Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 30 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 30 listopada
PAP/Andrzej Grygiel
Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.

Mamy 5 tys. 733 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort dodał, że zmarło kolejnych 121 pacjentów chorych na Covid-19. Łącznie od początku epidemii wykryto 990 811 przypadków COVID-19, zmarło 17 150 chorych. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 25,1 tys. testów. Ostatni raz mniejszą liczbę zakażeń odnotowano 13 października.

"Mamy 5 733 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (659), zachodniopomorskiego (599), wielkopolskiego (532), dolnośląskiego (445), pomorskiego (441), śląskiego (421), łódzkiego (375), warmińsko-mazurskiego (327), kujawsko-pomorskiego (297) lubelskiego (285), małopolskiego (280), lubuskiego (259), podkarpackiego (201), opolskiego (198), świętokrzyskiego (192), podlaskiego (118). 104 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Ponad 400 tysięcy ofiar śmiertelnych

 

Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.

 

"W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń" - przekazał resort zdrowia.

 

Ponad 18 tys. ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 39 236 łóżek i 3 074 respiratorów. W szpitalach przebywa 21 504 zakażonych, a 2 118 z nich jest pod respiratorem. Wynika z tego, że dla pacjentów z COVID-19 pozostaje 17 732 wolnych łóżek i 956 respiratorów.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Na kwarantannie przebywa 292 277 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 11 540 osób.

 

 

Do tej pory wyzdrowiało 577 514 osób. W ciągu doby przybyło 18 085 ozdrowieńców.

Ponad 25 tys. testów

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 25,1 tys. testów na obecność koronawirusa. 

 

Od początku pandemii przebadano 6 mln 236 tys. 988 próbek od 6 mln 17 tys. 175 pacjentów.

 

Lekarze POZ wydali 1 275 160 zleceń.

Maseczki obowiązkowe w pracy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa - przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w środkach publicznego transportu zbiorowego; miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych; na terenie nieruchomości wspólnych; obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

 

ZOBACZ: Wirusolog: maseczki chronią, testy genetyczne są wiarygodne

 

Obowiązek ten istnieje także w zakładach pracy, "jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny".

 

Zgodnie z rozporządzeniem, zakłady pracy są obowiązane zapewnić zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, a także odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii. 

Wirus, z którym walczy cały świat

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.

 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz pacjenci, którym towarzyszą inne schorzenia.

 

ZOBACZ: Nowe powikłania po przebyciu COVID-19. "Moment, aby bić na alarm"

 

Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie.  Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca.

pgo/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie