Mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci. "Ofiary" koronawirusa w Portugalii

Świat
Mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci. "Ofiary" koronawirusa w Portugalii
PAP/EPA/Max Cavallari
W Portugalii potwierdzono łącznie ponad 192 tys. przypadków zakażenia koronawirusem

Portugalski bilans epidemiczny dotyczący zakażeń i zgonów na Covid-19 zawiera poważne błędy - wynika ze studium naukowców z Porto, oceniających statystyki krajowych służb medycznych. Wśród nieprawidłowości są m.in. figurujący w danych mężczyźni w ciąży oraz 134-letni pacjenci.

W ocenie Cristiny Costa Santos, pracowniczki wydziału technologii i służb medycznych uniwersytetu w Porto, która przeprowadziła studium dotyczące bilansów epidemicznych, błędy są prawdopodobnie efektem "niskiej jakości baz danych resortu zdrowia Portugalii".

 

ZOBACZ: Smog a koronawirus. "Ludzie ciężej chorują tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze"

 

- Poza mężczyznami leczącymi się na Covid-19, którzy, według bilansu, są w ciąży lub mają 134 lata, mamy też 19 przypadków pacjentów, którzy rzekomo zakazili się koronawirusem jeszcze przed nadejściem epidemii w marcu. Pomyłka jest ewidentna, gdyż wcześniej dane dotyczące Covid-19 w ogóle nie istniały - wyjaśniła Costa Santos w czwartkowej rozmowie z rozgłośnią TSF.

 

Ponad 3 tys. ofiar śmiertelnych

 

Badaczka stwierdziła, że choć skala błędów może być niewielka, to nawet nieliczne pomyłki mogą "wypaczać badania naukowe" i "prowadzić do mylnych decyzji dotyczących zarządzania epidemią". Przypomniała, że część przypadków infekcji była niedoszacowana przez portugalskie służby medyczne.

 

ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym nie dla najciężej chorych. Dworczyk wyjaśnia

 

Tymczasem przedstawiciele przygotowującej bilanse Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), agendy portugalskiego ministerstwa zdrowia, twierdzą, że pomimo stwierdzonych błędów statystyki stosunkowo wiernie odzwierciedlają skalę epidemii w kraju.

 

Do środowego wieczora w Portugalii potwierdzono łącznie ponad 192 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a także 3,1 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19. Od poniedziałku utrzymuje się wysoka śmiertelność, przekraczająca 60 zgonów dziennie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie