Irlandia. Ogromny wzrost liczby zakażonych. Nowy szczep koronawirusa opanował kraj

Świat
Irlandia. Ogromny wzrost liczby zakażonych. Nowy szczep koronawirusa opanował kraj
Pixaby/fernandozhiminaicela
Irlandia. Ogromny wzrost liczby zakażonych

W Irlandii rośnie liczba zakażeń typem koronawirusa wykrytym w Wielkiej Brytanii. Irlandzki premier Micheal Martin poinformował o tym, że wykryto go w ponad połowie przeprowadzonych testów.

Średnia zakażeń z 14 dni wzrosła w ostatnich tygodniach w Irlandii 10-krotnie, do 1291 przypadków na 100 tys. mieszkańców, do czego przyczynił się zarówno nowy, bardziej zakaźny brytyjski wirus, jak i poluzowanie restrykcji epidemicznych w okresie świątecznym.

 

ZOBACZ: "99 procent skuteczności". Naukowcy testują nowy lek na koronawirusa

 

Premier oznajmił, że według informacji przekazanych przez naczelnego lekarza Irlandii Tony'ego Holohana nowy typ wirusa odpowiada za 45 proc. zakażeń wśród przebadanych ostatnio 92 próbek pobranych od pacjentów. W minionym tygodniu wykryto go tylko w 25 proc. próbek, a dwa tygodnie wcześniej - w 9 proc.

 

Kolejny, groźny szczep

W piątek Holohan poinformował, że w kraju potwierdzono trzy przypadki nowej odmiany wirusa, która rozprzestrzenia się w RPA, a wszystkie są związanie z niedawnymi podróżami do tego kraju.

 

ZOBACZ: Szczepionka dla młodych opracowywana w Rosji? Trwają testy na 150 ochotnikach

 

Zaapelował, by wszyscy, którzy niedawno powrócili z RPA udali się na 14-dniową izolację i poddali się testowi na obecność koronawirusa.

Według naukowców, południowoafrykańska odmiana może być nawet jeszcze bardziej zakaźna niż brytyjska, która z kolei rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż ta, która jest dominująca w Europie. Na dodatek naukowcy nie mają aż takiej pewności, jak w przypadku odmiany brytyjskiej, że wprowadzane obecnie do użytku szczepionki będą chronić przed południowoafrykańską

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie