Śnieżyce w Polsce. Wypadki na drogach, brak prądu i opóźnienia na kolei

Polska
Śnieżyce w Polsce. Wypadki na drogach, brak prądu i opóźnienia na kolei
Skup Zboża Kozak/Facebook
Trudne warunki w całej Polsce. Wiele wypadków, opóźnienia na kolei

Opady śniegu, śniegu z deszczem i minusowe temperatury występują w poniedziałek niemal w całym kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzega przed fatalnymi warunkami na drogach. Poważne utrudnienia występują również na kolei. W woj. śląskim wielu odbiorców nie ma prądu.

Błoto pośniegowe - a co za tym idzie ślisko na drogach - jest w województwach: podkarpackim, lubelskim z wyjątkiem rejonów północno-wschodnich, śląskim z wyjątkiem centralnej części, opolskim, dolnośląskim, małopolskim w północnej oraz południowo-wschodniej części, lubuskim w południowej części, świętokrzyskim w północnej części, wielkopolskim w południowej części, łódzkim w południowej części.

 

ZOBACZ: Opady śniegu i oblodzone drogi. Trudne warunki dla kierowców

 

GDDKiA ostrzegła kierowców przed trudnymi warunkami szczególnie na drogach: S8 odc. Piotrków Trybunalski – granica województwa (po awarii ciężarówki zablokowany jest prawy pas jezdni). Podobnie sytuacja jest na południowo-wschodnim Mazowszu na: dk 7 odc. Sękocin Las – Stare Żdzary, dk 50 odc. Sobiekursk – Mszczonów: odc. Łochów – Grębiszew, dk 62 odc. Łochów – Węgrów, dk 48 odc. Odrzywół – granica wschodnia województwa.

Opady, śnieg z deszczem

Opady śniegu występują w woj. lubuskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, podlaskim, mazowieckim.

 

Śnieg z deszczem utrudnia jazdę kierowcom na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych dwóch regionach należy spodziewać się również mżawki i deszczu.

 

GDDKiA poinformowała, że dzień zachmurzenie całkowite, jedynie na krańcach północno-zachodnich duże z większymi przejaśnieniami.

 

WIDEO: Sprawdź prognozę pogody na poniedziałek i najbliższe dni

   

Pogoda na poniedziałek

 

Jak informuje IMGW, krańce północno-wschodnie kontynentu znajdują się pod wpływem niżu znad Rosji. Południowa i centralna Europa jest także pod wpływem niżów z ośrodkami w rejonie północnych Włoch oraz przemieszczającym się znad Węgier nad południowo-zachodnią Ukrainę. Na pozostałym obszarze pogodę kształtuje klin wyżowy. Polska będzie pod wpływem wspomnianych niżów. Na południu kraju zaznaczać się będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, jedynie krańce południowo-wschodnie znajdą się w cieplejszej polarnej masie powietrza.

 

ZOBACZ: Spadnie kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Prognoza na niedzielę

 

W poniedziałek zachmurzenie całkowite, jedynie na krańcach północno-zachodnich duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące ograniczenie widzialności do 200 m. Przyrost pokrywy śnieżnej poza północną Polską o około 10 cm, do 15 cm na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie.

 

Na południu Śląska, w Małopolsce, na Podkarpaciu i krańcach południowych Lubelszczyzny okresami możliwe opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -12 st. C na północnym wschodzie, około -7 st. C w centrum i na zachodzie, do 1 st. C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, wschodni i północno-wschodni. Nad morzem wiatr dość silny i silny, 35-45 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr będzie powodował miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu, na Pomorzu Wschodnim okresami o natężeniu umiarkowanym. Na południowym wschodzie początkowo jeszcze możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Przyrost pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze kraju o około 5 cm, na Pomorzu Wschodnim o około 10 cm. Temperatura minimalna od -13 st. C miejscami na Kaszubach i południu kraju do -6 st. C na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem.

 

Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo jeszcze miejscami na północy w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny, na południu skręcający na kierunki zachodnie. Nad morzem wiatr dość silny i silny, 30-45 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr będzie powodował miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

pgo/bas/prz/hlk/ PAP, polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie