Mutacja koronawirusa w Chinach. Zakażenie wykryto u studentki

Świat
Mutacja koronawirusa w Chinach. Zakażenie wykryto u studentki
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się nawet o 70 proc. szybciej niż te wcześniejsze

Brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Chin kontynentalnych. Zakażenie wykryto u studentki, która wróciła 14 grudnia z Wielkiej Brytanii do Szanghaju – podała w czwartek agencja AFP, powołując się na sprawozdanie Chińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC).

23-letnia pacjentka przybyła do Szanghaju 14 grudnia. Eksperci przeprowadzili 24 grudnia badania genetyczne i stwierdzili, że jest zakażona odmianą B.1.1.7, która od października rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii – poinformowało w środę CDC.

 

Z powodu nowego wariantu koronawirusa granice dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii zamknęło już ponad 50 krajów świata. Chiny podjęły taką decyzję 24 grudnia.

 

ZOBACZ: Nową mutację koronawirusa wykryto w Szwecji i Hiszpanii

 

Według władz brytyjskich nowa odmiana rozprzestrzenia się nawet o 70 proc. szybciej niż te wcześniejsze, ale nie wydaje się, aby powodowała poważniejszy przebieg Covid-19. Eksperci wskazują także, że nie ma przesłanek, by sądzić, że brytyjski wariant wirusa wpływał na skuteczność szczepionek.

 

Mutacja koronawirusa dotarła również do Japonii. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o sześciu takich przypadkach - wszystkie dotyczą osób powracających z Wysp Brytyjskich.

 

Z powodu nowych mutacji władze Japonii wstrzymały możliwość wjazdu do kraju dla większości cudzoziemców.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie