Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 4 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 4 stycznia
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Miguel Lemus

O 4432 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło 42 kolejnych chorych na Covid-19, w tym 34 mających choroby współistniejące. Oznacza to, że od początku epidemii zarejestrowano w Polsce 1 322 947 infekcji SARS-CoV-2, w tym 29 161 zgonów. Łącznie wyzdrowiały 1 069 554 osoby.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Pomorzu (623) oraz na Mazowszu (746). Następnie, pod względem liczby przypadków, są województwa: kujawsko-pomorskie (484), zachodniopomorskie (436), wielkopolskie (317), łódzkie (287), śląskie (282), małopolskie (194), lubelskie (142), warmińsko-mazurskie (139), podkarpackie (116), dolnośląskie (115), lubuskie (96), opolskie (84), podlaskie (80) i świętokrzyskie (59).

"232 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazał resort zdrowia.

 

 

"Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 322 947/29 161 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - przekazano.
Jak zastrzegło ministerstwo, "w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów".
 

 

Ponad 130 tys. osób na kwarantannie

 

Nowych przypadków, o których poinformowano w poniedziałek, jest o ponad tysiąc mniej niż w niedzielnym raporcie. O 18 niższa jest także liczba zgonów na Covid-19.

 

Zajętych jest obecnie 17 130 łóżek dla pacjentów z Covid-19 przy 33 897 wszystkich możliwych. Pod respiratorami przebywa 1 642 osób; takich urządzeń dla pacjentów "covidowych" jest w sumie 2 970.

 

Na kwarantannie przebywa 132 060 osób, a nadzorem sanepidu poddanych jest 6 465 obywateli.

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 25,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

 

 

Kontrola po szczepieniach znanych osób przed terminem

 

W poniedziałek ma się rozpocząć szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w związku z zamieszaniem wokół przedterminowych szczepień celebrytów i polityków. Niezależnie sprawę bada komisja uczelni.

 

ZOBACZ: Jaśkowiak wysłał SMS-a do Jandy i Zborowskiego. "Zasłużeni ludzie powinni być traktowani inaczej"

 

O tym, że został zaszczepiony przeciw COVID-19 ujawnił m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. W grupie osób spoza środowiska medycznego, które otrzymały szczepionkę, znaleźli się też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

 

W grupie tej znalazł się też aktor i piosenkarz Michał Bajor. Pełna lista zaszczepionych ludzi ze świata kultury i polityki wciąż jednak nie jest znana.

 

Do Polski przyleciało 360 tys. dawek szczepionki Pfizera

 

Tymczasem w poniedziałek rano do Polski przyleciała kolejna partia szczepionek, o czym przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. O dostawie informował również Polsat News. Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk doprecyzował w "Graffiti", że wylądowało 360 tys. dawek.

 

ZOBACZ: Kolejna partia szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. To 360 tys. dawek

 

Nowa dostawa szczepionek po przylocie samolotem cargo do Warszawy jeszcze przed południem zostanie przetransportowana do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

 

- Tam szczepionki będą czekały na dostawy do hurtowni farmaceutycznych, a później do szpitali - wskazał Michał Kuczmierowski.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie