Zasadził logo Lasów Państwowych. "Może ktoś z samolotu zobaczy"

Polska
Zasadził logo Lasów Państwowych. "Może ktoś z samolotu zobaczy"
Facebook.com/Nadleśnictwo Złotów
Z lotu ptaka w lesie widać logotyp Lasów Państwowych.

Leśniczy z Nadleśnictwa Złotów w Wielkopolsce zaprojektował kępę brzóz. Pracownicy leśni zasadzili drzewka według planu. Teraz, kilka lat później, leśnicy pochwalili się efektem sfotografowanym z lotu ptaka. Mają nadzieję, że symbol Lasów Państwowych, który rośnie w borze niedaleko Piły, zauważą pasażerowie przelatujących tamtędy samolotów.

Las w kształcie logotypu Lasów państwowych rośnie niedaleko Piły w Wielkopolsce.
 
Logotyp widoczny z lotu ptaka
 
"Czasem leśniczego poniesie fantazja i wtedy razem z pracownikami leśnymi stworzy coś nietypowego. Kilka lat temu leśniczy Waldek zaprojektował kępę brzóz w kształcie logo Lasów Państwowych. Pracownicy precyzyjnie posadzili młode drzewa" - podało Nadleśnictwo Złotów.
 
 
"Być może kiedyś, ktoś, lecąc samolotem, zauważy ten nietypowy pomysł i w duchu doceni trud pracy twórców tej nietuzinkowej, zielonej "instalacji" - mają nadzieję leśnicy ze Złotowa.

 

 

Nadleśnictwo Złotów, które powstało w 1945 roku podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Należą do niego lasy w północnej części województwa wielkopolskiego w powiatach pilskim i i złotowskim.

 

ZOBACZ: Staruszka wpadła do leśnego dołu. Przeżyła dzięki piciu deszczówki

 

Podlegają mu leśnictwa: Augustowo, Kujan, Leśnik, Łączyń, Łobzonka, Paruszka, Plecemin, Potok, Rudna, Wąsosz, Wierzchołek i Witrogoszcz.

 

Orzeł z żywych drzew na Pomorzu

 

Las posadzony na terenie Nadleśnictwa Lipusz w woj. pomorskim został w 2019 roku zgłoszony doa rekordu Guinessa w kategorii największego wzoru wykonanego z żyjących drzew. W Rozpoczęła się procedura w tej sprawie, wykonano pomiary geodezyjne. Sadzonki zostały posadzone w 2018 roku w taki sposób, aby widziane z lotu ptaka przypominały kształtem gigantycznego orła.

 

ZOBACZ: Orzeł z drzew może trafić do księgi rekordów Guinessa

 

Leśnicy zasadzili drzewa na terenach dotkniętych nawałnicą, która przewróciła rosnący tam bór. Przedsięwzięcie nawiązywało również do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Leśny orzeł" powstał na terenie o powierzchni 11 ha w zgodzie z zasadami sztuki leśnej. Sadzonki dobrano tak, aby dobrze czuły się w warunkach siedliskowych wytypowanego miejsca. Sylwetkę "orła" wypełnia brzoza w otoczeniu sosny. Drzew jest w sumie ok. 100 tys.

 

Ciekawy widok z perspektywy ptasiej
 
Logo Lasów Państwowych z drzew zostało zaprojektowane w 2009 roku, a rośnie w oddziale 580c Nadleśnictwa Złotów. 
 
- To był spontaniczny pomysł. Leśniczy Waldek z leśnictwa Plecemin, w którym przewżają sosny, chciał zrobić coś wyjątkowego, coś co po nim zostanie, kiedy odejdzie na emeryturę. Jednak praca wśród borów sosnowych nie daje zbyt dużego pola manewru, bo oprócz królowej borów na tych piaszczystych glebach da sobie radę tylko brzoza - powiedziała polsatnews.pl Dominika Nadolna rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
 
 
Leśniczy skonsultował swój pomysł ze specjalistą z biura nadleśnictwa, bo bez jego pieczątki, projekt nie mógł być zrealizowany. Pracownicy Zakładu Usług Leśnych posadzili drzewa zgodnie z projektem w ramach akcji sadzenia lasu. Pomiędzy sosnami zostały umieszczone brzozy, które stworzyły duży logotyp Lasów Państwowych.
 
- Po 12 latach drzewa znacznie urosły i mają już około 4 - 5 m wysokości. Trudno teraz zauważyć wzór ziemi. Ciekawy widok ukazuje się z ptasiej perspektywy - mówi Dominika Nadolna. Zdjęcie, które opublikowało Nadleśnictwo Złotów zostało zrobione dronem. 
 
- Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest wiosna, gdy zieleń młodych liści jest soczysta i pięknie odcina się od ciemniejszej barwy sosen. Dobra na wizytę jest także jesień, kiedy brzozy przebarwiają się na żółto - tłumaczy Dominika Nadolna. 
 
hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie