Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W ciągu ub. doby wykryto w Niemczech 12 497 nowych przypadków koronawirusa i 343 zgonów. Z kolei w poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a we wtorek 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Zapis naszej relacji "minuta po minucie".

ac/bas/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 46 169 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 529 zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd. Liczba nowo wykrytych infekcji po raz pierwszy od 28 grudnia spadła poniżej 50 tys. Jest o 8871 niższa niż w bilansie z niedzieli i o prawie 22 tys. od tego z piątku, który pozostaje najwyższym od początku epidemii.

Minister zdrowia Czech Jan Blatny oświadczył w poniedziałek, że w obecnej sytuacji nie ma mowy o ograniczeniu obowiązujących restrykcji epidemicznych. Jego zdaniem trzeba poczekać 2-3 dni na kolejne dane o zakażeniach koronawirusem. W niedzielę uzyskano mniej pozytywnych wyników testów niż przed tygodniem.

Siedem kartek pogotowia ratunkowego, które skierowano do robienia testów na COVID-19 u nauczycieli, wykonało w poniedziałek około 800 wymazów - przekazał PAP Piotr Owczarski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie. Na wtorek zaplanowano około tysiąca kolejnych testów.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii z powodu Covid-19 zmarło 122 chorych; to rekordowy bilans - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Potwierdzono też, że czwarty dzień z rzędu zwiększyła się do nienotowanego wcześniej poziomu liczba osób hospitalizowanych. Według szacunków ministerstwa połowę ze 122 osób z Covid-19 zmarłych od niedzieli stanowiły osoby w wieku powyżej 80 lat. W Portugalii potwierdzono dotąd łącznie 7925 zgonów.

Serum Institute of India, indyjski producent szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, potwierdził umowę na zakup 11 mln dawek preparatu przez Indie. Kraj ten planuje kupić łącznie 600 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Szczepienia zaczną się 16 stycznia.

Od 18 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Obostrzenia te będą utrzymane do 31 stycznia - poinformowała kancelaria premiera na Twitterze.

Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jak to jest tylko możliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, na wspólnej konferencji z ministrem Czarnkiem, poinformował, że od 18 stycznia nauczanie w klasach I-III będzie odbywało się w trybie stacjonarnym w szkołach.

Nie widzę możliwości współpracy z władzami WUM, dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga – oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "nie znaleźliśmy żadnych umów, żadnych śladów zobowiązań związanych z tym, że była na WUM akcja promocyjna dotycząca szczepień".

Do poniedziałku przed południem zaszczepiono w Niemczech przeciwko Covid-19 co najmniej 613 347 osób, choć jeszcze w piątek było to niecałe pół miliona - poinformował nadzorujący walkę z pandemią koronawirusa Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Wskaźnik szczepień wynosi obecnie 7,4 na 1000 mieszkańców.

Osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych dotyczących szczepienia osób spoza personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

WIĘCEJ: Indywidualne plany lekcji dla każdej klasy. Wytyczne dla szkół podstawowych

W Wielkiej Brytanii wykonano już 2,4 mln szczepień przeciw Covid-19 - ogłosił w poniedziałek premier Boris Johnson. Ostrzegł on jednak przed osłabieniem czujności i zapowiedział, że jeśli obecne restrykcje nie będą przestrzegane, dojdzie do ich zaostrzenia.

Od wtorku ruszy organizacja transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2, w tym osób niepełnosprawnych; rząd dofinansuje samorządom 80 proc. kosztów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Ponad 71 proc. nauczycieli oraz niemal 66 proc. pracowników oświaty chce zaszczepić się przeciw COVID-19 - wynika z ankiet przeprowadzonych przez m. st. Warszawy w miejskich placówkach oświatowych. "Łącznie jest to ponad 29 tys. osób" - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Prawdopodobnie osoby z grupy pierwszej między 60 a 70 rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W Irlandii rośnie liczba zakażeń typem koronawirusa wykrytym w W.Brytanii; w najnowszych badaniach wykryto go w ponad połowie przeprowadzonych testów - poinformował w poniedziałek irlandzki premier Micheal Martin.

WIĘCEJ: Irlandia. Ogromny wzrost liczby zakażonych. Nowy szczep koronawirusa opanował kraj

Niemiecki producent szczepionek przeciw Covid-19 firma BioNTech, partner amerykańskiej grupy farmaceutycznej Pfizer, powiadomił w poniedziałek, że zamierza w tym roku wyprodukować 2 mld dawek swojej szczepionki. Wcześniej firma mówiła, że jest w stanie wytworzyć 1,3 mld dawek.

Obserwujemy poważny wzrost zainteresowania szczepieniami; w listopadzie ub.r. jedynie 43 proc. Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się przeciw COVID-19; w ostatnio opublikowanych badanich to już 68 proc. Polaków - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś oraz poseł Jan Kanthak złożyli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wątpliwościami dot. organizacji szczepień przeciw COVID-19 nadzorowanych przez WUM. Jak poinformowała w poniedziałek prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, do prokuratury wpłynęło pisemne zawiadomienie Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia oraz Posła na Sejm RP Jana Kanthaka o podejrzeniu popełnienia dwóch przestępstw.

Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek szczepionki i będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków; w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

25 dawek szczepionki przeciw COVID-19 trafi w tym tygodniu do woj. śląskiego – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dodał, że akcja szczepień w regionie przebiega sprawnie, a od wtorku będą podawane również w szpitalu tymczasowym w Katowicach. W sumie ponad 1,2 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 trafiło w poniedziałek do dwóch szpitali węzłowych w Radomiu. Placówki kontynuują szczepienia swojego personelu.

Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

WIĘCEJ: Harmonogram szczepień. Dworczyk o szczegółach

19 880 nauczycieli i innych pracowników szkół z woj. śląskiego zgłosiło chęć udziału w akcji bezpłatnego i dobrowolnego testowania pracowników oświaty w związku z rozważanym od poniedziałku powrotem do stacjonarnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych. Ponad 11,5 tys. nauczycieli z woj. łódzkiego zgłosiło chęć poddania się testom przesiewowym na obecność SARS-Cov-2. To ok. 70 procent uprawnionych do badania.

Blisko 16 tys. osób, nauczycieli oraz pracowników szkół wyraziło w Wielkopolsce chęć wykonania testu na koronawirusa w ramach przesiewowych badań nauczycieli – poinformowała w poniedziałek wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Jak podkreśliła, to niemal 60 proc. kadry.

Do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (Mazowieckie) dotarła trzecia pula szczepionek przeciwko COVID-19, tym razem 600 dawek – poinformowała PAP rzeczniczka placówki Agnieszka Woźniak. Pierwsza partia 75 tych szczepionek dotarła tam jeszcze z końcem grudnia ub.r.

Ministerstwo zdrowia Rosji zgodziło się na badania kliniczne Sputnika Light - uproszczonej wersji rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19, Sputnika V. W testach weźmie udział 150 ochotników. Sputnik Light w postaci jednej dawki ma ułatwić masowe szczepienia.

Władze większości szpitali w Portugalii zgłaszają w poniedziałek nadmiar pacjentów chorych na Covid-19 w związku z nasileniem się epidemii. Zagrożenie rychłym paraliżem służby zdrowia potwierdzają przedstawiciele organizacji medycznych.

Siedem masowych centrów szczepień - które są zaadoptowanymi do tego celu halami wystawienniczo-konferencyjnymi i dużymi obiektami sportowymi - ruszyło w poniedziałek w Anglii. Szczepione mogą w nich być cztery osoby na minutę.

88-letnia Moira Edwards, która o godz. 8.15 jako pierwsza przyjęła szczepionkę w centrum na torze wyścigów konnych w Epsom, powiedziała później, że nie miała żadnych wątpliwości, bo dzięki szczepieniu "jest o krok bliżej od bycia znowu z rodziną i jej uściskania".

Belgia, Holandia i Słowenia będą nowymi krajami magazynującymi zapasy unijnych materiałów medycznych - poinformowała Komisja Europejska. W sumie dziewięć państw unijnych będzie przechowywać te materiały na wypadek pogorszenia się sytuacji z pandemią Covid-19.

Do małopolskich szpitali trafi kolejnych ponad 35 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 – poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita. "Liczę na to, że w najbliższych dniach akcja szczepień w naszym województwie będzie rozwinięta" – podkreślił.

Wojewoda poinformował, że szczepionki są dostarczane nie tylko do szpitali węzłowych, ale także do tych podmiotów, które do czwartku do godz. 12.00 zgłosiły Agencji Rezerw Materiałowych takie zapotrzebowanie (dostawy są realizowane w poniedziałek).

Najbliższe kilka tygodni w Wielkiej Brytanii, zanim zaczną być odczuwane efekty szczepień, będą najtrudniejszym czasem podczas epidemii Covid-19 - ostrzegł w poniedziałek naczelny lekarz Anglii Chris Whitty. Zaapelował o zminimalizowanie kontaktów z innymi ludźmi.

"Ten nowy wariant (koronawirusa) naprawdę rozwija się tak, jak stary wariant, który i tak był już bardzo zły, nie był w stanie" - mówił Whitty odpowiadając na pytania widzów BBC.

Oburzenie w Bułgarii wywołało zaszczepienie poza kolejnością kilku radnych w południowo-zachodnim mieście Sandanski. Minister zdrowia Kostadin Angełow poinformował w poniedziałek na Facebooku, że sprawę specjalnie sprawdzono i naruszenie przepisów zostało potwierdzone.

Po stwierdzeniu koronawirusa u dwóch pracowników Publicznego Żłobka nr 3 w Opolu na kwarantannę skierowano 25 dzieci z tej placówki - poinformowała w poniedziałek rzecznik urzędu miasta Opole Katarzyna Oborska-Maciniak.

Blisko 9 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych w Warszawie zgłosiło się do bezpłatnego badania na obecność koronawirusa - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Akcja testowania potrwa od 11 do 15 stycznia, a udział w badaniach jest dobrowolny.

Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. W placówce młodzi pacjenci przejdą badania, otrzymają poradę, także psychologiczną, mogą zostać zakwalifikowani na rehabilitację.

- Do obowiązujących epidemicznych restrykcji można było się przygotować, a o zakupie skarpetek czy koszulek trzeba było myśleć wcześniej - powiedział w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, komentując oburzenie wywołane zakazem handlu niektórymi artykułami.

Za kilka tygodni poznamy wyniki badań nad amantadyną – zapowiada Agencja Badań Medycznych. Lek ten stosowany jest w chorobie Parkinsona. Obecnie w siedmiu ogólnopolskich ośrodkach sprawdzane jest, czy może być on przydatny w leczeniu choroby COVID-19.

- W Polsce do końca marca powinno być już około 3 mln osób zaszczepionych przeciw COVID-19 - poinformował senatorów szef KPRM Michał Dworczyk. Przypomniał, że do 14 stycznia przyjmowane są zgłoszenia na szczepienia osób z grupy zero, a od 15 stycznia ruszą zapisy dla części osób z pierwszej grupy.

- W perspektywie końca lutego będziemy mieli prawdopodobnie zaszczepioną w pełni, czyli już po podaniu drugiej dawki szczepionki, zdecydowaną większość chętnych medyków - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem Tajlandia nie zmienia wprowadzonych pod koniec 2020 roku przepisów otwierających granice dla zagranicznych turystów - poinformował w poniedziałek tamtejszy urząd ds. turystyki.

8337 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli ze szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych tych placówek zostanie poddanych w tym tygodniu testom przesiewowym na obecność SARS-COV-2 - poinformował kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik.

Na Pomorzu 11 492 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych tych placówek zgłosiło chęć poddania się testom przesiewowym na obecność SARS-Cov-2 - podał w poniedziałek Pomorski Urząd Wojewódzki.

W poniedziałek do szpitali węzłowych w Łódzkiem dotarła trzecie partia szczepionek przeciw COVID-19. Jak podają przedstawiciele placówek, szczepionki docierają bez zakłóceń, zgodnie z harmonogramem i z zamówieniami złożonymi w ubiegłym tygodniu.

Ponad 8 tys. nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracowników szkolnej administracji w woj. warmińsko-mazurskim zgłosiło chęć poddania się testom przesiewowym na obecność SARS-Cov-2 - podały w poniedziałek służby prasowe wojewody.

Władze Mikronezji potwierdziły w poniedziałek wykrycie pierwszego zakażenia koronawirusem. Prezydent David Panuelo zaznaczył, że sytuacja na wyspie jest opanowana, a obywatele powinni zachować spokój. Mikronezja była jednym z ostatnich państw świata, do którego nie dotarła pandemia.

Ponieważ dostawy szczepionek są płynne, rząd zmniejsza rezerwę szczepionek, która dotąd była pozostawiona dla osób już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Osoby z grupy pierwszej będą mogły zapisać się na szczepienia w placówce POZ, przez infolinię Narodowego Programu Szczepień lub Internetowe Konto Pacjenta - powiedział pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Do zapisu potrzebne będzie wystawione automatycznie e-skierowanie.

Transport z trzecią partią szczepionek przeciw COVID-19 dotarł do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie w poniedziałek ok. godz. 9.00. Szczepionka zostanie podana 270 pracownikom szpitala - poinformowała rzecznik prasowa SWK Marzena Sutryk.

Musimy nauczyć się pewnego rodzaju taśmociągu, jakim powinien być proces szczepień - mówił w poniedziałek dr Artur Zaczyński, z-ca dyrektora CSK MSWiA ds. medycznych, pytany o tempo szczepień przeciwko COVID-19. Dopytywany o trzecią falę zachorowań podkreślił, że część osób się nie bada.

- Około wtorku, środy upłyną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, gdy Polacy ze sobą przebywali. Jeżeli to się przełoży na wzrost zakażeń koronawirusem, to do szkół nie wrócimy - mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

O dołączenie pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych do grupy "zero" w ramach narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi zaapelował do rządu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Rząd Francji powinien rozważyć zamknięcie granic nie tylko z Wielką Brytanią, ale i z innymi krajami silnie dotkniętymi brytyjską odmianą koronawirusa - powiedział w poniedziałek epidemiolog i doradca francuskiego rządu Arnaud Fontanet.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansował produkcję szczepionki na koronawirusa Sputnik V poinformował, że preparat ten otrzymało dotąd ponad 1,5 mln osób. Fundusz zapewnił, że "szczepionka nie wywołuje silnej alergii".

- W najbliższych godzinach zostaną przedstawione decyzje ws. powrotu dzieci do szkół - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Dodał jednocześnie, że "czekamy na komunikację ws. ewentualnych kolejnych obostrzeń po 17 stycznia".

W USA do szpitali i aptek dostarczono ponad 22 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, z czego wykorzystano blisko 6,7 mln - informują Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Szczepienia przebiegają wolno, nie wszyscy chcą z nich korzystać - ocenia CNN.

Polska powinna rozważyć indywidualną dyskusję z dostawcami jeśli europejski system zakupu szczepionek zawiedzie na całego - ocenił w poniedziałek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Na razie - dodał - mamy tylko nielojalność pojedynczych państw.

Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odpowiedzialny za badanie źródeł pandemii Covid-19, przybędzie do Chin 14 stycznia - poinformowała w poniedziałek chińska państwowa komisja zdrowia. Nie podano programu wizyty.

Polska Fundacja Narodowa wsparła do końca 2020 r. kilkadziesiąt przedsięwzięć w walce z koronawirusem - poinformował w poniedziałek Temistokles Brodowski z Fundacji. Dofinansowanie otrzymały nie tylko szpitale, czy kombatanci, ale też programy społeczne.

Rząd Indonezji przedłuża zakaz wjazdu do kraju dla osób przybywających z zagranicy o kolejne dwa tygodnie. Jak poinformowały w poniedziałek władze przyczyną jest obawa o rozprzestrzenianie się brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Pandemia pogłębiła skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce. Do walki z tym zjawiskiem potrzebna jest szeroka współpraca ponad podziałami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Federacji Konsumentów na temat wykluczenia cyfrowego.

- W poniedziałek w godzinach porannych do Polski trafił kolejny transport szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Powstał oparty na nanomateriałach test, który wykrywa przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa w czasie 10-12 sekund. W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.

Poniedziałek jest we Włoszech dniem strajku tysięcy uczniów szkół średnich przeciwko zdalnemu nauczaniu, przedłużonemu przez władze 17 z 20 regionów. Mimo ustaleń z rządem postanowiły one opóźnić otwarcie gimnazjów i liceów, planowane na ten właśnie dzień.

Gimnazjaliści i licealiści, przede wszystkich z dużych miast na czele z Rzymem, nie podłączą się w dniu protestu do platform internetowych, na których odbywają się lekcje.

Pandemia uszczupliła finanse konsumentów i firm - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości przekroczyły 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Zmalała natomiast liczba dłużników - jest ich o ponad 30 tys. mniej niż rok wcześniej.

Według szwedzkich statystyk tylko jedno na 130 tys. dzieci było z powodu COVID-19 leczone na oddziale intensywnej terapii w okresie od 1 marca do 30 czerwca. Z 15 tak leczonych dzieci, 4 miało przy tym inne schorzenia.

Do 374 008 wzrosła w USA w niedzielę liczba ofiar śmietelnych koronawirusa - wynika z danych Uniewrsytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu ub. doby zmarło 1856 Amerykanów.

W położonym na północy Meksyku stanie Tamaulipas wykryto nową mutację koronawirusa po raz pierwszy stwierdzoną w Wielkiej Brytanii - poinformowały w niedzielę służby medyczne w tym stanie. Liczba nowych potwierdzonych przypadków przekroczyła 10 tys.

W ciągu ub. doby potwierdzono w Brazylii 29 792 nowe zakażenia koronawirusem i 469 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony tego kraju. Trwają przygotowania do masowej akcji szczepień, w tym z wykorzystaniem chińskiej szczepionki CoronaVac.

W ciągu ub. doby wykryto w Niemczech 12 497 nowych przypadków koronawirusa i 343 zgonów - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

W poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a we wtorek 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Do tej pory zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tys. osób.

W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

CZYTAJ: Koronawirus. Rozpoczynają się testy nauczycieli

Papież Franciszek wyznał w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, że poczuł się w lockdownie z powodu pandemii "jak w klatce". Zastrzegł też, że nie wie, czy w marcu pojedzie do Iraku, jak planował. Do rządzących zaapelował o działania w duchu jedności.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie