Kolejna partia szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. To 360 tys. dawek

Polska
Kolejna partia szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. To 360 tys. dawek
Polsat News
Do Polski przyleciała kolejna dostawa szczepionek przeciw COVID-19

- W poniedziałek rano do Polski przyleciała kolejna partia szczepionek - przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. O dostawie informował również Polsat News. Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk doprecyzował w "Graffiti", że wylądowało 360 tys. dawek.

- W poniedziałek rano w Warszawie wylądowało 360 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi; ponad 150 tys. dawek trafi w poniedziałek do szpitali; zaszczepionych zostało do tej pory w Polsce ponad 50 tys. osób - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Jak dodał w Polsat News, ponad 52 tys. dawek szczepionki zostało rozdystrybuowanych. - Dzisiaj trafi do szpitali 152 tys. dawek, które powinny być do końca tygodnia wykorzystane - mówił Dworczyk.

 

Przekazał, że w sumie mamy w Polsce 660 tys. dawek szczepionki. a do niedzieli, do godz. 18 zaszczepionych zostało 50 tys. 391 osób

 

Nowa dostawa szczepionek po przylocie samolotem cargo do Warszawy jeszcze przed południem zostanie przetransportowana do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

 

- Tam szczepionki będą czekały na dostawy do hurtowni farmaceutycznych, a później do szpitali - wskazał prezes ARM Michał Kuczmierowski.

 

Jak tłumaczył w każdym tygodniu procedura będzie powtarzana. - Mamy opracowany system, zgodnie z którym w czwartki do godz. 12 szpitale przeprowadzające szczepienia przeciw Covid-19 będą składać zamówienia na szczepionkę, zamówienia te będą realizowane w poniedziałki do godz. 12 - mówił szef ARM.

 

Dostawy do szpitali

 

Oznacza to - jak dodał - że partia szczepionek, która przyleciała do Polski w poniedziałek zostanie dostarczona do szpitali za tydzień.

 

- Równolegle mamy dziś dużą, bo wynoszącą ponad 150 tysięcy sztuk, dostawę szczepionek do szpitali węzłowych z poprzedniego transportu (zamówienia na nią zbierano do ostatniego czwartku) - zaznaczył Kuczmierowski.

 

WIDEO: prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski w Polsat News

  

 

Prezes tłumaczył we wcześniejszej rozmowie że szczepionki, które zostaną w poniedziałek przewiezione z magazynów do szpitali, będą częściowo "pożyczone" z puli przeznaczonej dla osób, które przyjęły już tydzień temu pierwszą dawkę, a kolejną powinny przyjąć za ok. dwa tygodnie.

 

ZOBACZ: Była dodatkowa pula szczepionek dla WUM? Agencja Rezerw Materiałowych zaprzecza

 

- Z odkładanej na drugą dawkę szczepionek, pożyczamy pewną cześć, która zostanie uzupełniona transportem szczepionek, który w poniedziałek rano przylatuje do Polski i około godziny 10 powinien być już w magazynach. Ta krótkoterminowa pożyczka ma odpowiedzieć na potrzeby szpitali, na popyt, jaki jest w środowisku medycznym - wyjaśnił szef ARM.

 

Poinformował też, że przy kolejnych transportach szczepionek do placówek medycznych, będzie zachowana zasada, zgodnie z którą połowa dawek szczepionek zostaje zatrzymana w magazynach na drugie szczepienie, a połowa zostaje wysyłana do placówek medycznych.

 

WIDEO: kolejna dostawa szczepionek w Polsce

  

Zwiększony zasób dawek

 

Ponadto Kuczmierowski informował, że dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki z jednej fiolki, o ok. 20 proc. zwiększy się ich zasób.

 

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

ac/ml/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie