Testowanie nauczycieli przed powrotem do szkół. Ok. 1200 zakażonych

Polska
Testowanie nauczycieli przed powrotem do szkół. Ok. 1200 zakażonych
PAP/Wojciech Olkuśnik
Konferencja prasowa ministra edukacji i nauki

- Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli; wyniki dla 60 tys. osób wskazują, że koronawirusem zakaziło się zaledwie 2 proc. nauczycieli - powiedział w czwartek minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek, Oznacza to, że zakażonych jest ok. 1200 nauczycieli. Resort uruchomił techniczną infolinię, która ma pomóc w nauczaniu zdalnym. Minister edukacji będzie w czwartek gościem "Wydarzeń".

Czarnek powiedział, że od 18 stycznia - oprócz uczniów klas I-III szkół podstawowych - do szkół wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej. Minister podpisał w środę rozporządzenie w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Minister edukacji i nauki o tym, kiedy uczniowie klas VIII i maturalnych mogą powrócić do szkół

 

- Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci do szkół z klas I-III zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - powiedział.

 

Ponadto dyrektorzy szkół - jak zaznaczył dalej Czarnek - nadal mogą organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do pięciu osób.

 

- Prosiłbym dyrektorów i nauczycieli o skorzystanie z tej możliwości, bo zbliżamy się do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych - zaapelował.

"Wytyczne i zalecenia, nie przepisy"

- Możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad, turniejów w szkole, centrum lub placówce. Dajemy też możliwość szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego - poinformował minister.

 

- Żeby wszystko odbywało się maksymalnie bezpiecznie dla środowiska szkolnego, dla nauczycieli, uczniów, dla pracowników administracyjnych i dla rodziców, tych uczniów, którzy będą szli do szkoły, wydaliśmy wytyczne wraz z ministerstwem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym dla klas I-III - przypomniał Czarnek.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

- Najważniejsze informacje z tych wytycznych: jedna grupa uczniów - jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejście do szkoły i przerwy o różnych godzinach. Te wymogi sanitarne, które już znamy od dawna, które dobrze realizujemy: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Trzeba o tym cały czas dzieciom przypominać (...). Wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć. No, i w miarę możliwości ci sami nauczyciele w czasie zajęć dla danej klasy - wymienił.

 

Wskazał, że są "to wytyczne i zalecenia, to nie są przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obligującego wszystkich dyrektorów we wszystkich szkołach do ich pełnego zastosowania". Jak mówił, "dyrektorzy stosują je w miarę swoich możliwości. Wyjaśnił, że są różne szkoły, różne warunki. - W zdecydowanej większości przypadków będzie je można zastosować w 100 proc. - dodał.

 

- Pozostali uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studenci, kontynuują naukę zdalną. To jest niestety konieczne z uwagi na sytuację pandemiczną, w jakiej się znajdujemy. Warunki bezpieczeństwa zdrowotnego zdaniem epidemiologów, wirusologów, również z rady medycznej przy panu premierze, pozwalają wyłącznie w kierunku nauczania stacjonarnego dla najmłodszych. Pozostali muszą uczyć się w trybie zdalnym - wyjaśnił Czarnek.

Infolinia techniczna dla nauczycieli

Minister edukacji poinformował o uruchomieniu technicznej infolinii dla nauczycieli. Konsultanci są dostępni pod numerem telefonu 222 500 144 zarówno w tygodniu (w godzinach 6-20), jak i weekendy (8-18).

 

Nauczyciele uczący zdalnie będą mieli możliwość udostępnić podgląd swojego ekranu konsultantom, tak aby doraźnie rozwiązywać problemy techniczne. Użytkownicy infolinii będą też mogli zgłaszać narzędzia, o które powinna zostać poszerzona oferta infolinii.

 

- Naszym zadaniem jest to, by wspierać nauczycieli w nauce zdalnej i wyzwaniach XXI w. - mówiła pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

 

WIDEO: konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka

  

Testowanie nauczycieli

Czwartek jest czwartym dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

 

Badania przesiewowe wśród nauczycieli rozpoczęły się w poniedziałek. Według ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania można zrobić w 600 punktach wymazowych. Akcję wspomaga 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

- Jeśli chodzi o testowanie, mamy informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego, że do dnia wczorajszego przetestowano, przebadano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już dla 60 tys. osób - odpowiedział minister.

 

ZOBACZ: Mutacja koronawirusa w Chinach. Zakażenie wykryto u studentki

 

Jak mówił, "wyniki te wskazują na to, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 procent nauczycieli i pracowników administracji".  Oznacza to, że zakażenie wykryto u ok. 1200 osób. - Proszę się też nie martwić, bo ci, którzy mają koronawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli. Tutaj dyrektorzy szkół takie decyzje będą podejmować - podkreślił Czarnek. 

 

Dodał, iż cieszy się z tego, że wykryty poziom zakażeń poprzez testowanie nauczycieli jest niewielki. - Cieszę się również, że w tych dwóch procentach wyeliminowaliśmy dzięki testowaniu możliwość przenoszenia się koronawirusa w środowisku szkolnym, bo temu właśnie to testowanie służy - zaznaczył szef MEN.

 

Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. - Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend - podkreślił.

Szczepionki prawdopodobnie w drugim kwartale

Minister, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. -I oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia - powiedział Czarnek.

 

- Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał - dodał. 

 

Minister edukacji w środę w rozmowie z Onetem zapewnił, że jeżeli w lutym "nie będzie trzeciej fali pandemii", to do szkół w modelu hybrydowym będą mogli wrócić uczniowie klas VIII i klas maturalnych - Oni tego bardzo potrzebują z uwagi na egzaminy, które są przed nimi, a następnie, jeśli będzie się to dalej wypłaszczało, czy będzie się zmniejszać liczba zakażeń dziennych, będziemy hybrydowo próbowali puszczać do szkół pozostałe roczniki szkolne na zasadzie takiej, żeby nie było tłoku w szkole, by transmisja wirusa była na najniższym poziomie – wskazał.

 

Minister Przemysław Czarnek będzie w czwartek gościem programu "Gość Wydarzeń". Transmisja od godz. 19:25 w Polsacie, Polsacie News i na polsatnews.pl.

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie