Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [Zapis relacji]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [Zapis relacji]
PAP/EPA/Fabio Frustaci
Włoscy ratownicy medyczni przed szpitalem w Rzymie

24 tys. 51 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, zmarło 419 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano z kolei 33 tys. 207 nowych przypadków zakażenia i 908 kolejnych zgonów, najwięcej od września. Czterotygodniowy lockdown w Irlandii Północnej został przedłużony o kolejny tydzień. Przepisy zaostrza również drastycznie Portugalia. Poniżej zapis relacji "minuta po minucie".

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację, o dzisiejszych najważniejszych wydarzeniach związanych z epidemią koronawirusa można przeczytać TUTAJ. Zapraszamy do ponownego śledzenia relacji od poniedziałku. 

- Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. W tej chwili to 31 mln ludzi. (…) Proces przygotowania nie będzie łatwy, jeśli mówimy o tym szczepieniu. Podejrzewam, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku różnych chorób - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski.

We Francji zanotowano podczas ostatniej doby 23 794 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarły kolejne 932 osoby z Covid-19.

Ponad 21,3 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 308 zgonów w związku z Covid-19 odnotowano w Hiszpanii w ostatniej dobie - podał w piątek resort zdrowia. Epidemia wyraźnie hamuje w Madrycie, jednej z najbardziej doświadczonych przez Covid-19 wspólnot autonomicznych kraju.

Jak poinformowało ministerstwo, w ciągu ostatnich 24 godzin łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w kraju do 1,45 mln.

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił dzieci, że Święty Mikołaj ma specjalne pozwolenie na to, by rozwozić prezenty pod choinkę. Tak odpowiedział na obawy najmłodszych, że z powodu restrykcji w związku z pandemią w tym roku nie dostaną świątecznych podarków.

Włoskie media informują o listach kierowanych przez dzieci do szefa rządu, które pytają go o to, czy pozwoli w tym roku Świętemu Mikołajowi przywieźć prezenty, skoro wprowadzone zostały różne zakazy.

W Hiszpanii z powodu epidemii koronawirusa zamknięto od marca do początku listopada ponad 53 tys. obiektów noclegowych. Są wśród nich zarówno duże hotele, pensjonaty, jak i wynajmowane prywatnie apartamenty - wynika z szacunków branżowej organizacji ODBR.

Tysiąc policjantów patroluje Rzym w weekend, by nie dopuścić do tworzenia się zgromadzeń, zabronionych z powodu pandemii. Dodatkowo władze postanowiły zamknąć dwie stacje metra w ścisłym centrum, między innymi na Placu Hiszpańskim, by ograniczyć napływ ludzi.

Po licznych protestach przeciw rozporządzeniu bułgarskiego ministra zdrowia Kostadina Angełowa, które ograniczało możliwość robienia zakupów przez osoby powyżej 65. roku życia do dwóch godzin dziennie, resort zmienił zdanie i wydłużył czas na zakupy dla seniorów.

W piątek po południu opublikowano nowe rozporządzenie, zgodnie z którym osoby w wieku powyżej 65 lat mogą odwiedzać sklepy z żywnością w godzinach 13.30-16.30. W tym czasie sklepy i hipermarkety będą otwarte wyłącznie dla seniorów. W pozostałych godzinach seniorzy nie będą wpuszczani. Za naruszenie przepisów grozi grzywna do 300 lewów (150 euro).

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w piątek, że od poniedziałku w ograniczonym trybie będą mogły wznowić działalność m.in. teatry, kina, kluby fitness, baseny. Słowacja będzie wymagać na granicach testów PCR nie starszych niż 72 godziny.

W Portugalii między czwartkiem a piątkiem wykryto najwyższą od początku epidemii dzienną liczbę nowych infekcji koronawirusem: 6653 - poinformował resort zdrowia. Wskazano też na nienotowaną dotąd liczbę osób przebywających w szpitalach po zakażeniu SARS-CoV-2.

Jak poinformowała w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Marta Temido, w ciągu ostatnich 24 godzin ogólna liczba zakażeń wzrosła w kraju do ok. 204,6 tys. 

Od poniedziałku 23 listopada wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będą musieli okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa - ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia w Madrycie, Salvador Illa. Nowe przepisy dotyczą m.in. Polaków. 

Więcej informacji tutaj.

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali pacjenta chorego na COVID-19, który poszedł z miejscowego szpitala do dyskontu na zakupy. Policja przypomina, że za sprowadzenie zagrożenia chorobą zakaźną kodeks karny przewiduje karę do ośmiu lat więzienia.

Rok 2020 w Holandii nie zostanie pożegnany z hukiem. Holenderski rząd ogłosił w piątek, że zakazuje sprzedaży i używania większości fajerwerków, żeby w najbliższą noc sylwestrową odciążyć szpitale, które leczą chorych na Covid-19.

- Wiosną wszyscy oklaskiwaliśmy pracowników służby zdrowia. W nadchodzącą noc sylwestrową pomagamy naszym ratownikom, nie odpalając fajerwerków - powiedziała sekretarz stanu ds. środowiska i transportu publicznego Stientje van Veldhoven.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 27 301 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 376 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Liczba stwierdzonych zakażeń jest drugą najwyższą od początku epidemii, choć jest ona wyraźnie - o 6169 - mniejsza od ustanowionego w czwartek rekordu. Nie wiadomo, czy gwałtowny skok, który nastąpił w czwartek - bilans wzrósł o ponad 10,5 tys. - miał jakieś szczególne przyczyny.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że jego gabinet zatrudni w najbliższych miesiącach dodatkowe 10 tys. pracowników medycznych w związku z epidemią Covid-19. Zapewnił też, że skieruje środki pomocowe do regionów oraz przedsiębiorców.

550 osób zmarło w ciągu jednego dnia we Włoszech na Covid-19, zarejestrowano 40 902 nowe zakażenia koronawirusem - ogłosiło w piątek ministerstwo zdrowia w Rzymie. To kolejny dobowy rekord wykrytych przypadków. Jest też następny rekord wykonanych testów - 254 tys.

Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 44 139. Koronawirusa wykryto dotychczas u 1,1 miliona mieszkańców Włoch, wyzdrowiało około 400 tysięcy.

W dwóch kolejnych domach pomocy społecznej w woj. śląskim – w Zbrosławicach i Częstochowie – wykryto przypadki zakażenia koronawirusem – podały służby wojewody. W regionie trwa budowa trzech szpitali tymczasowych.

Od blisko tygodnia woj. śląskie znów jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem; wcześniej przez dwa tygodnie region był pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. W piątek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 91 tys. 975 - o 3841 więcej niż w czwartek - to najwyższy w piątek przyrost zakażeń wśród polskich regionów.

W ciągu doby do piątku rano odnotowano w Austrii kolejną rekordową liczbę 9586 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło ich łączną liczbę od początku pandemii w tym kraju do 191 228 - poinformowało austriackie MSW.

W tym samym czasie zmarły 53 zainfekowane osoby, podwyższając do 1661 łączną liczbę zgonów wśród nosicieli koronawirusa.

Napastnik Liverpoolu Mohamed Salah miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa przed sobotnim meczem z Togo w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki - poinformowała Egipska Federacja Piłkarska.

"Zawodnik nie ma żadnych objawów chorobowych. Inni członkowie kadry mieli testy negatywne" - wyjaśniła federacja dodając, że piłkarz został odizolowany od reszty drużyny.

Pandemia koronawirusa to tylko zasłona, za którą globalni gracze próbą podzielić świat - uznał w piątek Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA. 

W piątek biuro prasowe ministerstwa zdrowia Białorusi poinformowało, że od wybuchu pandemii w kraju potwierdzono 111 622 zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 1033 pacjentów. 

Skarb Państwa poniesie koszty budowy szpitala tymczasowego, który powstaje na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - podkreśliło w piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak podano, placówka w Poznaniu jest budowana dzięki PKO Bankowi Polskiemu.

Trzy największe sieci handlowe z branży meblarskiej: AGATA Meble, IKEA Retail Polska oraz JYSK Polska, zaapelowały w piątek do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów meblowych.

Więcej informacji tutaj

Czeski minister zdrowia Jan Blatny przedstawił w piątek nowy system obliczania i prezentowania ryzyka epidemicznego w kraju. Zastosowane wyliczenia wskazują, że Czechy są na czwartym z pięciu poziomów zagrożenia, od ktorych zależą obowiązujące restrykcje.

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK), którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane m. in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy - podano w piątek na Twitterze MKiDN.

 

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek na wirtualnym spotkaniu ministrów finansów państw G20, że kryzys wywołany pandemią jeszcze się nie skończył i nawet kraje o średnim dochodzie będą potrzebowały finansowej pomocy.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zwrócił się w piątek do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie z listem, w którym wyraził zainteresowanie przyjęciem pomocy w walce z pandemią COVID-19, zaoferowanej stronie polskiej przez prezydenta Niemiec.

Prezydent Tarnowa sprecyzował, że chodzi o pomoc dla miejskiego szpitala i prowadzonych przez miasto domów pomocy społecznej w sytuacji przybierającej na sile epidemii COVID-19.

W ciągu doby do piątku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie potwierdzono laboratoryjnie 6739 nowych zakażeń koronawirusem, co podwyższyło do 257 135 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Z powodu szybko malejącej liczby wolnych miejsc w szpitalach, szczególnie na oddziałach intensywnej terapii, rząd Portugalii zawarł z prywatnymi klinikami umowy na wynajmowanie łóżek dla pacjentów w stanie ciężkim, chorych na Covid-19. Jak poinformował w piątek dziennik "Jornal de Noticias", powołujące się na zatwierdzony już przez rząd dokument, ministerstwo zdrowia za 4-dniowe leczenie w prywatnej klinice pacjenta z Covid-19 w stanie ciężkim zapłaci 8431 euro.

Prawie jedna trzecia podopiecznych ośrodka w podkrakowskich Radwanowicach, prowadzonego przez Fundację im. Brata Alberta, choruje na COVID-19. W ostatnich dniach dwie osoby zmarły, a jedna wyzdrowiała. Z informacji przekazanych przez dyrektora ośrodka w Radwanowicach Arkadiusza Tomasiaka wynika, że 30 osób, czyli prawie jedna trzecia podopiecznych, ma COVID-19. Jedna osoba wyzdrowiała, a dwóch mężczyzn powyżej 40 lat zmarło w krakowskich szpitalach.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział w piątkowym wywiadzie dla gazety "Munchner Merkur", że niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji powinien intensywnie zająć się środowiskiem koronasceptyków propagujących teorie spiskowe, złożonym częściowo z ekstremistów. Soeder przyznał w rozmowie z dziennikiem, że rozwój ruchu koronasceptyków jest dla niego wielkim zmartwieniem. - Każdy powinien uważnie przyjrzeć się temu, z kim demonstruje - ostrzegł.

Według informacji urzędu wojewódzkiego w województwie opolskim na ogólną liczbę 1074 łóżek dla chorych na COVID-19 zajęte jest 625 łóżek. Wolne są także respiratory dla zakażonych koronawirusem.

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim przygotowano 2140 łóżek, z czego 1656 jest zajętych – wynika z informacji przekazanych w piątek przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę. Ich liczba będzie powiększana.

W łódzkich szkołach i przedszkolach prowadzonych przez samorząd potwierdzono 22 nowe przypadki infekcji SARS-CoV-2 – podało w piątek biuro prasowe prezydenta miasta.

Z ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w czwartek w Śląskiem zajętych było 74 proc. łóżek przygotowanych dla chorych na COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu i 85 proc. tzw. łóżek respiratorowych.

W przyszłym tygodniu Węgry mogą otrzymać jako pierwszy europejski kraj próbkę rosyjskiej szczepionki na koronawirusa – oświadczył w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na Facebooku. "Brakuje już tylko ostatniej zgody, rosyjskiego ministerstwa zdrowia, aby w przyszłym tygodniu Rosja wysłała 10 próbek szczepionki. Według obietnic zostanie ona wydana na początku przyszłego tygodnia, tak więc w przyszłym tygodniu szczepionka przybędzie na Węgry jako do pierwszego kraju europejskiego" – oznajmił Szijjarto.

Biznesmen z Tarnopola na zachodzie Ukrainy oświadczył, że chce iść w ślady krakowskiej siłowni, która ogłosiła przekształcenie w kościół, i w związku z weekendowym lockdownem jego klub będzie działać jako świątynia, a hostel jako klasztor. Wprowadzony przez rząd weekendowy lockdown zacznie obowiązywać o północy w sobotę i wstępnie ma potrwać do końca listopada. W sobotę i niedzielę lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być m.in. centra handlowo-rozrywkowe, placówki kulturalne, większość sklepów.

Do 189 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem - poinformowała w piątek krajowa federacja Izb Lekarskich. Do długiej listy zmarłych na Covid-19 dopisano pediatrę z Genui.

Naukowcy ze szpitala Uniwersyteckiego w Uppsali znaleźli cząsteczki koronawirusa w wentylacji na strychu nad salami, w których leczeni byli chorzy na Covid-19. Może to dowodzić, że wirus unosi się w powietrzu. - Wyniki naszego badania dowodzą, że cząsteczek koronawirusa musi być tak dużo w powietrzu, że osiadają one na suficie, a następnie przedostają się do wentylacji mimo słabego przepływu powietrza - stwierdza Erik Salaneck, autor badań oraz lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób zakaźnych.

888 pacjentów z koronawirusem przebywało w czwartek w szpitalach w Podlaskiem. Wolnych jest 713 łóżek covidowych – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Podłączonych do respiratorów jest 78 osób. Wolnych było (dane z czwartku) 15 respiratorów.

W Japonii wykryto w piątek 1685 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Premier Yoshihide Suga oświadczył, że choć liczba infekcji rośnie, nie ma obecnie potrzeby ponownego wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego.

Na Podkarpaciu dla chorych na COVID-19 przygotowano 160 łózek respiratorowych, w piątek zajętych jest 149 – powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk. Dodał, że w regionie w sumie dla osób zakażonych koronawirusem przygotowanych jest w szpitalach 2136 łóżek. W piątek z tej liczby zajętych jest 1306.

Podjąłem decyzję, żeby dwa autobusy miejskie wraz ze specjalną aparaturą tlenową zostały przystosowane do przewozu chorych na COVID-19 do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Podkreślił też, że pojazdy są już gotowe do przewozu pacjentów.

WIĘCEJ: Trzaskowski: specjalne autobusy będą przewozić chorych na Covid-19

Odbiór Szpitala Południowego ma zostać przyśpieszony, a już od połowy stycznia placówka może zacząć funkcjonować jako szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 - przekazały służby prasowe wojewody mazowieckiego. Przyśpieszenie prac zostanie sfinansowane z funduszu covidowego.

W hali Expo w Łodzi trwają intensywne prace przy budowie tymczasowego szpitala przystosowanego dla pacjentów z SARS-CoV-2. Wewnątrz hali wzniesiono m.in. ściany działowe, montowane są instalacje i sanitariaty. W szpitalu mają być 272 łóżka, w tym 100 z respiratorami.

5097 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło 99 osób chorych na Covid-19 – poinformowano w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii kooronawirusa.

W regionie łódzkim jest 99 gotowych do pracy respiratorów i 658 wolnych łóżek covidowych – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Spółki chemicznej Grupy Azoty przekażą kolejne wsparcie o łącznej wartości 1 mln zł instytucjom i jednostkom działającym w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się COVID-19. Jak poinformowano w piątkowym komunikacie, zapadły już stosowne zgody korporacyjne.

Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii (ESICM) zmieni swoje zalecenia dotyczące leczenia osób ciężko chorych na Covid-19, odradzając rutynowe stosowanie leku remdesivir - podaje Reuters. To efekt badań WHO, które nie wykazały skuteczności leku.

Liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła w czwartek w stolicy Indii - Delhi, do rekordowych 104. Odnotowano również 7053 nowe zakażenia koronawirusem, co przypisuje się zanieczyszczeniu powietrza w mieście i brakowi dystansu społecznego w miejscach publicznych w okresie świątecznym.

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w Targach Kielce. Zgłosiło się ponad 500 osób, w tym 32 lekarzy, 156 pielęgniarek i 54 ratowników medycznych. Szpital tymczasowy powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego w Targach Kielce. Docelowo przygotowanych ma zostać tam 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

Pracodawca ma udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją – podał w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego. Osoby skierowane na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo do zasiłku chorobowego. Dotyczy to jednak osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia lub prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Wojsko wspiera obecnie 625 szpitali i prawie 25 domów pomocy społecznej, obsługuje 250 punktów pobierania wymazów i utrzymuje 265 zespołów wymazowych - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Od końca ubiegłego tygodnia mamy do czynienia z pewną stabilizacją przebiegu epidemią, choć nie jest to jeszcze powód do daleko posuniętego optymizmu – skomentował w piątek najnowsze dane o COVID-19 rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wyniki dobowe na poziomie ponad 20 tys. nowych przypadków to nadal duża liczba zachorowań.

Samorząd województwa opolskiego przeznaczy dwa miliony złotych na program wsparcia dla seniorów potrzebujących opieki w czasie pandemii – poinformowało biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego. W pierwszej edycji projektu wiosną tego roku w woj. opolskim działało 88 kurierów społecznych. Objęli oni opieką ponad dwa tysiące seniorów z 48 gmin regionu, robiąc dla nich zakupy, dostarczając leki i rozwożąc posiłki.

Senator PiS Stanisław Karczewski potwierdził w piątek, że jest zakażony koronawirusem.

WIĘCEJ: Stanisław Karczewski zakażony koronawirusem

Na tle rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i braku niektórych leków w aptekach w Bułgarii masowe oburzenie wywołało rozporządzenie ministra zdrowia Kostadina Angełowa, zakazujące osobom w wieku powyżej 65 lat chodzenia do sklepów spożywczych i aptek po godz. 10. Rozporządzenie o utworzeniu tzw. zielonego korytarza dla emerytów od godz. 8 do 10 weszło w życie w czwartek i natychmiast odnotowano pierwsze przypadki wypędzania emerytów ze sklepów po wyznaczonej przez ministra godzinie.

2823 nowe przypadki zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w piątek na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków – 947 – wykryto we Wrocławiu.

344 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 121 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. Choć każdego dnia przybywa nowych infekcji, sytuacja oceniana jest jako stabilna.

Ponad 57,5 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano ostatniej doby. W tym czasie lekarze rodzinni skierowali na wymaz ponad 39,6 tys. pacjentów. Ogółem pod kątem SARS-CoV-2 przebadano dotąd 5 mln 304 tys. 785 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Mamy 24051 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 419 kolejnych osób.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 13 listopada

W październiku Polacy oddali 2634 jednostki osocza, ale już w pierwszym tygodniu listopada oddaliśmy 2600, czyli prawie tyle samo, co przez cały październik - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak pokazują badania, jest to bardzo dobry lek do walki z koronawirusem - dodał.

W przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy. Ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który w tej chwili jest wykonywany – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 21 983 nowe zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Zmarło 411 osób i choć liczba zgonów spada, to trzeci dzień z rzędu przekracza 400. Ze szpitali wypisano 18 735 wyleczonych pacjentów.

Powrót uczniów do szkół zależy od rozwoju epidemii. Jeśli jej wyhamowanie będzie widoczne, to stopniowo będą wracać do nauczania stacjonarnego. Najpierw maturzyści i ósmoklasiści i najmłodsze roczniki – mówił w piątek rano w programie I Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto 11 787 zakażeń koronawirusem, zmarło 172 zainfekowanych - poinformował w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z rekordową liczbą zachorowań.

U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne – ostrzega prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najbardziej zakażamy przed wystąpieniem objawów. "Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować"

- Jestem przeciwny całemu temu lockdownowi przy takim rozwoju epidemii. Zakażeń uniknąć się nie da, a szkody w życiu społecznym i gospodarczym będą ogromne. Ograniczenia, które zostały wprowadzone są ponad miarowe. Dziwny spór o sklepy meblowe wygląda kabaretowo. Czym różnią się te sklepy od innych? - mówił w "Graffiti" Andrzej Sośnierz z Porozumienia, lekarz, były prezes NFZ.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sośnierz: trzeba się zastanowić, czy nie przeholowaliśmy ze szpitalami tymczasowymi

7874 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w czwartek w Czechach. To mniej niż przed tygodniem i mniej niż w środę - wynika z piątkowych danych ministerstwa zdrowia. W środę było o około 1000 przypadków więcej, a przed tygodniem - o 5400. Spada też liczba aktywnych przypadków.

Szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19, powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego. Większość lecznic ma być gotowa do końca listopada, ale przedłuża się budowa niektórych z nich.

84 procent uczniów we Włoszech, którzy znów musieli przejść na zdalne nauczanie, negatywnie ocenia ten tryb nauki - wynika z sondażu. Nastoletni Włosi przyznają, że ich nastrój waha się od złego samopoczucia aż do objawów depresji.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 23 542 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 218 kolejnych zgonów. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podał w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych potwierdzono 142 363 nowe zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarły 1747 osoby. Od początku epidemii w USA zakaziło się 10 526 906 ludzi, zmarło zaś 242 621.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 33 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 908 kolejnych zgonów, najwięcej od września - poinformowało w środę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek wieczorem nowe restrykcje, dotyczące weekendowego lockdownu. Zapowiedział też zwiększenie liczby powiatów, które od poniedziałku są objęte przepisami o stanie wyjątkowym.

Podczas konferencji prasowej w Lizbonie premier zapowiedział, że liczba powiatów, w których obowiązywać będą najsurowsze restrykcje, w tym godzina policyjna i weekendowy lockdown, zwiększyła się ze 121 do 191. Oznacza to, że obostrzenia dotyczą już ponad 80 proc. obywateli 10-milionowej Portugalii.

Czterotygodniowy lockdown w Irlandii Północnej, który jak podawano miał się skończyć o północy z czwartku na piątek, został przedłużony o kolejny tydzień - zdecydował w czwartek wieczorem tamtejszy rząd. Jednak część przedsiębiorstw z branży gastronomiczno-hotelarskiej będzie mogła wznowić działalność dopiero za dwa tygodnie.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie