Historyczne porozumienie zawarte. Kolejne kraje arabskie porozumiały się z Izraelem

Świat
Historyczne porozumienie zawarte. Kolejne kraje arabskie porozumiały się z Izraelem
PAP/EPA/ JIM LO SCALZO
Historyczne porozumienie w Białym Domu

Podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu wysłannicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz Bahrajnu podpisali we wtorek porozumienia pokojowe i o normalizacji relacji z Izraelem. To pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok.

Podpisano trzy dokumenty: pierwszy - między USA, Izraelem i ZEA, drugi - między USA, Izraelem i Bahrajnem oraz trzeci o nazwie "układy Abrahama", pod którym podpisy złożyli przedstawiciele wszystkich stron.

 

Przemawiając z balkonu Białego Domu prezydent Donald Trump ocenił, że wynegocjowane za pośrednictwem USA porozumienia "zmienią bieg historii". Nazwał je "wielkim krokiem, dzięki któremu ludzie różnych religii i różnego pochodzenia żyć będą razem w pokoju i dobrobycie".

 

Tym samym ZEA i Bahrajn dołączyły do Egiptu i Jordanii, które do tej pory jako jedyne arabskie państwa zawarły porozumienia pokojowe z Izraelem.

 

ZOBACZ: Trump ogłasza "historyczny przełom". Kolejny arabski kraj zawiera porozumienie z Izraelem

 

Umowy - które budzą sprzeciw strony palestyńskiej - przewidują otwarcie ambasad oraz rozwój współpracy gospodarczej. Władze ZEA liczą, że ich umowa umożliwi zakup amerykańskich myśliwców F-35.

 

Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej powiedział agencji AFP, że porozumienie to jest "wbiciem noża w plecy narodu palestyńskiego". Radykalny Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, ogłosił, że umowa ta jest "aktem agresji", który wyrządza "wielką szkodę" sprawie palestyńskiej.

 

W imieniu USA dokumenty podpisał Trump. Izrael reprezentował premier Benjamin Netanjahu, a na czele delegacji ZEA i Bahrajnu stali szefowie dyplomacji tych państw - Abdullah bin Zajed al-Nahjan oraz Abdullatif al-Zajani.

 

Ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety

 

Palestyńscy bojownicy wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety; jedna z nich została przechwycona przez system obrony powietrznej - poinformowało we wtorek izraelskie wojsko. Według służb ratowniczych dwie osoby odniosły drobne obrażenia.

 

ZOBACZ: Zakaz lotów do 30 krajów. Na liście m.in. Francja, Hiszpania i USA

 

Wcześniej wojsko podało, że syreny ostrzegające przed ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy zabrzmiały, gdy w Waszyngtonie odbywała się ceremonia podpisania umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) oraz Bahrajnem. Alarm zabrzmiał w miastach Aszkelon i Aszdod.

 

Izraelskie służby ratownicze Magen David Adom poinformowały, że udzieliły pomocy dwóm osobom, które odniosły drobne obrażenia, spowodowane przez potłuczone szkło. Według izraelskiej telewizji Channel 12 ranni znajdowali się w centrum handlowym w Aszdodzie.

 

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie