Zjednoczone Emiraty Arabskie luzują islamskie prawo. Zakazane zabójstwa honorowe

Świat
Zjednoczone Emiraty Arabskie luzują islamskie prawo. Zakazane zabójstwa honorowe
Pixabay.com/realselim/Zdj. ilustracyjne
Zjednoczone Emiraty Arabskie luzują islamskie prawa

Niezamężne pary zamieszkają razem, łatwiejszy stanie się dostęp do alkoholu, a zabójstwa honorowe uznane będą za przestępstwa. Takie zmiany w prawach opartych na islamie ogłosiły w sobotę Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są popularnym kierunkiem wśród turystów, także Polaków. Podróżni z całego świata przyjeżdżają m.in. do Dubaju czy Abu Zabi. Poluzowanie praw opartych na islamie będzie więc krokiem do ocieplenia wizerunku kraju.

 

ZOBACZ: Dubaj otwiera się na pracujących zdalnie

 

Reformy mają na celu poprawę sytuacji gospodarczej i społecznej kraju oraz "utrwalenie zasad tolerancji w Emiratach" - podała państwowa agencja WAM.

 

Otwarcie na izraelskich turystów

 

Rządowy dekret dokładniej przedstawiła państwowa gazeta "The National".

 

Zmiana prawa jest konsekwencją historycznej umowy, w której pośredniczyły USA. Chodzi o normalizację stosunków między ZEA a Izraelem, która - w konsekwencji - pomogłaby zachęcić do odwiedzenia kraju izraelskich turystów.

 

ZOBACZ: Historyczne porozumienie zawarte. Kolejne kraje arabskie porozumiały się z Izraelem

 

Nie bez znaczenia pozostaje organizacja przez Dubaj Expo, będącego nadzieją na wzrost gospodarczy i około 25 mln gości. Zaplanowane było na październik, ale z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie przesunięto o rok.

 

Niezamężne pary mogą mieszkać razem

 

Ważną zmianą społeczną jest dopuszczenie "wspólnego pożycia par niezamężnych", co do tej pory ZEA uznawały za przestępstwo. Władze choćby w Dubaju - jeśli chodzi o cudzoziemców - przymykały na to oko, ale groźba w teorii istniała.

 

Przestępstwem nie będzie również próba samobójcza.

 

ZOBACZ: Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą osiedlić ludzi na Marsie w XXII wieku. Na razie ślą tam sondę

 

Zniesione zostaną kary za spożywanie, sprzedaż i posiadanie alkoholu dla osób od 21 roku życia. Piwo i mocniejsze trunki dostępne są w klubach i barach metropolii ZEA, ale osoby fizyczne potrzebowały specjalnej licencji, by kupić, przewozić i posiadać alkohol w domu. Dzięki poprawkom, mieszkańcy mogliby swobodnie pić napoje z procentami.

 

Zakazane zabójstwa honorowe

 

Oburzająca od lat kwestia zabójstw honorowych również uległa zmianie. Rząd "chcąc lepiej chronić prawa kobiet" zapowiedział, że zlikwiduje prawa uznające za dopuszczalne "zabójstwa honorowe".

 

ZOBACZ: Zakochała się w starszym i uciekła z nim. Ojciec obciął jej głowę

 

Organizacja Humans Rights Watch wyjaśnia, że zabójstw honorowych dokonuje się najczęściej, gdy kobieta nie zgodzi się na zaaranżowane małżeństwo, jest ofiarą napaści seksualnej bądź gwałtu, dopuściła się lub jest podejrzewana o pozamałżeńskie stosunki seksualne.

 

HRW wyjaśnia, że czasami motywacje kierujące zabójcami są bardziej trywialne. Kobieta może narazić się nieodpowiednim strojem bądź nieposłuszeństwem względem rodziny.

 

Przed sądem z tłumaczem

 

Poprawki w prawie zapewniają ochronę "Dobrym Samarytanom" niosącym pomoc w potrzebie, np. podczas wypadku. Nie mogą być oni pociągnięci do odpowiedzialności za efekty swoich działań, czyli choćby nieudaną reanimację.

 

ZOBACZ: "Temat uchodźców stał się przedmiotem rozgrywki politycznej". O misjach w krajach arabskich

 

Zmieni się także odpowiedzialność obcokrajowców. Nowe prawo pozwoli unikać im islamskich sądów szariackich w sprawach takich jak małżeństwo, rozwód i dziedziczenie. Ci stający przed sądem, muszą mieć zapewnionego tłumacza, jeśli nie mówią po arabsku.

 

W komunikacie nie wspomniano o aktach homoseksualizmu czy publicznym okazywaniu uczuć uważanych za obraźliwe dla lokalnych zwyczajów.

ac/prz/ thenationalnews.com, polsatnews.pl, onet.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie