 mln ma zostać dostarczonych w I kwartale.

 

- Współpracujemy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi w celu rozwiązania problemów z dostawami. Jesteśmy przekonani, że wydajność łańcucha dostaw w Unii będzie nadal wzrastać, aby chronić miliony Europejczyków przed koronawirusem - powiedział Najbuk.

 

WIDEO: AstraZeneca zapowiada dostawę setek tysięcy dawek szczepionki

 

  

 

Produkcja szczepionki w Polsce? Są wstępne rozmowy

 

Dodał, że trwają rozmowy zarówno z polskimi władzami, jak i firmami, których celem jest "ustalenie możliwości produkcyjnych" szczepionki w naszym kraju. 

 

- Są one na wstępnym etapie, jednak cieszy nas zainteresowanie i otwartość partnerów ze strony publicznej. Musimy jednocześnie pamiętać, że kwestie wytwarzania tego rodzaju preparatów są bardzo złożone, więc na efekty będziemy musieli poczekać – przypomniał.

 

Jednocześnie podkreślił, że nie jest to jedynie działanie, które podejmuje AstraZeneca, aby zwiększyć dostępność swojej szczepionki.

 

ZOBACZ: Nie było wolnej karetki. 87-latka zmarła

 

- Uruchomiliśmy procesy dzielenia się wiedzą z nowymi partnerami w całej globalnej sieci, co pozwoliło znacząco zmniejszyć różnice w wydajności pomiędzy naszymi zakładami produkcyjnymi. Nadal pracujemy dosłownie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć docelową wydajność we wszystkich ośrodkach. Po drugie, dokonujemy znaczących inwestycji w nowe moce produkcyjne w Europie, na przykład poprzez nasze partnerstwo z IDT Biologika w Niemczech - wyliczył Piotr Najbuk.

 

3 marca 2021 r. Polska firma Mabion otrzymała 40 mln zł wsparcia od Polskiego Funduszu Rozwoju i podpisała kontrakt na produkcje szczepionek Novavax w Polsce.

 

Jednocześnie pojawiła się informacja, że polski rząd negocjuje uruchomienie w naszym kraju kolejnych linii produkcyjnych szczepionek przeciw Covid-19. Wśród potencjalnych partnerów wymianie są AstraZeneca, Sanofi oraz CureVac.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie