A. Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie przekażą 500 mln dol. na żywność dla Jemenu

Świat
A. Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie przekażą 500 mln dol. na żywność dla Jemenu
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wspólnie przewodzą arabskiej koalicji przeciwko szyickim rebeliantom Huti w Jemenie, zobowiązały się, że przekażą 500 mln USD na żywności dla tego pogrążonego w kryzysie humanitarnym kraju.

Program pomocy żywnościowej ogłosili na wspólnej konferencji prasowej w Rijadzie Abdullah bin Abdulaziz al-Rabi'ah z saudyjskiego Centrum Pomocy Humanitarnej oraz minister stanu ds. współpracy międzynarodowej ZEA, Rim al-Haszimy.

Fundusze zostaną przekazane na rzecz około 12 mln Jemeńczyków.

 

Według ONZ 18 mln Jemeńczyków w tym liczącym ponad 28 mln ludzi kraju potrzebuje żywności. Szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP), oenzetowskiej agendy David Beasley, który niedawno był w Jemenie, przekazał Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że ok. 12 milionów Jemeńczyków "jest na krawędzi głodu".

 

Na początku listopada podała, że podwoi pomoc żywnościową dla Jemenu, aby dotrzeć do 14 mln ludzi i zapobiec masowym śmierciom głodowym. WFP dostarcza już pomoc żywnościową dla 7-8 mln Jemeńczyków.

 

Wcześniej Unia Europejska postanowiła przeznaczyć dodatkowych 90 mln euro na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Jemenie. Od 2015 r. UE przeznaczyła na ten cel w sumie 323,7 mln euro.

 

Kryzys humanitarny

 

Trwający w Jemenie konflikt i jego konsekwencje spowodowały, że około 22,2 miliona osób (ponad 75 proc. populacji) pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona osób zostało przesiedlonych.

 

Doszło do załamania gospodarki i systemu finansowego kraju, co poważnie ogranicza dostęp do żywności, lekarstw i paliwa.

ONZ zwraca uwagę, że klęska głodu może dotknąć połowę populacji Jemenu. Kraj dotknęła też epidemia cholery; odnotowano blisko 1,2 miliona podejrzanych przypadków.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w tym kraju rozpoczęła międzynarodowa koalicja arabska pod wodzą Rijadu, która walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

 

Koalicja, która walczy pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, jest oskarżana o dokonywanie wielu ataków przeciwko cywilom w Jemenie.

 

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 roku prawie 10 tys. ofiar i wywołała "największy kryzys humanitarny na świecie". 

 

WIDEO: Arabia Saudyjska potwierdziła, że dziennikarz został zabity w konsulacie w Stambule

 

maw/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie