Ostrzeżenia przed mrozem i śniegiem. Zima wraca do Polski

Polska
Ostrzeżenia przed mrozem i śniegiem. Zima wraca do Polski
PAP/Leszek Szymański
Ostrzeżenia trzeciego i najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują na południu województwa lubelskiego

W niedzielę na terenie prawie całego kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed silnym mrozem, opadami śniegu i porywistym wiatrem, który może powodować zawieje i zamiecie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało w niedzielę o trudnych warunkach pogodowych występujących niemal w całym kraju "Przypominamy! Trudne warunki pogodowe prawie w całym kraju! @IMGWmeteo wydał ostrzeżenia. Uważajcie na siebie i zwracajcie uwagę na innych. Pamiętajcie o zwierzętach" - napisało w niedzielę na Twitterze RCB.

 

 

Mróz, śnieg i zamiecie 

 

W niedzielę na terenie prawie całego kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano natomiast dla województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego (intensywne opady śniegu wystąpią tu jedynie w południowych powiatach), dolnośląskiego, opolskiego, a także dla części województw: lubuskiego i lubelskiego.

 

ZOBACZ: Pogoda na weekend. IMGW: duży kontrast temperatury między północą a południem

 

Z kolei w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, oraz w południowej części województwa podkarpackiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. IMGW ostrzegł również przed marznącymi opadami na południu kraju.

 

Ostrzeżenia trzeciego i najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują natomiast na południu województwa lubelskiego.

 

 

W związku z opadami śniegu RCB przypomniało również o tym, że zalegający na dachu śnieg może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. "Odśnieżanie dachu jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku. Zgłaszajcie miejsca, gdzie zalegający śnieg może być niebezpieczny" - napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie