Indywidualne plany lekcji dla każdej klasy. Wytyczne dla szkół podstawowych

Polska
Indywidualne plany lekcji dla każdej klasy. Wytyczne dla szkół podstawowych
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

"Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami. Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia dla danej klasy" - czytamy w wytycznych dla klas 1-3 szkół podstawowych opracowanych przez ministerstwa nauki i zdrowia, a także GIS.

Opublikowane w poniedziałek wytyczne są podobne do tych wydanych przed powrotem uczniów do szkół we wrześniu.

 

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele muszą zachowywać 1,5-metrowy dystans, a także mieć zasłonięte usta i nos w przestrzeniach wspólnych szkół (np. korytarze), przed wejściem do budynku zarówno uczniowie jak i ich rodzice muszą zdezynfekować ręce. Zaleca się, by każda z placówek miała przynajmniej jeden bezdotykowy termometr. 

 

Indywidualny plan lekcji dla każdej klasy

 

W dokumencie podkreślono, że "obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami". 

 

Ponadto każda klasa ma mieć ustalony indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia), który będzie uwzględniał: godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min), korzystania ze stołówki szkolnej czy zajęć na boisku.

 

ZOBACZ: Ponad 75% ozdrowieńców CoVID-19 po pół roku wciąż z objawami choroby

 

Każda klasa ma przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy uczniów przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę
możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

 

"Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły" - czytamy. 

 

"Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej" - wyjaśniono. 

 

Jak zaznaczono, "podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych". 

 

"Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów" - czytamy. 

 

Pełna treść dokumentu jest dostępna tutaj.

 

jo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie