Polsat News nieoficjalnie: nauka zdalna uczniów klas IV-VIII przedłużona

Polska
Polsat News nieoficjalnie: nauka zdalna uczniów klas IV-VIII przedłużona
Polsat News
Starsi uczniowie na razie nie wrócą do szkół

Nauka zdalna uczniów z klas IV-VIII zostanie przedłużona o kolejne dwa tygodnie - nieoficjalnie dowiedział się Polsat News. Minister edukacji i nauki powiedział na konferencji, że "przygotowywane są wytyczne", ale "decyzje podejmuje premier". Przemysław Czarnek dodał, że 99 proc. przedszkoli i ponad 98 proc. szkół podstawowych w klasach 1-3 pracuje normalnie w trybie stacjonarnym.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

 

- Kolejnym elementem nauczania w szkołach są zmiany, które przewidujemy w przyszłości. Decyzje, co będzie dalej ze szkołami podejmuje pan premier - powiedział Przemysław Czarnek odnosząc się do informacji o ewentualnym luzowaniu obostrzeń dotyczących nauki w klasach 4-8.

 

- Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu wariantach, które przygotowujemy - podał. Jak stwierdził dane ze szkół m.in. o frekwencji przekazywane są na bieżąco do Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem wytyczne dla klas 4-8 są przygotowywane z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Minister powiedział, że sytuacja w tych klasach zależy od dynamiki pandemii, a decyzje mogą także wprowadzić ostrzejsze regulacje dotyczące nauki w szkołach.

 

Ponad 99 proc. frekwencji w szkołach i przedszkolach

 

- Mamy ósmy dzień pobytu dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych po zakończeniu ferii zimowych. Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach, w których odbywa się nauczanie stacjonarne - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Według ministra na razie nie ma większych problemów.

 

- W skali Polski pracuje 15 tys. 170 przedszkoli w trybie stacjonarnym, zaledwie w 37 przedszkolach nauka odbywa się w trybie zdalnym, a w 93 w trybie mieszanym - powiedział minister. - Ponad 99 proc. przedszkoli pracuje normalnie - powiedział.

 

ZOBACZ: Nauczyciele przetestowani przed powrotem do szkoły. Ponad 2,4 tys. pozytywnych wyników

 

- Jeśli chodzi o funkcjonowanie szkół podstawowych to 14 tys. 274 szkoły pracują stacjonarnie, w 21 prowadzona jest nauka zdalna a zaledwie 148 pracuje w trybie mieszanym. Zatem blisko 99 proc. szkól pracuje normalnie - powiedział Czarnek.

 

- Frekwencja w przedszkolach i szkołach frekwencja jest 99-procentowa i utrzymuje się na tym samym poziomie od poniedziałku, co na dzisiaj świadczy o tym, że wymogi sanitarne zastosowane przez dyrektorów we wszystkich placówkach szkolnych i przedszkolnych przynosi na ten moment oczekiwane rezultaty - powiedział polityk.

 

Konsultacje mogą odbywać się w szkołach

 

- Nadal dyrektorzy mogą organizować konsultacje dla uczniów klas ósmych i maturalnych, których czekają egzaminy. - Konsultacje takie są i mogą być organizowane w małych grupach w szkołach - powiedział Czarnek.

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna próbne arkusze egzaminacyjne udostępni szkołom w marcu, na około dwa miesiące przez egzaminami, które odbędą się w maju - podał resort.

 

W szkołach w ramach konsultacji mogą być przeprowadzane sprawdziany z zachowaniem zasad sanitarnych.

 

ZOBACZ: Zawieszono zajęcia w 10 szkołach na Podkarpaciu. Zakażeni nauczyciele i uczniowie

 

- Uczniowie, którzy korzystają z nauki zdalnej w szkole to przypadki dotyczące mniej niż 1 procenta uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zmieniamy jednak przepis rozporządzenia, które tego dotyczy. Dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek organizowania nauczania stacjonarnego dla uczniów niepełnosprawnych - powiedział Czarnek.

 

- Jeśli chodzi o pozostałych uczniów to "będą mogli", ale nie będą musieli organizować stanowisk nauki zdalnej dla tych uczniów, którzy nie będą mogli korzystać z nauki zdalnej na przykład z powodu kłopotów sprzętowych - powiedział Czarnek. Jego zdaniem chodzi o uniknięcie nadużyć. Decydować będzie dyrektor mając na uwadze warunki bezpieczeństwa.

 

Olimpiady przedmiotowe w szkołach

 

- Mamy możliwość przeprowadzania olimpiad przedmiotowych w szkołach - powiedział Przemysław Czarnek. Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia do przeprowadzenia poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach ministra edukacji - poinformował.

 

ZOBACZ: Prezydent: dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły

 

- To są zasady wypracowane po to, żeby nauka odbywała się w klasach 1-3 zgodnie z reżimem sanitarnym - powiedział Czarnek. - Żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i to się sprawdza - powiedział minister.

 

- Szkoły mogą prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu - powiedział polityk. Przypomniał jednak, ze uczniowie branżowych szkół pierwszego stopnia, którzy są młodocianymi pracownikami nadal realizują zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u nich nie występują istotne zagrożenia.

 

Niedzielski nie rekomenduje dalszego otwierania szkół


W środę minister zdrowia podkreślił, że "absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół".

 

- Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział Adam Niedzielski.

 

ZOBACZ: Niedzielski: absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół

 

Według resortu edukacji o przejściu szkoły na tryb pracy inny niż stacjonarny decyduje organ prowadzący, za zgodą sanepidu, po rozpoznaniu sytuacji epidemicznej w placówce.

prz/ml/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie