Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/PANTELIS SAITAS

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1 189 ofiar śmiertelnych COVID-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 155 tys. 596 kolejnych osób. Z kolei w Brazylii odnotowano 24 tys. 468 nowych przypadków i 272 zgony zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wirus zwiększy w Afryce śmiertelność z powodu malarii. Śledź naszą relację minuta po minucie.

pgo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd federalny przedłużył ograniczenia wjazdu do Kanady dla osób bez kanadyjskiego paszportu lub prawa stałego pobytu do 21 stycznia 2021. Trwają prace nad umożliwieniem wjazdu sportowcom udającym się na zawody.

Z powodu nasilenia się pandemii koronawirusa mieszkańcy Turcji nie będą mogli od wtorku wychodzić z domów między godzinami 21. i 5. rano oraz od godziny 21. w piątek do godziny 5. rano w poniedziałek - poinformował w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Dodał, że restrykcje te nie obejmą niektórych sektorów, takich jak zaopatrzenie.

Podczas ostatniej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem w Portugalii wyraźnie spadła, do poziomu 3,2 tys. - poinformował rząd tego kraju. Tymczasem polityk opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Luis Marques Mendes ujawnił, że resort zdrowia odbierze 22 mln dawek szczepionki, czyli znacznie więcej niż wynika z wcześniejszych deklaracji ministerstwa.

Premier Chorwacji Andrej Plenković jest zakażony koronawirusem - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu w Zagrzebiu.

Plenković przebywa już w swoim domu w izolacji, bowiem w weekend pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskała jego żona.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii wezwało w poniedziałek władze wspólnot autonomicznych kraju do rozsądnego luzowania obostrzeń epidemicznych. Wskazało, że zbyt pochopne decyzje w tej sprawie mogą doprowadzić do nadejścia trzeciej fali koronawirusa przed świętami Bożego Narodzenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek krajowe rządy do rozważnego rozpatrzenia wszelkich planów na nadchodzący sezon narciarski. Zdaniem WHO należy rozsądnie podchodzić do ryzyka związanego z gromadzeniem się ludzi na małych obszarach, gdzie może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

WHO odmówiła jednak wydania konkretnej rekomendacji rządom, czy zezwolić na otwieranie kurortów narciarskich i uprawianie sportów zimowych.

Puby, bary i restauracje w Walii od piątku nie mogą sprzedawać alkoholu i muszą być zamykane o godz. 18 - ogłosił w poniedziałek rząd walijski. Wstrzymać działalność muszą także kina, muzea, galerie, kręgielnie, kasyna i pozostałe miejsca rozrywki pod dachem.

Jak wyjaśnił szef walijskiego rządu Mark Drakeford, bez podjęcia tych działań liczba osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji, wzrosłaby do 12 stycznia do 2200, zaś w trakcie zimy byłoby dodatkowych od 1000 do 1700 zgonów, którym można zapobiec. Dodał, że liczba zakażeń wzrosła ze 187 na 100 tys. mieszkańców w piątek do 210 obecnie.

Pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi powinny dotrzeć do Bułgarii jeszcze w końcówce 2020 r. i zostać podane grupom najbardziej zagrożonych osób, przede wszystkim lekarzy, policjantów i podopiecznych domów seniorów - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Szczepionki będą bezpłatne i nieobowiązkowe.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 12 330 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 205 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest nieznacznie - o 175 - wyższa od bilansu z niedzieli, ale o 3120 niższa od tego z poprzedniego poniedziałku. Jest także prawie trzykrotnie niższa od rekordowej statystyki z 12 listopada. Jednocześnie jest to 10. kolejny dzień z dobowym bilansem poniżej 20 tys.

Model przetwarzania danych w aplikacji mobilnej Kwarantanna Domowa jest zgodny z wymaganiami RODO – zapewnia resort cyfryzacji w informacji dla rzecznika praw obywatelskich.

Resort wskazał, że zgoda na dostęp do robienia i nagrywania filmów jest niezbędna do wykonywania zdjęć potwierdzających przebywanie na kwarantannie. Lokalizacja jest zaś konieczna do poprawnego odczytu danych lokalizacyjnych pobytu osoby objętej kwarantanną. Aplikacja korzysta z dostępu do lokalizacji na podstawie GPS, sieci komórkowej i WiFi, ale nie rejestruje tych danych.

672 osoby zmarły na Covid-19 ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono 16 377 nowych zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ten spadek infekcji zanotowano przy 130 tysiącach testów. Dzień wcześniej było ponad 40 tysięcy badań więcej.

Przez trzy doby do poniedziałku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano 8782 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło do 327 072 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii dnia 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział w poniedziałek w telewizji CBS, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o substancje przygotowane przez koncerny Pfizer i Moderna.

Śpiewanie kolęd, w tym także kolędowanie po domach, jasełka w szkołach oraz groty św. Mikołaja będą dozwolone - przewidują ogłoszone przez brytyjski rząd wytyczne na Boże Narodzenie, choć na obszarach z najwyższym poziomem restrykcji będą ograniczenia.

Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) z siedzibą w Wiesbaden uznało wyraz "Corona-Pandemie" (Pandemia koronawirusowa) za "słowo roku" 2020 - poinformował w poniedziałek przewodniczący GfdS Peter Schlobinski. Miejsce drugie zajął "lockdown", a trzecie "Verschwoerungserzaehlung" (narracja spiskowa).

Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa przynoszą zamierzony skutek, wygrywamy z epidemią, liczba zakażeń spada - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zlecił MSWiA kontrole w punktach handlowych, czy przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego. W przypadku kiedy te reguły nie będą przestrzegane, stosowne służby będą egzekwowały kary - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W Wielkiej Brytanii z powodu pandemii nawet o półtora roku zostały opóźnione niektóre badania nad nowotworami, co może zakłócić dalszy postęp nad nowymi metodami terapii onkologicznych - ostrzega brytyjski Instytut Badań nad Rakiem (ICR).

Szczepienia na koronawirusa będą dobrowolne, ale planujemy duże kampanie profrekwencyjne; w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi założenia programu szczepień - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Amerykański koncern Moderna wystąpi w poniedziałek do władz regulacyjnych w USA i UE o awaryjne dopuszczenie do użytku jej szczepionki przeciwko Covid-19. Opublikowane w poniedziałek wyniki badań klinicznych substancji pokazują, że jest ona skuteczna w 94,1 proc.

Mimo wprowadzonych obostrzeń, w miniony weekend nielicznie otwarte wyciągi narciarskie były pełne miłośników białego szaleństwa. Zarządcy stacji deklarują, że wyciągną konsekwencje, aby jeszcze bardziej poprawić na nich bezpieczeństwo. Policja zapowiada kontrole.

Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy.

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM) - jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia - ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare.

W tym roku w obchodzoną 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia papież Franciszek nie uda się z powodu pandemii na Plac Hiszpański w Rzymie. Watykan ogłosił w poniedziałek, że papież będzie prywatnie modlił się za wszystkich chorych na świecie.

Pomoc dla branży turystycznej to kwestia polskiej racji stanu – mówił w poniedziałek w Karpaczu poseł KO Grzegorz Schetyna. O zmiany obostrzeń w gastronomii i hotelarstwie oraz o wydłużenie okresu ferii zaapelowali samorządowcy z karkonoskich kurortów.

W Belgii w ciągu ostatnich dni nadal spada liczba infekcji koronawirusem, a także hospitalizacji i zgonów z powodu Covid-19. Liczba zakażonych pacjentów w szpitalach spadła poniżej 4 tysięcy - wynika z danych belgijskiego instytutu zdrowia Sciensano.

W ciągu tygodnia od 23 do 29 listopada każdego dnia do belgijskich szpitali przyjmowano średnio 229 pacjentów z Covid-19. To o 25 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu (16–22 listopada), kiedy było średnio 304 przyjęć do szpitala dziennie.

Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) wydał w poniedziałek zalecenia odnośnie do szczepień przeciw Covid-19. W pierwszej kolejności mają być szczepieni mieszkańcy domów opieki i osoby starsze z chorobami współistniejącymi, a także pracownicy służby zdrowia.

Ok. 12 900 osób zmarło we Włoszech na Covid-19 w listopadzie, zarejestrowano ok. 801 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem - taki miesięczny bilans epidemii w okresie kulminacji drugiej fali przedstawił w poniedziałek krajowy Instytut Służby Zdrowia.

Wśród ponad 800 tysięcy zakażonych jest około 22 tysięcy pracowników służby zdrowia.

W ciągu ostatnich 30 dni łącznie w całym kraju wyzdrowiały 304 tysiące osób.

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego; jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Doug Mastriano, republikański senator stanowy z Pensylwanii, który w środę uczestniczył w spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, w jego trakcie dowiedział się, że jest zakażony koronawirusem. Test na obecność SARS-CoV-2 wykonano, gdy przybył do Białego Domu - pisze AP.

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy o ok. 30 proc. zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. We wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 26 338 przypadków koronawirusa, o ponad 300 mniej niż dzień wcześniej - podał w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 368 zakażonych osób, co jest istotnym spadkiem wobec danych z niedzieli, gdy zmarło 459 osób.

Wskaźnik Rynku Pracy (WPR), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w listopadzie o ok. 4 punkty - podało w poniedziałek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów druga fala pandemii i lockdown mogą mieć negatywne skutki dla rynku pracy.

Najlepszym prezentem świątecznym dla naszych najbliższych, rodziców, dziadków będzie niezakażenie ich koronawirusem; ryzyko jest wielkie, dlatego postarajmy się, by w tym roku do spotkań, wizyt świątecznych nie dochodziło - mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 9946 zakażeń SARS-CoV-2, 114 zakażonych zmarło, 5771 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W minionym tygodniu wykryto o 7 tys. zakażeń więcej niż tydzień wcześniej.

Do 27 grudnia br. obowiązuje zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba - wynika z obowiązującego od soboty rozporządzenia Rady Ministrów. Pracodawca nadal jest zobowiązany zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

Podczas pandemii niemal zaprzestaliśmy diagnozowania raka płuca – alarmują specjaliści. Ich zdaniem jest to spowodowane tym, że większość oddziałów pulmonologicznych szpitali została przekształcona na odziały covidowe.

1074 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w niedzielę w Czechach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych resortu zdrowia; to o 435 infekcji mniej niż tydzień wcześniej. Ogółem w kraju zakażenie potwierdzono dotąd u 519 723 osób.

20,7 mln opakowań antydepresantów na receptę kupiliśmy już w tym roku. To ponad milion więcej niż rok wcześniej. O połowę wzrosła też liczba dni na L4 z powodu zaburzeń psychicznych - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Przygotowania do ŚDM, program formacyjny dla młodzieży oraz najbliższe spotkanie Taize - to główne tematy XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które z powodu pandemii odbyło się w tym roku on line. Wzięło w nim udział ponad 70 uczestników ze wszystkich diecezji w Polsce.

Kolejność podawania preparatów, znalezienie do tego odpowiednich miejsc w gminach i przygotowanie dystrybucji to kluczowe punkty planu rządu dotyczącego szczepień na koronawirusa - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "DGP", przygotowanie strategii szczepień wzięła na siebie kancelaria premiera i tam docierają się ostateczne ustalenia. "Wiadomo już, że szczepienia na COVID-19 nie będą obowiązkowe. Jeszcze niedawno w rządzie słychać było rozważania na temat możliwej odpłatności. Ostatecznie jednak uznano, że koszty weźmie na siebie budżet" - pisze gazeta.

O ponad 50 proc. spadła w tym roku w Polsce wykrywalność nowych przypadków HIV – wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Powodem jest zmniejszenie liczby wykonywanych testów w związku z pandemią COVID-19 – ocenia specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych dr Maria Jankowska.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech podczas ostatniej doby wzrosła o 11 169, liczba ofiar śmiertelnych o 125 - poinformował w poniedziałek Instytut Roberta Kocha (RKI)

Teleporady w pewnych obszarach sprawdziły się; chodzi tu przede wszystkim o choroby przewlekłe. W wielu przypadkach konsultacja telefoniczna jest jednak niedopuszczalna, chodzi zwłaszcza o dzieci – oceniła dr n. med. Elżbieta Kryj-Radziszewska z Collegium Medicum UJ w Krakowie.

720 tysięcy włoskich uczniów, głównie gimnazjalistów, wraca w poniedziałek do części otwartych tego dnia szkół. To efekt zmian na mapie pandemicznej kraju. Trzy regiony- Lombardia, Piemont i Kalabria przestały być czerwonymi strefami najwyższego ryzyka zakażeń.

Stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki wydłużające naukę zdalną w szkołach. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1 189 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 155 596 kolejnych osób.

Nowy Jork zacznie od 7 grudnia stopniowo otwierać szkoły dla nauczania w trybie stacjonarnym. Uczniowie w największym w Ameryce systemie szkolnictwa publicznego będą mogli zasiąść w klasach do pięciu dni.

Ponad 409 000 ludzi na całym świecie - większość z nich to dzieci w najbiedniejszych częściach Afryki - zostało zabitych przez malarię w zeszłym roku, podała WHO w swoim najnowszym raporcie, a Covid-19 prawie na pewno zwiększy tę liczbę w 2020 roku.

Władze Nowego Jorku powiadomiły o zamknięciu klubu, w którym było w sobotę prawie 400 osób. W trakcie pandemii Covid-19 zgromadzenia, ze względu na niebezpieczeństwo zakażeń, ograniczone są w mieście do maksymalnie 10 uczestników.

Podczas ostatniej doby ministerstwo zdrowia odnotowało w niedzielę 24 468 nowych przypadków koronawirusa i 272 zgony na Covid-19.

To istotne zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów w stosunku do doby poprzedzającej ostatni raport- zarejestrowano wówczas 51 922 nowych zakażeń i 587 zgonów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie