Harmonogram szczepień. Dworczyk o szczegółach

Polska
Harmonogram szczepień. Dworczyk o szczegółach
Polsat News

- Narodowy Program Szczepień wchodzi w fazę przygotowania masowych szczepień. 1 051 000 dawek trafiło do Polski; do szpitali węzłowych trafiło ponad 456 tysięcy - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Od 15 stycznia rusza centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia.

Podkreślił, że w Agencji Rezerw Materiałowych zachowanych jest 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, którzy otrzymuje pierwsza dawkę szczepionki, miał gwarancję otrzymania drugiej dawki.

 

- Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta - powiedział szef KPRM. 

 

ZOBACZ: Czechy proszą Izrael o pomoc w organizacji szczepień

 

- W pierwszym tygodniu szczepień zaszczepiliśmy ok. 50 tys. osób, w drugim tygodniu 150 tys. osób, a jednego dnia 50 tys. szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i wydajny - mówił szef KPRM Michał Dworczyk. 

 

Jak dodał, "do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych ponad 250 tys. osób. Pod koniec tygodnia będziemy mieć ok. 450 tys. zaszczepionych Polaków".

 

"Do końca marca będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków"

 

Poinformował, że na wykonanych ponad 220 tys. szczepień, odnotowano 32 przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale wszystkie były łagodne. - Nikt nie został hospitalizowany, były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie było - dodał.

 

- W związku z tym, że pojawiły się informacje, że w niektórych szpitalach węzłowych jest problem z terminami dla pracowników medycznych zdecydowaliśmy się uruchomić w sześciu największych miastach w Polsce, w szpitalach tymczasowych, dodatkowe punkty szczepień. Będą tam szczepieni wyłącznie pracownicy medyczni - czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni - podkreślił Dworczyk.

 

ZOBACZ: EMA: zalety szczepionek przeciw Covid-19 przewyższają związane z nimi ryzyka

 

- Tym, co jest najpoważniejszą przeszkodą, żeby szczepić szybciej, jest brak szczepionki. Rzeczpospolita Polska wraz z innymi krajami UE przystąpiła do umowy, dzięki której UE pozyskuje szczepionkę przeciw Covid-19. Ta szczepionka jest następnie w sposób solidarny dzielona w podobnym czasie pomiędzy wszystkie kraje UE i to od tego jesteśmy uzależnieni, jeśli chodzi o tempo szczepień - podkreślił.

 

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. I w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, ta kwestia nie ulega zmianie, a niektóre emocjonalne wypowiedzi w moim przekonaniu wprowadzają tylko moim zdaniem taką niepotrzebną niepewność - dodał Dworczyk.

 

Zaznaczył, że z liczby zaszczepionych Polaków w trakcie pierwszego kwartału bardzo łatwo będzie można rozliczyć rząd. 

 

Rusza centralna rejestracja

 

- Zaczyna się bardzo ważny czas. To jest czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów - mówił minister.

 

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin seniorzy powyżej 80 roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów. Zrobią to zespoły wyjazdowe - poinformował Dworczyk.

 

22 stycznia ruszy rejestracja na konkretny termin na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia. Po 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia.

 

ZOBACZ: Cezary Pazura zachęca do szczepień. "To nie tylko twoja sprawa"

 

- Zwróciła nam uwagę na to Rada Medyczna działająca przy premierze, że osoby powyżej 80 roku życia powinny mieć pewien przywilej, możliwość wyboru jak najszybszych terminów szczepienia, bo one są najbardziej narażone na trudny przebieg Covid-19 - tłumaczył minister.

 

- Bardzo dobre informacje dochodzą z DPS-ów. Blisko 70 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 - mówił.

 

Prawdopodobnie pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70 roku życia, czyli nauczyciele, mundurowi, będą mogli zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

 

Dworczyk poinformował też, że do jutra wojewodowie będą wydawać decyzje ws. organizacji systemu, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień.

 

Jak umówić się na szczepienie?

 

Dworczyk pytany na konferencji prasowej, czy jest przewidziany jakiś program wsparcia, jeśli chodzi o zapisy na szczepienie dla seniorów odparł, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.

 

Poinformował, że będą trzy kanały, którymi można się umówić i zarejestrować na konkretny termin szczepienia. - Pierwszy to jest internet, ale mówimy o seniorach w związku z tym część osób może nie czuć się zbyt pewnie w internecie. Dla tych osób jest możliwość (umówienia się - red.) we własnej przychodni - stwierdził szef KPRM.

 

Jak mówił, są też osoby, które mają ograniczenia, czy to związane ze stanem zdrowia, czy to z brakiem komunikacji w gminach wiejskich, czy wiejsko-miejskich. - W związku z tym dla tych osób jest trzeci kanał, którym jest telefon - numer 989, pod który dzwoniąc uzyska taka osoba kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie - zaznaczył Dworczyk.

 

ZOBACZ: Zapisy na szczepienia przez internet. Od kiedy można się rejestrować?

 

Dodał, że nie musi to być punkt akurat w gminie, z której pochodzi dana osoba. - Może być to również punkt w jakimś innym miejscu w Polsce - wskazał szef KPRM.

 

Zaznaczył, że od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. "Potem dzień przed wizytą zarówno pierwszą, jak i drugą przychodzi jeszcze SMS z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu" - powiedział Dworczyk.

 

Mobilne punkty dla mieszkańców DPS-ów

 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że od początku epidemii koronawirusa priorytetem rządu było wprowadzenie instrumentów, które miały zminimalizować skutki zakażeń.

 

Zwróciła uwagę, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje COVID-19. Dlatego - jak dodała - rządowe rozwiązania miały na celu zabezpieczanie bieżącego funkcjonowania DPS-ów m.in. dostarczenie niezbędnego sprzętu ochronnego. Maląg poinformowała, że na ten cel rząd przeznaczył ponad 600 mln zł.

 

ZOBACZ: Wielka radość w DPS. Pracownice w kombinezonach tańczą i śpiewają

 

Minister rodziny wskazała, że obecnie jesteśmy na etapie Narodowego Programu Szczepień. Przypomniała, że w tzw. etapie zero uprawnieni do szczepienia są m.in. pracownicy DPS-ów. - 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni - przekazała Maląg.

 

Jak podała, mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. - Będą to mobilne punkty - zarówno POZ, które opiekują się danym DPS, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego - podkreśliła.

 

Transport na szczepienie

 

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że do wtorku wojewodowie wydadzą decyzje administracyjne dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczące transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2 w tym osób niepełnosprawnych.

 

- Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, by każda z nich do 15 stycznia zorganizowała wyodrębnioną linię telefoniczną, infolinię, dla mieszkańców, dla obywateli danej gminy, by w jasny sposób każdy, kto potrzebuje takiego transportu, mógł ten transport uzyskać - powiedział.

 

Zaznaczył, że wątpliwości i pytania będą rozstrzygane na poziomie wojewodów. - Jeżeli gminy, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą mieli jakiekolwiek kwestie, które trzeba rozstrzyga, będą im w tym wszystkim pomagać wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie - powiedział Szefernaker.

 

ZOBACZ: Oszust wstrzyknął 92-latce fałszywą szczepionkę przeciw Covid-19

 

Jak zaznaczył, "zgodnie z ustaleniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminie miejskiej, miejsko-wiejskiej, wiejskiej - 65 zł; stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł".

 

- Rząd - tak, jak to ustaliliśmy z samorządami - 80 proc. tych stawek zwróci samorządom przy organizacji tego przewozu - podkreślił.

 

Dodatkowo - powiedział Szefernaker - pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień odbędą przez najbliższe dwa tygodnie rozmowy z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu. "W każdym województwie odbędzie się kilkadziesiąt wideokonferencji, na których samorządowcy otrzymają informacje od pełnomocników wojewodów ds. szczepień szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z Narodowym Programem Szczepień" - zaznaczył wiceminister.

prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie