Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 31 grudnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 31 grudnia
PAP/EPA/CESARE ABBATE
W całej Europie trwają szczepienia przeciw COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki odchodzący rok określił jako trudny, ale w przyszłość spogląda z nadzieją dzięki Narodowemu Programowi Szczepień. Podkreślił, że zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności i solidarności. Szczepionkę w Polsce przyjęło jak dotąd ponad 36 tysięcy osób, w tym były premier Leszek Miller. Z poważną krytyką spotkały się za to działania rządu Niemiec. Czytaj nasz Raport Dnia.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.


Zmarły 532 osoby

 • W czwartek przybyło 13 397 nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2;
 • Zmarło 532 chorych; w 104 osób z powodu COVID-19 i 428 z powodu współistnienia z innymi schorzeniami;
 • Najwięcej zakażeń wykryto w województwie: mazowieckim (1739), , kujawsko-pomorskim (1517) i wielkopolskim (1469)
 • Resort zdrowia dodał, że liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi 16 970 przy 35 145 wszystkich dostępnych;
 • Pod respiratorem przebywa 1607 chorych, a kwarantannie poddanych jest 164 847 osób;
 • Od początku pandemii w Polsce z zakażenia SARS-CoV-2 wyzdrowiało 1 036 138 osób, z czego w ciągu ostatniej doby - 10 249.

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 31 grudnia

 

Premier: zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności i solidarności

 

 • To był trudny rok - napisał premier Mateusz Morawiecki, podsumowując kończący się 2020 r. "O północy startuje nowa dekada. Życzę sobie i Państwu, by ten rok i kolejne lata upłynęły pod znakiem polskich sukcesów" - dodał we wpisie.
 • "Dziś jestem myślami z wszystkimi, których COVID-19 dotknął najbardziej. Wiele polskich rodzin musiało pożegnać swoich bliskich. Wszyscy przeżyliśmy długie miesiące w strachu o zdrowie i życie, zaniepokojeni o naszą przyszłość" - podkreślił.
 • "W Europę i świat uderzył najpotężniejszy od 100 lat kryzys gospodarczy. W znacznym stopniu osłoniliśmy przed nim Polskę dzięki Tarczy Antykryzysowej, wspierając tysiące przedsiębiorców i broniąc miejsc pracy" - napisał premier.

   

  "Mimo oporu, wywalczyliśmy ponad 700 mld zł dla Polski w nowym budżecie unijnym. Razem ze środkami z naszego budżetu będą one filarem budowy Nowego Ładu" - zapewnił.

 • "W momencie największej próby pokazaliśmy to, co w nas najlepsze. Zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności i solidarności. W tym trudnym czasie mogliśmy być dumni z Polski, mogliśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami" - stwierdził.
 • Ocenił, że "za progiem czeka nas nowy lepszy rok. Do tej pory to wirus miał nad nami przewagę, teraz to my dysponujemy szczepionką".

  "Patrzę na rok 2021 z nadzieją - Narodowy Program Szczepień to nasz bilet do normalności. Po tym, jak wytrwaliśmy 9 miesięcy wystarczy byśmy z niego skorzystali" - napisał.

 • "A Sylwestra spędzę tak jak bardzo lubię. Z ludźmi, których kocham - żoną i moimi dziećmi. Wierzę, że wszyscy spędzimy go pośród najbliższych" - zdradził swoje plany na czwartkowy wieczór Morawicki.

ZOBACZ: Premier: zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności i solidarności

 

Media krytykują rząd Niemiec za sposób walki z pandemią

 • Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że Niemcy stosunkowo dobrze przeszły przez kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, ale teraz, podczas drugiej fali, wypróbowane mechanizmy zawiodły - alarmuje "Der Spiegel", dokonując bilansu działań władz federalnych i regionalnych. "Władze pokazały czego nie potrafią" - podkreśla tygodnik.
 • "Podczas pandemii rząd federalny i władze landowe pokazały, co potrafią - a przede wszystkim czego nie potrafią. (...) Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że Niemcy stosunkowo dobrze przeszły przez kryzys, ale teraz, w drugiej fali, wypróbowane mechanizmy zawiodły. Przy końcu roku kraj stoi na krawędzi. Czy rozprzestrzenianie się wirusa da się znów opanować?" - zadaje retoryczne pytanie najbardziej opiniotwórczy niemiecki tygodnik w czwartek.
 • "W pierwszej fazie pandemii federalizm (niemiecki) sprawdzał się. Działał jako czynnik korygujący zbyt radykalne odchylenia polityki koronawirusowej. Gwarantował, że pandemia była zwalczana regionalnie. Dlaczego Meklemburgia-Pomorze Przednie, która od dawna ma niewielką liczbę zakażeń, miałaby być tak samo rygorystyczna, jak Bawaria, z jej wyjątkowo wysokim wskaźnikiem?" - przypomina "Spiegel", zwracając jednocześnie uwagę na drugą stronę medalu: "W drugiej fali ujawniła się ciemna strona tego modelu: ponadlandowa solidarność zniknęła. A zaufanie premierów krajów związkowych do Angeli Merkel jako menedżera kryzysu i najwyższego autorytetu w zwalczaniu pandemii spadło. Dopiero w grudniu, kiedy krzywe infekcji i śmierci gwałtownie wystrzeliły we wszystkich landach, polityka znów przemówiła jednym głosem. Ale było już za późno, aby szybko ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" - analizuje pismo.
 • Unia Europejska z kolei w pierwszych dniach pandemii przedstawiała - zdaniem "Spiegla" żałosny widok.

  "Na początku marca Francja nakazała konfiskatę wszystkich masek oddechowych, potem Niemcy wprowadziły zakaz eksportu sprzętu medycznego, a Włochy zareagowały szokiem. Różne państwa UE samodzielnie zamykały granice, na przejściach dochodziło do chaosu, przepływ towarów bywał utrudniony. Ochrona granic i polityka ochrony zdrowia to kompetencje państw członkowskich. Komisja Europejska nie mogła zrobić nic więcej poza mediacją" - usprawiedliwia i chwali UE za przyjęcie funduszu pomocowego NextGenerationEU.

ZOBACZ: "Kraj stoi na krawędzi". Media krytykują rząd Niemiec za sposób walki z pandemią

 

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce. Ile osób się zaszczepiło?

 

 • Przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 36,3 tys. osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Dane udostępnione przez MZ obrazują stan ze środy z godz. 18.
 • Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych.
 • Termin zapisów na szczepienia osób z tzw. grupy zero przedłużono do 14 stycznia.

   

  Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni.

ZOBACZ: Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce. Ile osób się zaszczepiło?

 

Niepełnosprawni będą szczepieni w pierwszej kolejności? Trwają analizy

 

 • Resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Pytanie dotyczące tej kwestii wystosował w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Rzecznik Praw Obywatelskich.
 • "Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. To w szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę" - wskazano w piśmie wystosowanym przez zastępcę RPO Macieja Taborowskiego.
 • Pytane o tę kwestię, biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że "resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów". "Jeśli zapadnie decyzja w tej sprawie, poinformujemy opinię publiczną" - dodano.

ZOBACZ: Niepełnosprawni będą szczepieni w pierwszej kolejności? Trwają analizy

 

Ambasadorzy szczepień. Preparat podano kilkunastu znanym osobom

 

 • Z puli dodatkowych dawek zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało m.in. 18 znanych osób ze świata kultury, które zgodziły się zostać ambasadorami akcji szczepień - poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny. Osoby te mają wziąć udział w akcji promującej szczepienia, która ruszy w połowie stycznia.
 • Rzeczniczka WUM Marta Wojtach dopytywana o wspomnianych ambasadorów, powiedziała, że na razie nie ujawni ich nazwisk. Jak wyjaśniła, są to osoby znane publicznie, które mają wziąć udział w akcji promującej szczepienia. Kampania ma ruszyć w połowie stycznia, czyli wtedy, gdy planowane jest rozpoczęcie procesu rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19.
 • Akcję szczepień WUM rozpoczął we wtorek. Jako pierwsza zaszczepiona została pielęgniarka, kierownik Przychodni Centrum Medycznego WUM Bogda Lipszyc. Zaszczepieni zostali także inni pracownicy CM WUM. W środę ruszyły szczepienia pracowników Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Od 4 stycznia akcja szczepień obejmie pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM oraz Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej. WUM przewiduje, że dzięki sprawnej organizacji szczepionych może być do 700 osób dziennie.

ZOBACZ: Ambasadorzy szczepień. Preparat podano kilkunastu znanym osobom

 

Leszek Miller zaszczepił się przeciwko covid-19, mimo że nie jest medykiem

 • 30 grudnia były premier Leszek Miller przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z rządowymi wytycznymi do połowy stycznia, w tzw. grupie zero, szczepieni mieli być jedynie medycy.
 • "To najlepszy sposób, aby rozstrzygnąć wątpliwość: "szczepić się czy nie szczepić" - napisał Leszek Miller na Twitterze nad zdjęciem swojej karty szczepień.
 • Pod wpisem pojawiły się setki komentarzy - dziennikarze i internauci zwracają uwagę, że Miller zaszczepił się poza kolejnością - aktualnie szczepionki mieli przyjmować jedynie lekarze i medycy - pielęgniarki czy ratownicy medyczni. 

   

  Z byłym premierem nie udało nam się skontaktować. Ministerstwo Zdrowia odmówiło redakcji polsatnews.pl komentarza w tej sprawie. 

ZOBACZ: Leszek Miller zaszczepił się przeciwko covid-19, mimo że nie jest medykiem

 

Zdjęcie dnia: Sylwester w Paryżu

 

Ludzie stoją w kolejce po jedzenie na wynos. We Francji od 15 grudnia obowiązuje cisza nocna między godziną dwudziestą a szóstą rano. Wszystkie zgromadzenia uliczne lub uroczystości sylwestrowe zostały odwołane.

 

PAP/EPA/Mohammed Badra

 

 

rsr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie