Ostrzeżenia IMGW: śnieg, wiatr i mróz. Czeka nas ciężka noc

Polska
Ostrzeżenia IMGW: śnieg, wiatr i mróz. Czeka nas ciężka noc
Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/Wojtek Jargiło
Synoptyk IMGW: nadchodząca noc nadal mroźna i z opadami śniegu

Nadchodząca noc nadal będzie mroźna z temperaturą minimalną od -18 st. C w kotlinach sudeckich, ok. -12 st. C w centrum kraju, do - 6 st. C na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem - powiedział synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Dodał, że spodziewane są dalsze opady śniegu.

IMGW informuje, że nadchodzącej nocy front atmosferyczny, który przyniósł nam intensywne opady śniegu, będzie przemieszczał się na północny-wschód, a co za tym idzie opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych można spodziewać się głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju. Sytuacja poprawi się w centrum i na południu kraju.

 

 

Jak przekazał synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski nocą z poniedziałku na wtorek pojawią się okresami opady śniegu, które miejscami - na północy i krańcach wschodnich - będą miały natężenie umiarkowane. Na południowym wschodzie początkowo można się również spodziewać opadów marznącego deszczu, które będą powodowały gołoledź. W ciągu nocy na przeważającym obszarze kraju dopada od 2 do 7 cm śniegu, a miejscami na Pomorzu nawet do 12 cm.

 

Temperatura minimalna wyniesie od -18 st. C w kotlinach sudeckich, ok. -12 st. w centrum do -6 st. na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem. Wiatr będzie już słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem jego porywy będą silniejsze i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: Awaria na Śląsku. Zakłócenia dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

 

Do godz. 19 największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano w Mikołajkach, Suwałkach, Olsztynie i Terespolu – 3 cm, natomiast 2 cm świeżego śniegu spadło w Białymstoku, Elblągu, Kętrzynie, Lublinie i Włodawie. Na obszarze województwa podkarpackiego i na południu województwa małopolskiego w dalszym ciągu utrzymują się opady marznącego deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź. Na drogach zatem muszą uważać kierowcy.

 

Odwołane pociągi, korki na drogach

 

Trudne warunki atmosferyczne paraliżowały ruch w polskich miastach, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Na większości stołecznych ulic w Warszawie leży gruba warstwa śniegu. Ruch odbywał się bardzo powoli, wiele ulic zakorkowało się.

 

ZOBACZ: Zimowy paraliż kolei. Jak uzyskać odszkodowanie za spóźnienie pociągu?

 

Od godz. 9 na ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pracuje 170 posypywarek. Ponadto od godz. 8:45 w rejonie al. Waszyngtona nastąpiła przerwa w dostawach ciepła.

 

Poniedziałkowy atak zimy sprawił, że z utrudnieniami liczą się także pasażerowie kolei. Wiele składów różnych przewoźników - zarówno lokalnych, jak i dalekobieżnych - notowało opóźnienia, a co najmniej 94 pociągi w ogóle nie wyjechały w trasę. Chodzi m.in. o połączenia Kolei Mazowieckich, Polregio, Kolei Dolnośląskich i Kolei Śląskich.

 

Po godz. 17:00 o około 130 minut był spóźniony pociąg Polregio "Orlanka" z Białegostoku do Siedlec oraz kilka składów PKP Intercity: "Mehoffer" ze Szczecina do Przemyśla, "Chełmoński" z Krakowa do Świnoujścia, "Odra" z Berlina do Warszawy i "Sobieski" z Wiednia do Gdyni. Kilkanaście innych zanotowało odchylenia od rozkładu jazdy sięgające 100 minut.

 

WIDEO: Atak zimy - materiał "Wydarzeń"

  

Zagrożenie powodziowe

W związku z dalszym przyborem Wisły w rejonie Płocka, w poniedziałek po południu ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy. Jak informuje płocki Urząd Miasta, istnieje możliwość powstania zatoru lodowego na rzece.

 

Władze miasta dodały, że na wypadek ewakuacji mieszkańców przygotowane zostaną dla nich miejsca w internacie. Zaapelowały także, by zabezpieczyć przed zatopieniem lub usunąć ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancje zagrażających środowisku.

Co przyniesie wtorek? 

- Wtorek to zdecydowana poprawa pogody jeżeli chodzi o opad śniegu, o zawieje i zamiecie śnieżne oraz o jego intensywność. Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie - o umiarkowanym natężeniu - i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok 5 cm - poinformował Walijewski.

 

Dodał, że temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od -10 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, ok. -6 w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany w porywach do 60 km/h, natomiast w górach zdecydowanie silniejszy - w porywach do 100 km/h i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: Powodzie we Francji. Alert dla Paryża

 

- Jeżeli chodzi o opady śniegu w Warszawie i w centrum, to we wtorek można powiedzieć, że będą to już dosłownie resztki śniegu - ocenił Walijewski. Dodał, że śnieg w tych miejscach będzie już jedynie prószył. W ciągu dnia w Warszawie może spaść go jedynie ok. 1 cm.

 

Zobacz prognozę pogody Polsat News

  

ms/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie