Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MÁRIO CRUZ
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W Polsce odnotowano w poniedziałek ponad 4,4 tys. nowych przypadków koronawirusa. Tymczasem w Wielkiej Brytanii siódmy dzień z rzędu, w którym dobowy bilans przekroczył 50 tys. Premier Boris Johnson ogłosił ogólnokrajowy lockdown w Anglii.

ac/pgo/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek wieczorem natychmiastowe wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu w Anglii. Przywrócony zostaje zakaz wychodzenia z domów z wyjątkiem kilku wyszczególnionych przypadków. Od wtorku zamknięte będą także szkoły.

Wywołane pandemią koronawirusa osłabienie aktywności gospodarczej i społecznej sprawiło, iż Niemcy zmniejszyły w ubiegłym roku swą emisję gazów cieplarnianych o 42,3 proc. w porównaniu z rokiem 1990, choć ustalonym przez polityków celem było tylko 40 proc. - poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano zapowiadaną nowelę rozporządzenia znoszącą obostrzenia dotyczące przebywania małoletnich na świeżym powietrzu tylko pod opieką dorosłych.

Kolejną rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa, 6110, wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też sześć następnych zgonów z powodu Covid-19.

We Francji w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 4022 osoby zakażone koronawirusem, 378 zmarło na Covid-19 w szpitalach w ciągu ostatnich 24 godzin – podała w poniedziałek Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

Wyjaśnienia rektora i ustalenia komisji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie zamykają sprawy szczepień poza kolejnością - uważa rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Czekamy na ustalenia komisji Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznaczyła.

Europejska Agencja Leków (EMA) nie podjęła w poniedziałek decyzji w sprawie autoryzacji szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna. Komitet ekspertów EMA zbierze się ponownie w środę, by omówić sprawę zatwierdzenia preparatu.

Według słowackich mediów w Nitrze na południu kraju brakuje miejsc w szpitalu dla pacjentów z Covid-19 i chorzy są przewożeni do innych miast. Lokalne krematorium wysyła zwłoki do placówek w Bańskiej Bystrzycy i Bratysławie. Przed polikliniką ustawiono samochód-chłodnię zastępujący kostnicę.

Po 15 stycznia, kiedy możliwe będzie szczepienie osób spoza grup priorytetowych, mieszkańcy Małopolski będą mogli zaszczepić się w prawie 500 punktach. 

Władze medyczne Portugalii wszczęły postępowanie, mające zbadać przyczyny nagłej śmierci 41-letniej pielęgniarki w Porto, na północy kraju. Kobieta zmarła dwa dni po zaszczepieniu się przeciwko Covid-19.

Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła w poniedziałek, że w celu uzyskania pełnej ochrony przed Covid-19 należy przestrzegać maksymalnego odstępu 42 dni między pierwszą, a drugą dawką szczepionki Pfizer/BioNTech.

W woj. lubuskim dla chorych na COVID-19 jest przygotowanych 1 150 łóżek w szpitalach. W poniedziałek zajęte były 483 z nich. Na 82 łóżka wyposażone w respiratory pacjenci byli tego dnia leczeni na 60 – poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Dania może zezwolić na wydłużenie do sześciu tygodni odstępu między pierwszym a drugim szczepieniem przeciwko Covid-19 - powiedział w poniedziałek agencji Ritzau Soren Brostrom, szef duńskich władz zdrowotnych.

Z kolei gazeta "Extra Bladet" poinformowała w poniedziałek, że duńskie ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie 3-6 tygodniowego okresu pomiędzy szczepieniami.

Rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, ogłosił w poniedziałek lockdown w gminach w całym regionie. Nowe obostrzenia wejdą w życie na okres 10 dni.

W woj. łódzkim na ponad 2,7 tys. łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią ponad 1,3 tys. miejsc jest wolnych. Z 281 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępnych pozostaje 170 urządzeń.

22,7 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 dotarło w poniedziałek do szpitali w woj. kujawsko-pomorskim — poinformował Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Szczepienia prowadzone są w 27 szpitalach węzłowych.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli się zaszczepić na COVID-19 aż w ponad 280 przychodniach i gabinetach – poinformowała w poniedziałek rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

 

W woj. łódzkim na ponad 2,7 tys. łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią ponad 1,3 tys. miejsc jest wolnych. Z 281 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępnych pozostaje 170 urządzeń.

Kolejny w ostatnich dniach rekord zakażeń koronawirusem padł w Wielkiej Brytanii. W ciągu minionej doby wykryto ich 58 784 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejnych 405 zgonów w związku z Covid-19.

56 proc. łóżek przygotowanych dla chorych na COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu w woj. śląskim jest wolna – wynika z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zajęta jest ponad połowa respiratorów.

Po informacjach o szczepieniach przeciwko COVID-19 starostów nyskiego i krapkowickiego opolski oddział NFZ przeprowadzi kontrolę w szpitalach w Nysie i w Krapkowicach – poinformowała w poniedziałek Barbara Pawlos, rzecznik NFZ w Opolu.

Prawie 400 medyków z dwóch największych lubuskich szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. zaszczepiło się na COVID-19. Do końca tygodnia zaszczepionych zostanie kolejnych 600 – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Do niedzielnego wieczoru tylko 700 osób otrzymało szczepionkę na Covid-19, podczas gdy do kraju dostarczono 10 tys. dawek. Jednocześnie szczepienia za granicą przebiegają szybko - informuje w poniedziałek belgijska telewizja.

Z powodu nowych zakażeń koronawirusem sytuacja w niemieckich szpitalach jest "niezwykle trudna" - powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Dodał, że zarzuty o powolność akcji szczepień są zrozumiałe, ale sytuacja będzie się poprawiała.

Seibert tłumaczył, że obecnie trudno uzyskać pełny obraz sytuacji związanej z epidemią, ponieważ z powodu ferii statystyki zakażeń są prawdopodobnie niekompletne.

Brytyjscy pediatrzy uspokajają, że pojawienie się nowego wariantu koronawirusa nie spowodowało wzrostu ciężkich przypadków COVID-19 u dzieci. Nadal bardziej zagrożone są osoby starsze.

1,8 tys. kolejnych dawek dotarło w poniedziałek do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – poinformowała rzeczniczka placówki Maria Włodkowska. Skorygowała tym samym wcześniejszą informację tej lecznicy o otrzymaniu 1,5 tys. dawek.

Francuscy pediatrzy apelują o wykonywanie u dzieci większej liczby badań na obecność koronawirusa, w związku z rozprzestrzenianiem się w nowego wariantu SARS-CoV-2 pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Wzywają też do zachowania spokoju i monitorowanie ewolucji wirusa.

Europejska Agencja Leków (EMA) może podjąć decyzję w sprawie autoryzacji szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna w poniedziałek. Pierwotnie zaplanowano ją na środę, jednak komitet ekspertów Agencji zbierze się w poniedziałek, by omówić sprawę zatwierdzenia preparatu.

Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpoczęła działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Mogą z niej skorzystać pacjenci borykający się ze skutkami choroby COVID-19.

Pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na Podkarpaciu w 29 szpitalach węzłowych, m.in. w Nowej Dębie, Rzeszowie i w Przemyślu, w poniedziałek odbywają się kolejne szczepienia przeciw COVID-19. Uczestniczą w nich pracownicy ochrony zdrowia, czyli osoby z grupy zero.

W kaliskim szpitalu do końca tygodnia zostanie zaszczepionych 900 pracowników – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy placówki Paweł Gawroński.

Ministerstwo zdrowia w Portugalii uruchomiło w poniedziałek po południu program szczepień przeciwko Covid-19 podopiecznych domów seniora. W pierwszej kolejności szczepieniom poddano seniorów z placówek opiekuńczych w środkowej części Portugalii.

Władze miasta Dalian w północno-wschodnich Chinach wydłużyły okres kwarantanny koronawirusowej z 14 do 21 dni w związku z wykryciem przypadków Covid-19 o dłuższym okresie inkubacji – podał w poniedziałek dziennik „Global Times”.

Z 1788 łóżek covidowych w podkarpackich szpitalach wolnych jest 1117, czyli ponad 60 proc. Z 171 łóżek respiratorowych wolnych pozostaje 86, czyli ponad połowa.

Białostockie Centrum Onkologii i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku rozpoczęły w poniedziałek szczepienia przeciwko COVID-19 wśród swoich pracowników Szpitale te nie są w grupie 20 szpitali węzłowych w województwie podlaskim i będą szczepić jedynie swój personel.

Niemieckie ministerstwo zdrowia zwróciło się do ekspertów o radę w sprawie opóźnienia podawania drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 - informuje w poniedziałek agencja Reutera, która dotarła do potwierdzającego to dokumentu.

Resort zwrócił się do niezależnej komisji ds. szczepień o opinię w sprawie ewentualnego opóźnienia podawania drugiej dawki o więcej niż przewidziane dzisiaj maksymalnie 42 dni.

Po pierwszym tygodniu szczepień przeciwko Covid-19 w Hiszpanii wykonano zaledwie 18 proc. zaplanowanych szczepień. Tymczasem wraz z nasileniem się epidemii część regionów zaostrza restrykcje epidemiczne.

W poniedziałek do Bułgarii przybyło 25 tys. szczepionek przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech. Otwarto też żłobki i przedszkola oraz szkoły dla uczniów klas 1-4. Dotychczas zaszczepiono 4750 lekarzy i pielęgniarek.

Szef władz regionu Grand Est na wschodzie Francji Jean Rottner określił w poniedziałek tempo szczepień przeciw koronawirusowi w kraju jako „skandal państwowy”. W ocenie lekarzy i mediów państwo traci czas, a „cała Europa śmieje się z Francji”.

Od początku trwania kampanii szczepień 27 grudnia we Francji zaszczepiono zaledwie około 400 osób.

Władze Tokio zgłosiły w poniedziałek 884 nowe zakażenia koronawirusem, a liczba pacjentów z poważnymi objawami Covid-19 wzrosła w stolicy Japonii do 108, przewyższając poprzedni rekord z kwietnia, gdy w kraju obowiązywał stan wyjątkowy – podała agencja Kyodo.

Tokio jest najbardziej dotkniętą pandemią z 47 prefektur Japonii. Od początku kryzysu odnotowano tam już 63 474 infekcje. W mieście obowiązuje najwyższy alert dotyczący obciążenia służby zdrowia.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w poniedziałek otrzymał kolejną partię 3,6 tys. szczepionek, które poda swoim pracownikom, studentom medycyny i pracownikom dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego. Dotychczas w USK zaszczepiono już 2,2 tys. pracowników.

Korea Płn. zwróciła się do międzynarodowej organizacji GAVI, pomagającej w szczepieniach krajom o niskich dochodach, o przydzielenie jej szczepionek przeciw Covid-19 - podał w poniedziałek "Wall Street Journal". Oficjalnie w Korei Płn. nie zarejestrowano żadnej infekcji.

Niedzielski: jesteśmy w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku idącego w kierunku poluzowania lub - jeżeli sytuacja się pogorszy - nawet przewidywany jest ewentualny wariant obostrzeń.

WIĘCEJ: Dzieci będą mogły wyjść z domu bez opiekuna? Minister zdrowia: chcemy poluzować obostrzenie

W Tajlandii wprowadzono w poniedziałek nowe restrykcje w prowincjach, w których panuje najtrudniejsza sytuacja epidemiczna. W kraju odnotowano rekordowy wzrost liczby infekcji koronawirusem.

W tym tygodniu do Francji powinna dotrzeć pierwsza dostawa szczepionek przeciw Covid-19 firmy Moderna - powiedział w poniedziałek szef francuskich władz sanitarnych. Eksperci apelują o przyspieszenie szczepień i oceniają, że jest za wcześnie na znoszenie restrykcji.

Szwedzki zespół naukowców opisał, jak odpornościowe komórki zwane makrofagami mogą czasami pogarszać skutki ataku wirusów, w tym SARS-CoV-2. Odkrycie wskazuje nową ścieżkę dla poszukiwań terapii.

- Chciałbym zaszczepić się na koronawirusa jak najszybciej, ale nigdy w życiu nie wciskałem się w żadne kolejki, nigdy w życiu niczego nikomu nie ukradłem - podkreślił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odnosząc się do informacji o szczepieniach niektórych celebrytów i polityków poza kolejnością.

Nowatorska metoda komputerowego przesiewowego badania leków połączona z eksperymentami laboratoryjnymi sugeruje, że pralatreksat - lek od lat stosowany w chemioterapii chłoniaka - mógłby zostać wykorzystany w leczeniu COVID-19 - ogłoszono w piśmie „PLOS Computational Biology”.

Stoki narciarskie są zamknięte i nie można z nich korzystać bez względu na to, czy chodzi o narty, czy sanki - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie ma przesłanek do tego, by publikować listę celebrytów zaszczepionych poza kolejnością przeciw COVID-19, chodzi o ochronę danych medycznych - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że jest to sprawa bezprecedensowa i jest nią oburzony.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się szczepienie z użyciem szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Pierwszym pacjentem, który otrzymał ten preparat, był 82-letni Brian Pinker z Oksfordu.

Pomimo zakazu lotów na kierunkach brytyjskich, Ryanair w tym tygodniu wznowi loty z lotniska w Łodzi do East Midlands i Londynu w Anglii oraz Dublina w Irlandii. Połączenia mają obowiązywać tylko w jedną stronę i zabierać podróżnych, którzy po świętach chcą wrócić na Wyspy Brytyjskie.

Indie przez kilka miesięcy nie pozwolą na eksport produkowanej w kraju szczepionki przeciw Covid-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca - powiedział szef Serum Institute of India, największy na świecie producent szczepionek.

Od dzisiaj razem z informacjami dotyczącymi zachorowań i zgonów na COVID-19 będziemy podawać także liczbę osób zaszczepionych, choć to nie jest do końca miarodajna informacja - przekazał w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: mamy deklarację na podstawie umowy z firmą Moderna, że firma może dostarczyć do końca I kwartału 2021 roku ok. 800 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19.

Szczepienia poza kolejnością. Dworczyk: to miały być osoby absolutnie wyjątkowe

W poniedziałek ma się rozpocząć szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w związku z zamieszaniem wokół przedterminowych szczepień celebrytów i polityków. Niezależnie sprawę bada komisja WUM.

Nikt nie wydawał zgody na szczepienie aktorów, celebrytów czy polityków - zapewnia w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Między 800 milionów a miliard złotych mogą kosztować wszystkie szpitale tymczasowe. Rząd nie odpowiada na pytanie, ile wydał na szpital narodowy - donosi poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

W ciągu ub. doby potwierdzono w Niemczech 9 847 przypadków zakażenia koronawirusem i 302 zgony. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 775 513 a zmarłych do 34 574 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

W poniedziałek rano dotrze do Polski kolejna dostawa 300 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer; do czwartku Agencja Rezerw Materiałowych będzie zbierała zamówienia od szpitali i w przyszłym tygodniu rozpocznie dystrybucję tej partii - przekazał prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Japonia rozważa ogłoszenie stanu wyjątkowego dla Tokio i trzech okolicznych prefektur już w tym tygodniu, poinformowała Fuji TV w poniedziałek, ponieważ przypadki koronawirusa nasilają się i obciążają system medyczny kraju- Reuters.

Japonia odnotowała rekordową liczbę 4 520 nowych przypadków 31 grudnia w nowej fali infekcji, co skłoniło stolicę i sąsiednie prefektury do wezwania rządu krajowego do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Ludowa komisja zdrowia poinformowała w poniedziałek o zarejestrowaniu 33 przypadków koronowirusa podczas ostatniej doby, w niedzielę było ich 24.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że podczas ostatniej doby zarejestrowało 17 341 nowych przypadków koronawirusa i 293 zgony na Covid-19.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepienie poza kolejnością. "Zgłaszamy rektora WUM do prokuratury"

Na jeden dzień Włosi odzyskują w poniedziałek trochę więcej swobody po czterech dniach częściowego lockdownu. Od godziny 5.00 do 22.00 mogą wychodzić z domu na spacer i zakupy bez konieczności podania powodu w przypadku policyjnej kontroli.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie