Włochy. Złagodzenie restrykcji lockdownu tylko na jeden dzień

Świat
Włochy. Złagodzenie restrykcji lockdownu tylko na jeden dzień
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
W poniedziałek we Włoszech przestaje obowiązywać czerwona strefa surowych restrykcji

Na jeden dzień Włosi odzyskują w poniedziałek trochę więcej swobody po czterech dniach częściowego lockdownu. Od godziny 5:00 do 22:00 mogą wychodzić z domu na spacer i zakupy bez konieczności podania powodu w przypadku policyjnej kontroli.

Począwszy od Wigilii lockdown obowiązywał dotąd przez osiem dni. Powróci w środę i w czwartek, czyli w związku z uroczystością Trzech Króli i w jej przeddzień.

 

Nadal nie wiadomo, co wolno będzie robić we Włoszech od 7 stycznia, czyli od zakończenia restrykcji wprowadzonych na okres świąteczno- noworoczny. Nad przepisami pracuje rząd.

 

Bez godziny policyjnej

 

W poniedziałek przestaje obowiązywać czerwona strefa surowych restrykcji, a wchodzą w życie łagodniejsze obostrzenia strefy pomarańczowej. Dzięki temu można, oprócz godziny policyjnej od 22:00 do 5:00, wyjść z domu bez potrzeby posiadania przy sobie specjalnego zaświadczenia z podanym powodem przemieszczania się.

 

Dozwolone jest poruszanie się po swojej gminie.

 

Przez jeden dzień mogą być otwarte wszystkie sklepy, nie tylko te z artykułami pierwszej potrzeby. Bary i restauracje nadal mogą sprzedawać żywność i napoje tylko na wynos lub z dostawą do domu.

 

ZOBACZ: Włochy: szykowali mieszkanie na sylwestrową imprezę. Ukarała ich policja

 

Utrzymany został przepis zezwalający jedynie dwóm osobom dorosłym złożyć wizytę u kogoś w prywatnym domu. Mogą im towarzyszyć dzieci w wieku do 14 lat. Nadal zabronione są podróże między regionami bez ważnej przyczyny.

 

Za naruszenie przepisów o walce z pandemią grożą kary od 400 do 1000 euro. Są one wyższe, gdy osoba łamiąca te reguły robi to, poruszając się samochodem. Według źródeł rządowych, cytowanych w mediach nie wyklucza się, że czerwony lockdown powróci w weekend 9 i 10 stycznia.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie