Spadek liczby szczepień. Dworczyk tłumaczy

Polska
Spadek liczby szczepień. Dworczyk tłumaczy
PAP/EPA/TINO ROMANO
W ciągu ostatniej doby w Polsce zaszczepiono 1235 osób.

Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych; mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę, w Polsce wykonano 200 022 szczepień.

 

W porównaniu do tego samego raportu z soboty, liczba ta zwiększyła się o 1 235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

 

 

"Liczba szczepień w weekendy zależy od szpitali węzłowych"

 

Dworczyk pytany o powody tej sytuacji, wyjaśnił, że wynika to z systemu pracy szpitali węzłowych. - Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele - powiedział.

 

Jak dodał, "w zeszłym tygodniu, obserwując ten proces, mogliśmy stwierdzić, że 509 szpitali węzłowych, które w tej chwili szczepi grupę zero, spokojnie może wykonywać co najmniej 50 tysięcy szczepień dziennie".

 

ZOBACZ: Niemcy: różne restrykcje w zależności od landu. "Bałagan jest gigantyczny"

 

- Więc, tak jak powiedziałem, liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe - podkreślił minister.

 

Jak mówił, niższego przyrostu osób zaszczepionych należy się spodziewać również w danych z niedzieli.

 

Minister zapewnił jednocześnie, że w ciągu kolejnych pięciu dni zostanie zaszczepionych 250 tysięcy osób, czyli średnio w dniu roboczym właśnie ok. 50 tysięcy.

 

Maliszewski: 250 tys. szczepień w przyszłym tygodniu

 

Natomiast Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych przy KPRM, wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu zaszczepionych zostanie kolejnych 250 tys. osób. 

 

"Szpitale węzłowe przyspieszają i podobny wynik będzie za tydzień, od 18 do 24 stycznia. 25 stycznia rusza 6 tys. punktów - szczepienia (dla osób) 70+. Zgodnie z planem" - napisał na Twitterze.

 

 

Kolejna dostawa do Polski szczepionek firmy Pfizer - jak przekazał szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, która zajmuje się ich dystrybucją w kraju - spodziewana jest ok. godziny 6 w poniedziałek. Dostarczonych zostanie 360 tysięcy dawek.

 

Dostawa szczepionek Moderny we wtorek

 

Kuczmierowski potwierdził także wcześniejsze zapowiedzi, zgodnie z którymi w nadchodzącym tygodniu do Polski po raz pierwszy dostarczone zostaną dawki szczepionek firmy Moderna. Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia szczepionek tej firmy do obrotu w UE wydała w środę.

 

- Dostawa szczepionek firmy Moderna powinna dotrzeć do nas we wtorek, prawdopodobnie około południa. Potwierdzamy jeszcze szczegóły organizacyjne z producentem. W tym tygodniu będzie to dostawa na 29 tysięcy dawek. Za dwa tygodnie będzie to około 40 tysięcy, tak aby na koniec stycznia liczba dawek wyniosła ok. 70 tysięcy - poinformował Kuczmierowski.

 

ZOBACZ: Europa przedłuża ograniczenia. W wielu krajach godzina policyjna

 

Jak wskazał, Moderna planuje dostarczyć ok. 400 tysięcy dawek w lutym oraz 360 tysięcy dawek w marcu. "Do końca pierwszego kwartału spodziewamy się ok. 840 tysięcy dawek szczepionki Moderny" - dodał prezes ARM.

 

 

Najpierw seniorzy, później nauczyciele

 

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy.

 

W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

wka/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie