Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą osiedlić ludzi na Marsie w XXII wieku. Na razie ślą tam sondę

Świat
Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą osiedlić ludzi na Marsie w XXII wieku. Na razie ślą tam sondę
Reuters

Z centrum kosmicznego na japońskiej wyspie Tanegashima wystartowała w kierunku Marsa sonda Al-Amal (Nadzieja) należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwsza misja międzyplanetarna w świecie arabskim. ZEA planują stworzyć swoją kolonię na Marsie. Ma się to stać do 2117 roku.

Start rakiety nośnej typu H2A z sondą Al-Amal, który kilkakrotnie przekładano z powodu złej pogody, nastąpił w poniedziałek o godz. 6:58 czasu lokalnego (niedziela 23:58 czasu polskiego).

 

ZOBACZ: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widoczna nad Polską

 

Sonda ma dotrzeć na Czerwoną Planetę za siedem miesięcy, tak aby w 2021 roku uhonorować 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów. Głównym celem misji, która ma potrwać co najmniej dwa lata, będzie przesyłanie obrazu zmian temperatury w atmosferze Marsa.

 

WIDEO: Sonda ZEA wystrzelona w kierunku Marsa. Start rakiety

 

  

 

Emiraty chcą wystrzelić osiem satelitów

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy ogłosiły plany misji w 2014 roku. ZEA - liczące 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni - nie mają naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne.

 

ZOBACZ: Stało się. Rakieta Muska wyniosła astronautów NASA w kosmos

 

"Mimo to ZEA wystrzeliły już dziewięć działających satelitów i planują wystrzelić osiem kolejnych w nadchodzących latach" - podał Reuters.

 

Rząd ZEA ogłosił również ambitny cel osadnictwa na Marsie do 2117 roku. Planuje też stworzyć "miasteczko naukowe" na pustyni na obrzeżach Dubaju, by symulować warunki marsjańskie i opracować technologię niezbędną do kolonizacji planety.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie