Zima zaskoczyła nielegalnych imigrantów. Szli boso po śniegu

Polska
Zima zaskoczyła nielegalnych imigrantów. Szli boso po śniegu
Mężczyźni nie mogli chodzić, bo mieli odmrożone stopy

Policjanci z Pilzna (Podkarpackie) zatrzymali i przekazali Straży Granicznej dwóch Marokańczyków, którzy szli boso po śniegu. Mężczyźni błąkali się między domami, byli zdezorientowani, wyziębieni, głodni i mieli odmrożone stopy. Obecnie ich stan zdrowia jest zadowalający - przekazał we wtorek BiOSG.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor poinformowała we wtorek, że dwóch błąkających się w Pilźnie w okolicach prywatnych posesji cudzoziemców zostało zatrzymanych w sobotę przez policję i przekazanych Straży Granicznej.

 

Byli zdezorientowani, wyziębieni i głodni. Nie mieli przy sobie dokumentów, nie znali języka i nie potrafili się z nikim porozumieć.

 

ZOBACZ: Kraje południa Europy naciskają na obowiązkową relokację migrantów

 

- Obaj wskazywali na stopy i mieli problem z poruszaniem się. Wezwano karetkę pogotowia. Okazało się, że mężczyźni nie mogą chodzić, bo mają odmrożone stopy. Trafili do dębickiego szpitala - wyjawiła mjr Pikor.

 

Po opatrzeniu w szpitalu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Rzeszowa. Rzeczniczka BiOSG zapewniła, że obecnie stan zdrowia cudzoziemców jest zadowalający, obaj czują się dobrze.

 

Chcieli dotrzeć do Niemiec

 

Dodała, że są to obywatele Maroka w wieku 22 i 29 lat. W trasę do Europy wybrali się jesienią ubiegłego roku. Z ich wyjaśnień wynika, że celem ich podróży miały być Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę zarobkową.

 

- Z relacji mężczyzn wynika, że większość trasy przebyli na własną rękę, idąc pieszo lub korzystając z pomocy przypadkowo napotkanych osób. Jak mówią, nie spodziewali się w Europie tak niskich temperatur, stąd nie byli odpowiednio ubrani, nie mieli też stosownego obuwia - wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

 

ZOBACZ: Udawali homoseksualizm, żeby dostać azyl? Nawet kilkaset przypadków w Holandii

 

Podkreśliła jednocześnie, że biorąc pod uwagę okoliczności zatrzymania obcokrajowców oraz panujące warunki pogodowe, "jest wielce prawdopodobne", że interwencja policji i udzielona pomoc lekarska "uratowała im zdrowie, a może nawet i życie".

 

Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie Marokańczycy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Trwa postępowanie wyjaśniające w ich sprawie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie